בני משפחת דדון: "הכירו בנו כנפגעי מעשה איבה"

פרסום ראשון: בני משפחתה של שלי דדון ז"ל שנרצחה בדרכה לריאיון עבודה במגדל העמק, פנו למוסד לביטוח לאומי בדרישה שיכיר בהם כנפגעי מעשה איבה. משרד הביטחון: "נושא ההכרה בשלי דדון ז"ל כנפגעת פעולת איבה נמצא בבחינה"

שלי דדון ז"ל (פייסבוק)

פרסום ראשון: כשבוע לאחר הגשת כתב האישום נגד חוסיין ח'ליפה בן ה-33 מאעבלין, בגין רצח שלי דדון ז"ל, בת 19 מעפולה, בדרכה לריאיון עבודה במגדל העמק, פנו בימים האחרונים בני משפחתה למוסד לביטוח לאומי כדי שהמשפחה תוכר כנפגעת מעשה איבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על אף שבכתב האישום פרקליטות מחוז צפון לא ציינה מניע מובהק למעשה, הוריה של דדון - יעקב ואילנה - שבו וקראו לרשויות במספר הזדמנויות להכיר ברצח בתם כמעשה טרור לאומני לכל דבר ועניין.

עו"ד בר דיין (יח"צ)
בימים האחרונים נעשתה פנייה באמצעות פרקליטם של בני המשפחה, עו"ד אמיר בר דיין, על מנת שהם יוכרו כנפגעי מעשה איבה. הכרה שכזו עשויה להקנות להם קצבה חודשית והטבות שלהן זכאיות משפחות הנספים מפעולות האיבה.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "מבלי להתייחס למקרה הפרטי המדובר, פנייה לגבי מעשה איבה נעשית על ידי משרד הביטחון, והמוסד לביטוח לאומי מסייע במיצוי זכויות למשפחות רק לאחר קביעת אופיו של האירוע".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "נושא ההכרה בשלי דדון ז"ל כנפגעת פעולת איבה נמצא בבחינה במשרד הביטחון. עם סיום ההליך תתקבל החלטה בהתאם לדין".

עו"ד בר דיין סירב להגיב על הפרטים.

יעקב ואילנה דדון (חדשות 2)

"מדובר ברצח נתעב"

כבר לפני כשבועיים התבטאו הוריה של דדון בנושא, וכינסו מסיבת עיתונאים שבה קראו למשטרה ולשב"כ להכיר במקרה כפעולת טרור. תחילה נשא דברים עו"ד בר דיין. הוא הציג מכתב שבכוונת המשפחה לשגר לשר לביטחון פנים, למפכ"ל המשטרה, ראש השב"כ ומפקד המחוז הצפוני על מנת שיפרסמו הודעה פומבית כי הרקע לרצח שהסעיר את המדינה - לאומני.

"המשפחה מודה לצוות החקירה על ימים ולילות של פעילות חקירתית אינטנסיבית. הם מבקשים שתכריזו על רצח זה כעל פיגוע טרור לכל דבר ועניין", הדגיש עו"ד בר דיין. "מדובר ברצח נתעב".

אמה של שלי, אילנה דדון, מיררה בבכי וסיפרה על הקושי שמלווה את המשפחה מאז רצח בתה. "אני מתגעגעת אליה, היא חסרה לי מאוד", אמרה האם בצער. "לקחו לי את הדבר היקר ביותר בעולם".

אמה של דדון לנאשם: "רוצח! שאלוהים ישרוף אותך!"

זעקות השבר של האם האבלה הדהדו באולם בית המשפט לפני כשבוע, כשפרקליטות מחוז צפון הגישה לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד ח'ליפה. "רוצח! אתה רוצח! שאלוהים ישרוף אותך בגיהינום שלקחת ככה את הבת שלי", זעקה לעברו אילנה, אמה האבלה והכואבת של דדון. לכתבים אמרה האם: "שיישרף, הוא רוצח וחיה". אביה של דדון, יעקב, ביקש מכל מי שעולה למונית להישמר ולהיזהר - כדי שמקרה כמו שאירע לבתו לא יישנה.

חוסיין ח'ליפה

הדיון בו הוגש כתב האישום נגד ח'ליפה נערך לאחר ששחזר את הרצח. הראיות שהפלילו את ח'ליפה היו ציפורן מלאכותית של דדון שנמצאה ברכב, בנוסף לדנ"א שלה. עם זאת, הנאשם ברצח אמר ששיחזר אותו למרות טענתו כי כלל לא ביצע אותו. "השב"כ והמשטרה לחצו ואיימו עליי לשחזר את המעשה, לא פגשתי מעולם את שלי דדון", מסר בשיחה עם חדשות 2 Online בבית המשפט. "הודיתי תחת לחץ, בחמישה ימים ישנתי שעה וחצי".

"השחזור אינו מאשש את עצם המעשים", הבהיר עורך דינו של ח'ליפה, אחמד רסלאן. "השחזור חייב להתאים לחומר החקירה. כל עוד הוא לא מתאים, מדובר בשחזור לא נכון. היו שיצאו זכאים מתיקים יותר מורכבים מזה".