גדעון לוי מגיב לסערה: "לא מתחרט לרגע על דבריי"

אחרי שפרסם מאמר בו השווה את טייסי חיל האוויר לדמויות במשחק מחשב, יצא בחריפות נגד פעילותם בעזה - וקיבל איומים על חייו, גדעון לוי לא מתחרט: בשיחה עם חדשות 2 אמר עיתונאי "הארץ" לו הוצמדה אבטחה כי עוצמת השנאה כלפיו גדלה: "האווירה הרבה יותר תוקפנית, אבל אמשיך בשגרת יומי"

מאוים - ולא מתחרט. גדעון לוי (פייסבוק)

רגיל לאיומים - ובעיקר לא מתחרט: בתחילת השבוע פרסם עיתונאי "הארץ" גדעון לוי מאמר נוקב בעיתון "הארץ" אודות מבצע "צוק איתן" בעזה, בו השווה את טייסי חיל האוויר לדמויות במשחקי מחשב שגורמות למותם של תושבי הרצועה. דבריו חוללו סערה - שבעקבותיה ספג לוי איומים על חייו - מה שהוביל להחלטה לשכור עבורו שירותי אבטחה צמודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ימים לאחר פרסום הטור השנוי במחלוקת, לוי לא חוזר בו. בשיחה עם חדשות 2 Online אמר העיתונאי: "לא הייתי עושה את הדברים אחרת, אני לא מתחרט אפילו לא לרגע. אם אני אחשוב שהדברים נכונים, אני אמשיך לכתוב אותם". כששאלנו אותו איך נראים החיים עם מאבטח צמוד השיב: "זה לא ברמה שתשנה את אורח יומי. אמשיך בשגרת חיי כרגיל".

לוי סיפר כי הוא מנוסה עם איומים וכי זו לא הפעם הראשונה שמאיימים עליו: "הפעם העוצמה גדולה וחריפה הרבה יותר, האווירה הפכה לתוקפנית". לדבריו של לוי, את מאמר הטייסים הוא כתב בגרסה אחרת במהלך ימי מבצע "עופרת יצוקה", אלא שאז - על אף שעורר תרעומת - זה עבר יחסית בשלום.

וחוץ מתגובות עוינות ואיומים - לוי גם זוכה לתמיכה: "הופתעתי לקבל הרבה תגובות אוהדות - והרבה יותר ממה שציפיתי. עם המקללים והמאיימים אני לא מדבר, אבל משיחות שאני מנהל עם אנשים שמתייחסים לעניין עצמו, אני מגלה גם תמיכה. חבל לי שהשיח הפך להיות לא סובלני ושחסרה כאן ההבנה הבסיסית של מהי דמוקרטיה - וזה רק הולך להיות גרוע יותר".

תושב אשקלון תקף את לוי: "אתה בוגד שפל!" 

המאמר הנוקב שפרסם לוי ביום שני האחרון הצית כעס גדול בקרב אחד מתושבי אשקלון שהבחין בלוי בעת שהתראיין לחדשות 2. "אתה בוגד שפל", צעק האיש על העיתונאי שעמד מול המצלמה.

"הם יושבים בקוק־פיט ולוחצים על כפתורים וג'וי־סטיקים, משחק מלחמה", כתב לוי במאמר, שנשא את הכותרת "הרעים לטיס". "גוזרי חיים ומוות, ממקומם הרם בשמים הם רואים רק נקודות שחורות מתרוצצות בבהלה, נסות על נפשן, אולי גם כאלה שמניפים ידיים באימה נוראה מהגגות; החץ השחור מתכוון למטרה, וכבר מיתמרת פטריית עשן שחורה - פוף, רעד קל בכנף, פגיעה 'טובה', וכבר הם בגיחה הבאה".

"אסור לך לדבר", אמר תושב העיר ללוי בחמת זעם. "אתה אומר שהטייסים שלנו רוצחים; אתה לא מתבייש? אתה צריך לחיות עם חמאס. הטייסים שלנו הם הכי מוסריים. ילדים צריכים להיות בחופש הגדול בתוך הממ"ד? תתבייש לך!".

את הדברים שכתב הצדיק לוי כשציין כי "המאמר מדבר בעד עצמו. רוב הישראלים, לצערי, לא נחשפים לתמונות מעזה ולא רואים את ההרס שנזרע שם. יש מי שאחראי לזה, והם לא רק הטייסים. אני חושב שכל אדם הגון שהיה מתבונן באמת בתמונת המצב בעזה ורואה מה אנחנו מעוללים שם היה שואל את עצמו: 'האם אף אחד לא ייקח על זה אחריות מוסרית?'

"אנחנו מתרגשים מכל איזה מג"בניק שמכה ילד פלסטיני בגדה", המשיך לוי, וסיכם: "לשבת בקוק-פיט וללחוץ על כפתורים זה לפעמים הרבה יותר קטלני ורצחני".