המדינה החליטה להכיר ברצח שלי דדון כמעשה איבה

משרד הביטחון החליט להגדיר את רצח שלי דדון כפעולת איבה, בעקבות ממצאי המשטרה שנאספו עם מעצר החשוד ברצח: "יש יסוד סביר כי דדון נרצחה על רקע לאומני", מסבירים שם. בשבוע שעבר, פנו בני משפחתה למוסד לביטוח לאומי בדרישה שיכיר בהם כנפגעי מעשה איבה

שלי דדון ז"ל (פייסבוק)

עמדת המשפחה התקבלה: שבוע אחרי הפרסום הראשון בחדשות 2 על דרישת בני משפחת דדון להיות מוכרים כנפגעי מעשי איבה, החליטה מערכת הביטחון לקבל את פנייתם ולהכיר ברצח בתם שלי כרצח שבוצע על רקע לאומני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משרד הביטחון אישר את רציחתה של שלי דדון ז"ל כאירוע איבה, והחליט להכיר בה כנפגעת פעולת איבה. את ההחלטה קיבלה הרשות המאשרת במשרד הביטחון, המוסמכת לכך על-פי חוק נפגעי פעולות איבה, וזאת לאחר שהוצגו בפניה ממצאי החקירה, מהם עולה יסוד סביר כי דדון ז"ל נרצחה על רקע לאומני", נכתב בהחלטת משרד הביטחון.

עו"ד אמיר בר דיין, פרקליטה של משפחת דדון, מסר בתגובה: "זו הייתה הדרישה שלנו מהרגע הראשון כי ידענו שהרקע לרצח הוא לאומני בלבד. טוב עשתה משטרת ישראל שלא קבעה וטוב עשה השב"כ שלא קבע עד החלטת ועדת משרד הבטחון. שלי דדון ז״ל נרצחה בשל היותה יהודייה ולא בשל שום סיבה אחרת. ההחלטה היום היא בדיוק מה שההורים ושלושת אחיה דרשו מהרגע הראשון".

יעקב ואילנה דדון (חדשות 2)
בשבוע שעבר פנו בני משפחתה למוסד לביטוח לאומי כדי שהמשפחה תוכר כנפגעת מעשה איבה. על אף שבכתב האישום פרקליטות מחוז צפון לא ציינה מניע מובהק למעשה, הוריה של דדון - יעקב ואילנה - שבו וקראו לרשויות במספר הזדמנויות להכיר ברצח בתם כמעשה טרור לאומני לכל דבר ועניין. הכרה שכזו מקנה להם קצבה חודשית והטבות שלהן זכאיות משפחות הנספים מפעולות האיבה.

אמה של דדון לנאשם: "רוצח! שאלוהים ישרוף אותך!"

זעקות השבר של האם האבלה הדהדו באולם בית המשפט בתחילת החודש, כשפרקליטות מחוז צפון הגישה לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד ח'ליפה. "רוצח! אתה רוצח! שאלוהים ישרוף אותך בגיהינום שלקחת ככה את הבת שלי", זעקה לעברו אילנה, אמה האבלה והכואבת של דדון. לכתבים אמרה האם: "שיישרף, הוא רוצח וחיה". אביה של דדון, יעקב, ביקש מכל מי שעולה למונית להישמר ולהיזהר - כדי שמקרה כמו שאירע לבתו לא יישנה.

חוסיין ח'ליפה (חדשות 2)

הדיון בו הוגש כתב האישום נגד ח'ליפה נערך לאחר ששחזר את הרצח. הראיות שהפלילו את ח'ליפה היו ציפורן מלאכותית של דדון שנמצאה ברכב, בנוסף לדנ"א שלה. עם זאת, הנאשם ברצח אמר ששיחזר אותו למרות טענתו כי כלל לא ביצע אותו. "השב"כ והמשטרה לחצו ואיימו עליי לשחזר את המעשה, לא פגשתי מעולם את שלי דדון", מסר בשיחה עם חדשות 2 Online בבית המשפט. "הודיתי תחת לחץ, בחמישה ימים ישנתי שעה וחצי".

"השחזור אינו מאשש את עצם המעשים", הבהיר עורך דינו של ח'ליפה, אחמד רסלאן. "השחזור חייב להתאים לחומר החקירה. כל עוד הוא לא מתאים, מדובר בשחזור לא נכון. היו שיצאו זכאים מתיקים יותר מורכבים מזה".