גם במותו – אחז במידע מודיעיני

קציני ולוחמי צה"ל שנהרגו בעזה הובאו היום למנוחות. ביניהם רס"ר אוהד שמש ז"ל שנהרג בחילופי אש עם מחבלים ברצועה. בין נושאי דברי הפרידה בהלווייתו היה גם ראש השב"כ יורם כהן שסיפר כי שמש אמור היה לזכות בקרוב באות הצטיינות. "הנימוקים לאות נשמעים כמו הספד, אולם הם נכתבו עוד בחייך", אמר כהן מעל קברו של אוהד

מאות רבות של אנשים הגיעו אתמול (ג') להלווייתו של רס"ר אוהד שמש, בן 27 מבית אלעזרי, שנהרג במהלך חילופי אש עם מחבלים ברצועת עזה. מרבית הפרטים אודות תרומתו לביטחון המדינה, במבצע "צוק איתן" ובכלל, נאלצו להישאר חסויים, אולם מהדברים שנאמרו מול הקהל הגדול עולה כי מדובר היה בדמות משמעותית וחשובה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין נושאי ההספדים היה גם ראש השב"כ, יורם כהן, שסיפר כי שמש צפוי היה לקבל אות מצוינות על עבודתו הבלתי נלאית, אישיותו וערכיו שהקפיד להנחיל בקרב כל מי שעבד עמו. כהן סיפר כי לא פעם היו צריכים מנהליו של שמש לכפות עליו לסיים את העבודה ולצאת הביתה. "הנימוקים לאות נשמעים כמו הספד, אולם הם נכתבו עוד בחייך", הבהיר כהן. אחד ממנהליו של כהן התייחס אף הוא לאות, ואמר: "אם הייתי יודע שאת הנימוקים לאות אצטרך להקריא בהלוויה שלך, הייתי מוותר על הפרס, הייתי מוותר על הטקס, רק שתישאר איתנו".

מפקד הגדוד של שמש סיפר בדברי הפרידה שלו כי תרומתו של שמש לאיסוף המודיעין במהלך מבצע "צוק איתן" הייתה בולטת וניכרת. לטענת מפקד הגדוד, אפילו במותו נמצא בידיו של שמש פרט מודיעיני חשוב שהוכתם בדמו.

"עכשיו טל יישאר צעיר לנצח"

בבית העלמין בראשון לציון נטמן אתמול סמ"ר טל יפרח ז"ל, לוחם בסיירת אגוז של חטיבת גולני, בן 21, תושב העיר. יפרח נפצע לפני מספר חודשים, ועם תחילת מבצע "צוק איתן" הוא שכב בביתו בחופשת מחלה. אלא שהוא מיהר דרומה לאחר שקיבל טלפון ממפקדיו.

סמ"ר טל יפרח ז"ל

"זה טל, טל שבנוי לתלפיות, טל יפה התואר, טל המשקיען, ועכשיו טל יישאר צעיר לנצח", ספד לו סרן משה אוחיון, חברו של יפרח ליחידה.

"באמצע הדרך צפונה הוא אמר 'אני חוזר לצבא'"

הלווייתו של רב סמל בכיר קסהון-דני ביינסאן ז"ל נערכה בעירו, נתיבות. ביינסאן, בן 39, היה גשש בכיר באוגדת עזה, והיה בדרך עם משפחתו לנופש בטבריה כשקיבל טלפון ממפקדיו. "באמצע הדרך הוא אמר 'אני חוזר לצבא'", סיפר קרוב משפחתו, דוד ביינסאן, בטקס ההלוויה. "מאז התקשרתי אליו כמה פעמים, אבל לא יכולתי לתפוס אותו".

ביינסאן הוקפץ לקיבוץ ניר-עם, שם נהרג בהיתקלות עם מחבלים שחדרו לשטח ישראל דרך מנהרה. הוא הניח הורים, ארבעה אחים, שלושה ילדים קטנים ואישה בהיריון מתקדם.

רס"ב קסהון ביינסאי ז"ל

"הוא אמר לי שהוא לא מפחד"

לא כך דמיינו הוריו של מקס שטיינברג את ביקורם הראשון בישראל. בני הזוג, המתגוררים בלוס אנג'לס, נחתו אמש בישראל כדי להשתתף בהלווית בנם. היום הוא יובא למנוחות.

"מקס מלא אנרגיה, הוא מדהים, הוא היה רגיש מאוד, מתחשב, מצחיק, נדיב ובעל מצב רוח מרומם", סיפרו הוריו של שטיינברג לחדשות 2 בשדה התעופה בלוס אנג'לס. "אנחנו מצפים לפגוש חלק מחבריו החיילים. הם יוכלו לקחת אותנו לכמה מהמקומות שמקס היה בהם".

שטיינברג עלה לישראל כדי לשרת בצה"ל, וכך - ללא משפחה או חברים - הפכה גולני לדבר הקרוב ביותר למשפחה בשבילו. "דיברתי איתו בפעם האחרונה לפני יום וחצי", סיפרה אמו. "בארבע בבוקר הוא התקשר ואמר לי שהוא אוהב אותי ושהוא לא מפחד. הוא אמר: 'אני מפחד רק עלייך'".

מקס שטיינברג

שון הלך בעקבות אחיו לגולני - ונהרג בעזה

סמל שון מונדשיין ז"ל, לוחם בחטיבת גולני, בן 19 מתל אביב, הובא אתמול למנוחות בבית העלמין נחלת יצחק בעירו. "זה לא קל, זה קשה מאוד, זה שובר את כולם, ועכשיו אני צריך לחזק את ההורים שלי", אמר לחדשות 2 אחיו הגדול של שון, שחף מונדשיין.

שחף השתחרר רק לפני שנה לאחר ששירת בגולני, ואחיו הצעיר הלך בעקבותיו. "אמרו לו 'שון, אתה מאוד חכם, מה אתה רוצה לעשות?', ושון ענה 'אח שלי היה בגולני, גם אני רוצה'", סיפרה אמו. שון מונדשיין ז"ל נהרג שלשום מפגיעת טיל נ"ט בנגמ"ש שבו נסע. הוא הניח אחריו הורים, אח ואחות לפני גיוס.

סמל שון מונדשיין ז"ל

מבצע "צוק איתן" - היום ה-16:

מועצת האו"ם מקיימת דיון מיוחד על המצב בעזה

השריון בפעולה: "השמידו מה שצריך להשמיד"

קרי בישראל לקדם הפסקת אש, פרס תוקף את קטאר

אל על מתגברת את טיסותיה לישראל

צפו: פיצוץ מנהרות מעיני הלוחמים

גורם צבאי בכיר: "משתלטים על סג'עייה"

השמועות בוואטסאפ: 3 חיילים נעצרו

הותר לפרסום: 2 קצינים נהרגו בעזה