שני הבנים בעזה, הקשר נותק: "לא יודעת מה קורה איתם"

אחד מבניה בעזה כבר מספר ימים והקשר עמו נותק, והשני נקרא למילואים באזור והקשר עמו נותק אמש. סמדי מלמד מקיבוץ כנרת היא אם דואגת, וכמו אימהות נוספות היא מנסה להעביר את הזמן במחשבות על דברים אחרים. "אין מישהו שאני יכולה לוודא איתו שהם בסדר, אבל אני סומכת עליהם", היא מספרת

סומכת על הבנים. סמדי מלמד (באדיבות המצולמת)

בן אחד בסדיר נכנס לעזה, בן שני במילואים ייכנס היום לעזה ובן שלישי באימון מתקדם: כמו בבתים רבים בישראל, ימים לא פשוטים עוברים על סמדי (52) וגור (54) מלמד מקיבוץ כנרת, שלא נמצאים בקשר עם בניהם כבר כמה ימים בשל מבצע "צוק איתן". אין להם איש קשר בצבא, והם מנסים להתרכז במחשבות אחרות, כדי לא לשקוע בדאגה ולחץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לשניים חמישה ילדים, שלושה מהם לובשי מדים כרגע: רום מלמד (19), חייל שנמצא באימון מתקדם של יחידה מובחרת, תו מלמד (21) לוחם בגולני ודור מלמד (25), שנקרא למילואים וצפוי להיכנס היום לעזה.

"אנו הולכים לעבודה כרגיל וחוזרים לטלוויזיה ולרדיו ומדברים ומשקיעים את המחשבות בדברים אחרים", סיפרה לחדשות 2 Online סמדי מלמד. "אני סומכת עליהם ומקווה שהכל יהיה בסדר - קשה לי שהוא בפנים ואני קשובה לתקשורת כל הזמן".

מלמד גם הצביעה על כך אין גורם צבאי מוסמך שהיא יכולה ליצור איתו קשר כדי לברר אם בניה בסדר. "אין מג"ד, אין פקידה פלוגתית, בקצין העיר כולם עסוקים, ואפילו לא ניסיתי כי אני יודעת שזה לא אפשרי, ואני פשוט לא יודעת מה קורה להם, זה המסר שלי". לזוג עוד שני ילדים, בן 17 ובן 11 - שמודעים לכך שהקשר נותק עם שניים מאחיהם בשל המצב, אך בכל זאת שואלים שאלות.

פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל)

"קשובים לתקשורת" (רויטרס)

הקשר האחרון - ביום שישי

מתי דיברתם איתם בעם האחרונה? "עם תו דיברתי לאחרונה ביום רביעי, וקשר היה לנו גם ביום שישי בבוקר דרך הווטסאפ המשפחתי, אבל לא ממש דיברנו על דברים שקשורים לצבא אבל ידעתי שהוא בהמתנה. עם דור דיברתי אתמול בערב בפעם האחרונה והוא אמר לי שהוא מנתק את הטלפון כי הם אמורים להיכנס".

סמדי, מנהלת ספריה במרכז אקדמי, אומרת שאין ברירה, שהמדינה מחייבת את השירות של הבנים. "אנחנו לא אוהבים מלחמה, אבל התגליות שמגלים בעזה מחייבות את זה", סיכמה וביקשה למסור תנחומים למשפחות החיילים ההרוגים.

תדרוך ללוחמי גולני (דובר צה"ל)

"שמעתי 13 הרוגים והלב החסיר פעימה"

גם גור, אב המשפחה שעובד כמנהל קהילה בקיבוץ עין גב, מודאג: "אנחנו שוקעים בעבודת היום יום, אך מדי פעם בורחת האפשרות להגניב מבט לתקשורת לראות אם יש חדשות, או יש מידע נוסף".

עם בנו תו, הלוחם בגולני, הוא דיבר בפעם האחרונה לפני סוף השבוע וביקש ממנו שישמור על עצמו: "הוא אמר לי שהם התארחו באיזה מושב בדרום, התקלחו שם ואמר שהם באוטובוס לנקודת ריכוז, זהו. ביקשתי ממנו שישמור על עצמו וישעשה את המקסימום כמו שהוא יודע, אמרתי לו שאנחנו אוהבים אותו ודואגים לו".

אמש, עם הפרסום על 13 לוחמי גולני שנהרגו הוא החסיר פעימה. "הרציונליות גוברת, כי אמרנו לעצמנו שאם היה קורה משהו היינו יודעים מזה ואם אנו לא שומעים שלום זה זה סימן טוב", אמר גור. "אני רק מקווה שזה יסתיים ושנגיע לסוף בשלום".