בשל איסור הטיסות: גופת הנפטר נותרה ימים בחו"ל

הודעות חברות תעופה רבות על איסור לנחות בארץ הובילו לכך שגופתו של שלמה דהן, שנפטר בהודו לאחר ניתוח שעבר - נותרה בחו"ל כבר 5 ימים. המשפחה, בסיוע זק"א, ארגנה מטוס שהטיס את הגופה לטורקיה, אלא שגופתו של דהן נותרה שם – והלווייתו נדחית שוב ושוב. "איש שסבל כל כך הרבה בחייו סובל גם במותו", סיפרה אלמנתו

שלמה דהן ורעייתו (חדשות 2)

"זה פשוט עוול לנפטר ולמשפחה". כבר חמישה ימים שגופתו של שלמה דהן (57) תקועה בהודו - ולא מועברת לישראל. דהן נפטר בבית חולים במדינה לאחר ניתוח השתלת ריאות - והידרדרות במצבו שחלה בעקבותיו. בשל עיכוב בהטסת הגופה מהודו, רק הבוקר היא הגיעה בטיסה של חברה טורקית לאיסטנבול שבטורקיה - אלא שמשם אין טיסות לארץ בשל המצב הביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשל העובדה הזו, ועקב כך שחברות תעופה ישראליות לא יכולות לנחות בטורקיה מטעמי ביטחון, מנכ"ל קופת חולים מאוחדת זאב וורמברנד הנחה להוציא מטוס פרטי, כדי לא לפגוע בכבוד המת. אלא שאז, המשפחה, שנעזרה גם בזק"א, נקלעה לתסבוכת מול החברה הטורקית שלא הסכימה לשחרר את שטר המטען לצורך העברת ארון הקבורה.

הביורוקרטיה החלה כבר ביום ראשון בהודו, שם לקח זמן רב על מנת להוציא לפועל את הטיסה לטורקיה, באמצעות חברה שיכולה להוביל את הגופה בקירור. בארגון זק"א פנו לגורמים בקהילה היהודית בטורקיה ובקונסוליה המקומית כדי שינסו לעזור להם במאמצי התיווך מול החברה הטורקית. לאחר שמאמצים אלה עלו בתוהו, נוצר קשר עם נציג החברה הטורקית בהודו - שהסכים בסופו של דבר להעביר את שטר המטען.

"שלמה סבל כל כך הרבה בחייו, לא מגיע לו לסבול גם במותו"

יחד עם דהן שנפטר בטורקיה, הייתה גם אשתו שולמית דהן - וכל זאת בזמן שארון הקבורה של בעלה נמצא באיסטנבול. "התחושות ממילא קשות וכואבות, עברנו תקופה של חודשיים בקצה השני של העולם עם סבל שבל יתואר שלבסוף נגמר בטרגדיה נוראית", אמרה לחדשות 2 Online. "מדובר באב לעשרה ילדיי, אבא שסבל כל כך הרבה בחייו, ולא מגיע לו שיסבול במותו", סיפרה דהן, שמתגוררת יחד עם ילדיה ביישוב תל ציון ליד ירושלים.

לדבריה, חמישה ימים ולילות הגופה נמצאת בארץ זרה ללא שהגחה, בלי להקפיד על כללי טהרת המת: "אנחנו אנשים חרדים שומרי תורה ומצוות, ומבחינתנו 'הלנת מת' זה דבר חמור. זה ממש זלזול בכבוד המת".

בזק"א מקווים כי מטוס ייצא הלילה מישראל לעבר טורקיה, שם אמורים על פי התכנון להעביר את ארון הקבורה לידי אנשי צוות המטוס הפרטי - שצפוי להביאו מחר לארץ. עם זאת, גם בארגון וגם במשפחה סקפטיים לגבי הליך ההעברה, שכן הם אינם בטוחים ב-100% שהטורקים לא יערימו קשיים נוספים.

"אנחנו לא מאמינים כבר בכלום", הוסיף אסף דהן (27), בנו של שלמה. "מהבוקר רק מבטיחים את האישור הזה והפחד שלנו שזה יתעכב עוד יותר. ההלוויה נדחתה כבר 4 פעמים".

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, אמר בשיחה עם חדשות 2 Online שהוא מקווה שהפרשה תבוא לסיומה היום: "אני מאוד מקווה שהטורקים יקיימו את הבטחתם ויעבירו את ארון הקבורה". במשפחה ביקשו להודות לסיוע שקיבלו מזק"א, ממשרד החוץ ומאנשי חב"ד.