"הסיוט נגמר - שמחים להיות כאן"

5 תינוקות שנולדו בהליך פונדקאות ובני משפחותיהם נחתו בישראל אחרי ששרדו את רעידת האדמה בנפאל. "זה סרט רע - אבל הסוף שלו טוב", אמרו רועי וערן ההורים של שי ותומר. "תודה למדינה", אמר אמיר, אבא של מאיה

"המטרה הייתה טיפול ראשוני לתינוקות": מטוס של משלחת מד"א, חברת "דייויד שילד" וחברת הביטוח "הפניקס" נחת היום (שני) בישראל והביא עמו תינוקות ואמהות פונדקאיות מנפאל. בנתב"ג חיכו למשפחות חבילות שי ממד"א, שכללו בגדים, צעצועים, חיתולים, מזון לתינוקות ומגבונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמיר מיכאלי מוליאן חזר עם בן זוגו, בתם הפעוטה בת השנתיים והתינוקת הטרייה מאיה. "היא מרגישה מצוין אחרי חוויה מאוד מאוד לא פשוטה בנפאל - 48 שעות של פחד", אמר מיכאלי מוליאן. "היא הייתה מקור הכוח שלנו. התחושה מדהימה - אנחנו עדיין צריכים לעכל את מה שקרה לנו ואנחנו אסירי תודה למדינת ישראל שעשתה את הכל כדי להחזיר אותנו. אנחנו ממש נרגשים ומלאי הכרת תודה".

גם הסבים והסבתות התרגשו (עזרי עמרם)

בן זוגו אלון הוסיף: "זה היה סיוט ואני שמח שאנחנו כאן, האדמה רעדה שם כל הזמן". רועי וערן עוז פרבשטיין חזרו גם הם מנפאל עם בתם שי בת השנתיים והחיזוק הטרי של המשפחה - תומר התינוק. "העיקר שהוא חזר בשלום, אנחנו מודים לכל מי שעזר ותמך בנו", אמרו השניים.

"הרגע הכי מפחיד היה ברעידת האדמה. זה פשוט לא הפסיק ונמשך. אחר כך היו רעידות המשך. היינו בחוסר ידיעה מתי נחזור הביתה, זה סרט רע - אבל הסוף שלו טוב". גם המוזיקאי אוהד חיטמן, בן זוגו וילדיהם שבו ארצה - ונפגשו בהתרגשות עם משפחותיהם בשדה.

השר ארדן והמשפחות, היום (דובר צה"ל)

"החלטנו שהמטוס לא יחזור ריק"

המטוס מכיל רק 14 מקומות, אך במד"א הבהירו כי "אפשר יותר כשמדובר בתינוקות" - ולכן ניסו לסייע ולחלץ רבים ככל האפשר. במד"א הדגישו כי מטרת המשלחת הייתה לחבור לתינוקות ולהעניק להם את הטיפול הראשוני, ולצורך כך הצוות לקח אתמול עם יציאתו מהארץ אוכל לתינוקות וציוד נוסף. אתמול נחתה המשלחת בנמל התעופה בנפאל, ורכב של חב"ד פיזר את הצוותים הרפואיים.

במד"א בוחנים האם יש צורך לשלוח משלחות נוספות לקטמנדו, לאור המצב שהתגלה לצוותים הרפואיים שהוגדו כ"כוח חלוץ". המשלחת הרפואית המיוחדת של דיוויד שילד והפניקס הגיעה אמש למשפחות הפגים עם מזון וציוד רפואי. אנשי המשלחת עדכנו כי כל הפגים "במצב משביע רצון ונמצאים בהשגחה רפואית צמודה עד שיגיע מטוס אל-על". המשלחת השאירה בנפאל מזון לתינוקות ותרופות, כמו גם רופאי ילדים ופראמדיקים להמשך הטיפול הרפואי.

חיטמן במפגש מרגש עם משפחתו בשדה (עזרי עמרם)

אלי בין, מנכ"ל מד"א, החליט בשטח כי המטוס "לא יחזור ריק", ועל כן העלו אנשי הצוות תינוקות והורים: בסך הכל המריאו חזרה לארץ, יחד עם כוח החלוץ, חמישה תינוקות שנולדו בימים האחרונים, שלושה פעוטות ועוד עשרה מבוגרים - בהם הורים וקרובי משפחה. 

"אני שמח שהצלחנו להחזיר בשלום את ההורים וילדיהם ומקווה שגם מי שנותר בקטמנדו ישוב לישראל בהקדם", אמר בין. "משלחת מד"א הנמצאת בקטמנדו עושה לילות כימים על מנת לסייע לישראלים ולכוחות המקומיים במשימת הסיוע לנפגעים הרבים במדינה". שר הפנים גלעד ארדן, שפעל להחזרת המשפחות, הגיע לשדה על מנת לקבל את פניהם: "כמה טוב שבאתם הביתה, אני גאה להיות היום אזרח מדינת ישראל שמחזירה את תושביה מכל מקום בעולם".

השאיפה: להחזיר את כל התינוקות

מדינת ישראל פועלת על מנת ליצור קשר עם כל ישראלי בנפאל, וגם לסייע לעם הנפאלי במקביל. במשרד החוץ הדגישו כי "שאיפתנו היא שכל מי שרוצה לחזור הביתה יוכל תוך ימים". המדינה מתכוונת להחזיר הביתה את כל 25 התינוקות שנולדו בנפאל, יחד עם הוריהם, כבר בשעות הקרובות וללא עלות. כ-40% מהם כבר חזרו או עלו על טיסה חזרה לישראל.

ריכוז המאמץ בשלב זה הוא לחלץ את כל הישראלים הנמצאים בנקודות מרוחקות, ונעשה מאמץ גדול לשכור מסוקים בכל מקום אפשרי למטרה זו. על פי נתוני משרד החוץ, ישנם עדיין כ-100 מנותקי קשר.

בשעות הבוקר נחתו בישראל ראשוני הישראלים שחולצו: מטוס חיל האוויר נחת בבסיס נבטים עם שלושה מהפגים הישראלים שנולדו בנפאל לנשים פונדקאיות, הוריהם וגם מטייל פצוע. כל המחולצים הועברו לבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב טוב. בנוסף, נעשה מאמץ להסדיר את הבאתן לישראל של נשים פונדקאיות שנמצאות בהריון מתקדם ואמורות ללדת תינוקות ישראלים בזמן הקרוב.

בהכנת הידיעה השתתף אודי סגל.