"צוק איתן" - גרסת הגן: מה חושבים הילדים על המבצע?

את החופש הגדול הזה ילדי ישראל לא ישכחו בקלות: מאז החלה החופשה, ילדים רבים בארץ מתמודדים עם מציאות של אזעקות, שיגורי רקטות וחיילים פצועים והרוגים. לרגל המצב המתמשך, ביקרנו בקייטנה הנערכת בגן ילדים ברמת גן ושאלנו את הילדים מה הם חושבים על מה שקורה? מה עושים באזעקה? וגם האם הם יודעים מה זה כיפת ברזל?

שגרת הלחימה שבה מצויה ישראל בשלושת השבועות האחרונים משפיעה בין השאר גם על הילדים, שבימים כתיקונם אמורים היו להעביר בבילויים את חופשת הקיץ. לנוכח המשך המערכה בחזית ובעורף, ביקשנו לבדוק מה חושבים הילדים על שורת האירועים האחרונים ומה הם מבינים מהמתרחש? "צוק איתן" - גרסת ילדי הגן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את המשאל ערכנו בגן ילדים באשכול ערמונים ברמת גן, בו נערכת אחת מקייטנות הקיץ המופעלות על ידי בית עמנואל ועיריית רמת גן. הילדים החמודים שענו לשאלות שלנו הם: שלי ביגר, מאיה זינגר, יובל ורד, טל שיקלר, הראל ביגר, איתי פרץ וליאור דיגמי.

מה שמעתם על מה שקורה בשבועות האחרונים?

מאיה: "בשבועות האחרונים יש אזעקה. זו לא פעם ראשונה שזה קורה, זה היה גם כשהייתי תינוקת. שמעתי גם שצוק איתן זו אבן חזקה ושעם ישראל חזק".
יובל: "שמעתי בשבועות האחרונים על חיילים של ישראל שנפלו עליהם טילים. עדיף להיות בלי מלחמה או טילים. סבא שלי נפצע בגלל שהוא נלחם והיום אין לו יד. גם לי יש פצע, אבל זה בגלל שעברתי בתוך מנהרה ברמת גן. לא שמעתי מה אומרים על מנהרות בחדשות, שמעתי רק על טילים".

"צוק איתן זו אבן חזקה וגם עם ישראל חזק". (חדשות 2)

מה עושים כשיש אזעקה?

איתי: "כשיש אזעקה, אז הולכים למקלט. זה לא מפחיד. לנו יש ממ"ד, אז הלכנו לממ"ד. אפשר להיכנס גם לחניון, למשל אם זה חניון בקומה מינוס 1".
הראל: "אני יודע שהולכים למקלט וצריך לחכות שתיגמר האזעקה".
איתי: "אבל צריך לחכות עוד עשר דקות מהאזעקה, כי נופלות שאריות של הטילים".
טל: "כשהלכתי לישון, שמעתי שיש אזעקה באשקלון. זה אומר שמי שגר שם צריך ללכת למקלט. כשהייתה אצלנו אזעקה, נכנסו למקלט - ואז סידרנו אותו שיהיה נוח לשבת. היה קל וכיף לחכות".
שלי: "הלכתי למקלט כששמעתי אזעקה. חיכיתי שם. היה כיף, אבל כיף יותר בחדר שלי, כי שם יש משחקים".
יובל: "שמעתי שהיו טילים בראשון לציון ושהיו המון התפוצצויות. הבנתי שאנשים פחדו קצת, אבל לא הרבה כי המקלט מגן עליהם. צריך לשבת שם ולחכות 10 דקות".
ליאור: "אני יודעת שנכנסים לממ"ד או למקלט וצריך לחכות".

אתם יודעים מה זה כיפת ברזל?

טל: "כיפת ברזל זה מה ששומר עלינו מהטילים שמאיימים עלינו, שבאים מהערבים ומהלבנונים. כיפת ברזל מפוצצת אותם. הטובים יורים טיל על הטיל של הרעים, ואז שניהם מתפוצצים ביחד ונשארות רק השאריות. הן קטנות, אבל עדיין יכולות לפגוע באנשים".

"כיף במקלט, אבל בחדר עם הצעצועים יותר" (חדשות 2)


מה שלחתם לחיילים בדרום?

טל: "ארזנו חבילות לחיילים. שמנו חטיפים, מגבונים ומגבות - וגם צירפנו ברכות בשביל שיהיה לחיילים טוב בלב. אנחנו לא רוצים שחיילים ימותו, ראיתי שהרבה מתו. גם ערבים מתו, וזה עצוב".
יובל: "ארזנו תחתונים ומכנסיים, התפללנו לחיילים ששומרים עלינו שלא נמות".