החייל שהוכה: חשבתי שיהרגו אותי

ד' הבין רק הבוקר ששוחרר ממעצר לאחר שהתיעוד שלו מותקף ע"י שוטרים פורסם בחדשות 2 Online. בשיחה עם כתבנו הוא משחזר את האימה: "הוא התנפל עליי והרביץ ופתאום אני רואה אותו שולח יד לאקדח"

ד', החייל שהותקף אתמול בידי שוטרים בחולון - ונעצר, משחזר את החוויה הטראומתית שעבר ומספר: "היה רגע שבו חשבתי שאני הולך למות". בעקבות התיעוד שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online, המשטרה אמנם השעתה את אחד השוטרים המכים, אך ד' מבהיר: שניים הכו אותי, אני מחכה לדעת מה יקרה עם השוטר השני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"חזרתי מהצבא וראיתי שהרחוב סגור, אז התקשרתי לאחי להגיד שאתעכב", הוא מספר לחדשות 2 Online על השתלשלות האירועים שהסתיימה במעצרו. "פתאום שמעתי ששוטר צועק עליי. אמרתי לו: 'למה אתה צועק?' והוא ענה לי: 'בגלל המדים שאני לובש אני יכול לעשות לך מה שאני רוצה'.

"אמרתי לו שגם לי יש מדים. עוד לא סיימתי את המשפט והוא התנפל עליי והחל להרביץ. תוך כדי אני שואל אותו: 'למה? למה?' ופתאום מצטרף עוד שוטר". לדבריו, הוא החל לדמם ואז ניסה להתרחק מהשוטרים ולהגן על עצמו. "פתאום אני רואה שאותו שוטר שולח יד לאקדח, ברגע הזה חשבתי שאני גומר את החיים שלי".

ד' עדיין לא מצליח להבין מה גרם לשוטרים להתנפל עליו באלימות שכזאת: "זאת תחושה שאני לא יכול לתאר. מעולם לא הסתבכתי עם המשטרה אף פעם לא נעצרתי מעולם לא דיברתי עם שוטרים".

הוא מתאר בכאב איך תמיד כששמע וראה מקרים של שוטרים אלימים שמתעללים בבני העדה האתיופית היה לו קשה להאמין שזה קורה ואיך עכשיו הכל השתנה: "אחרי שזה הגיע אליי אני מבין על מה דיברו".

אבל התקיפה האלימה הייתה רק תחילתו של הסיוט, שנמשך גם בחדר החקירות שאליו הובל ד'. "אני יושב מול החוקרים ומסביר להם שלא תקפתי אף אחד, אלא להפך תקפו אותי וקפצו עליי, אבל אף אחד לא הקשיב לי. החוקרים אמרו לי שוב ושוב: 'אתה תקפת שוטרים' ואני אומר: הם תקפו אותי. רק ניסיתי להגן על עצמי".

זעם בקהילה האתיופית: התנהגות מבישה

על הקטע בסרטון שבו הוא נראה מרים אבן גדולה הוא אומר: "כשלא הייתה לי ברירה זה נכון שהרמתי אבן, אבל לא זרקתי רק רציתי להרחיק אותם ממני". ד' מספר שהחוקרים אמרו לו שלא ישתחרר ויבלה במעצר ואיך הבוקר לפתע שוחרר ולא הבין מה קרה עד שהתברר לו שתיעוד התקיפה פורסם: "זה שפרסמתם את הסרטון וזה הביא לשחרור שלי גרם לי להאמין בניסים".

על התגובה של המחוז שהשעה הבוקר את שוטר היס"מ שהיה הראשון לתקוף את ד', הוא אומר: "אותי תקף לא שוטר אחד אלא שניים. מעניין אותי לדעת גם מה יעשו עם השוטר הנוסף".

ד' יושב כרגע בביתו ומנסה להירגע מהאירוע הקשה. עובדי רווחה משוחחים עמו והוא זוכה גם לליווי של עמותת "טבקה", שנלחמת בגזענות ובאפליה ובתופעות של אלימות שוטרים נגד בני העדה. בעמותה גינו בחריפות את התנהלות השוטרים: "משטרת ישראל צריכה להתנהג על פי חוק, אסור שאף שוטר יתנהג בצורה כה אלימה ומבישה".

בעקבות פרסום הסרטון הקהילה האתיופית סוערת וקבוצות שקמו בוואטסאפ קוראות לקיים הפגנת מחאה.