יום אבל במגזר הערבי על ההרוגים בעזה

ח"כ אחמד טיבי פנה לוועדת המעקב העליונה בבקשה: הכריזו על שלושה ימי אבל במגזר הערבי כאות הזדהות עם האזרחים שנהרגו בקרבות. בוועדת המעקב העליונה החליטו על יום אבל אחד במהלכו נערכת שביתה כללית בעכו, נצרת ובמשולש. ליברמן בתגובה: "קורא לכולם לא לקנות יותר בחנויות ובעסקים של מי שמשתתפים בשביתה"

שביתה בחלקים במגזר הערבי

בוועדת המעקב העליונה החליטו להיענות ליוזמה של ח"כ אחמד טיבי והכריזו היום (ב') על יום אבל במגזר הערבי ושביתה כללית כאות הזדהות עם האזרחים שנהרגו בקרבות בשג'עייה. בתגובה לאירועים קרא שר החוץ אביגדור ליברמן לציבור ש"לא לקנות יותר בחנויות ובעסקים של אלו במגזר הערבי שמשתתפים היום בשביתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הקרבות בשג'עייה והמבצע בעזה, פנה אתמול ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) לראש ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל מוחמד זיידאן בבקשה להכריז על שלושה ימי אבל במגזר הערבי כאות הזדהות עם האזרחים שנהרגו בקרבות היום בשכונה ובמבצע "צוק איתן" בכלל. לאור הפנייה החליטו בוועדת המעקב העליונה להכריז על יום אבל, שביתה כללית והפגנה מרכזית בעיר נצרת.

רק לפני כשבועיים קרא ראש עיריית נצרת סלאם לעצור הפגנה דומה - מחשש לעימותים. הפעם, ככל הנראה בעקבות לחץ של הנהגת הציבור הערבי, הסכים בינתיים ראש העיר לקיום ההפגנה והיא צפויה לצאת לדרכה בשעות אחר הצהריים בעיר.

"זה המינימום שאנחנו יכולים לעשות מול המעשים ומראות הזוועה בשכונת שג'עייה", הסביר ח"כ טיבי את היוזמה. "בנוסף אנחנו כסיעת רע"מ-תע"ל הוצאנו הודעה וקראנו לעולם לעצור את ההרג ההמוני שמבצע צבא הכיבוש בשכונת שג'עייה כנקמה על פגיעה בחיילים שנכנסו לעזה".

מזדהים עם האזרחים בעזה (AP)

טיבי: "להפסיק את המלחמה הארורה"

עוד הוסיף חבר הכנסת שיזם את המהלך: "אנחנו הזהרנו מהמלחמה הנוראה והמיותרת הזאת, ודרשנו להסיר את הסגר מעזה. מי שהוביל את המלחמה נושא באחריות לחיים שקופחו ויקופחו אנחנו קוראים להפסקת המלחמה הארורה הזאת".

"ועדת המעקב של ערביי ישראל איבדה מזמן את יכולתה להנהיג, להוציא את הציבור הערבי בהמוניו", אמר גורם בכיר במגזר הערבי לחדשות 2 online."השביתה הזו היא נקודת מבחן: האם תהיה היענות מצד הציבור הערבי ישראלי להשבית את המסחר ולהכריז על יום אבל נוסף, ומבחן עד כמה אנשים יבואו להפגנה במידה ותהיה, במיוחד לאחר שבתנועה האסלאמית הבטיחו שלשום להוציא אנשים להפגנה בכפר כנא. מבחינת ועדת המעקב זה יהיה מבחן מול כוחה העולה של התנועה האסלאמית".