משאל חדשות 2 Online: מה ראשי הרשויות חושבים על "הפסקת האש"?

רגע אחרי שישראל הודיעה שהיא מקבלת את הצעת מצרים להפסקת אש - בדקנו עם ראשי רשויות רבים בדרום האם ההחלטה נכונה לדעתם. היו כאלה שאמרו לנו שהם מרגישים החמצה גדולה, אחרים כבר צפו סבב נוסף באופק ויש כאלה שחשו "דה ז'ה וו" מסיום מבצע "עמוד ענן". מיוחד

שריפה מרקטה בעוטף עזה

זעמם של ישראלים רבים (ג') על ההחלטה להיענות ליוזמת הפסקת האש גבר הבוקר (ג'), לאחר שבחמאס דחו את היוזמה והמשיכו בירי הרקטות. בין המאוכזבים גם ראשי רשויות בדרום, שכבר הצהירו בעבר שיהיו מוכנים להירתם למערכה ולספוג את שגרת החירום המתמשכת בתמורת לביסוס השקט בגזרה. בעקבות המצב, שבנו לבדוק כיצד הושפעה עמדתם בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא טיפלו כמעט במנהרות"

חיים ילין, ראש מועצת אשכול

"טרור כטרור הוא יכול לחיות רק אם הוא יורה. כשאני אהיה בקבינט הביטחוני אני אחליט על מה לעשות. אני אמרתי לראש הממשלה ודיברתי עם כל שרי הקבינט ואמרתי להם שהאיום האסטרטגי על מדינת ישראל הוא המנהרות, ולא טיפלו בהן מספיק. אם יחטפו 10 חיילים או ייכנסו ליישוב זה אירוע אסטרטגי, אם כל מה שמעניין את מדינת ישראל זה הטילים לטווח ארוך ולא מה שקורה בעוטף עזה אנו בבעיה קשה מאוד. 13 וחצי שנים אנו חוטפים פה ושורדים, וזה החוסן. צר לי שהמדינה נדבקת על הגב שלנו, אנחנו סוחבים גם את הממשלה".

"לא נגד הפסקת האש"

אלון שוסטר, ראש מועצת שער הנגב

"אני לא נגד הפסקת אש מתגבשת, אבל אני מניח שיש אכזבה גדולה שהמנהרות לא טופלו. המשימה שלי היא לא לתת הוראות אלא לאפשר לתושבים שלי לצלוח את המציאות המאוד קשה הזאת. אני חושב שיש פוטנציאל רציני להמשך המצב הקיים, ויחד עם זאת מי שמקבל החלטה - זו מדינת ישראל. עוטף עזה לא עובד לבד מול הפלסטינים. יש מדינה שלמה שצריכה לדאוג לניצולי שואה ולקיום האסטרטגי. אני מאמין ברציונאלית, ולא בכוחו של השם שיהיה בסדר. אני שמח לראות שממשלה שמורכבת ממרכז ומימין מחזיקה בנוהלי עבודה סדורים, וחושבת בצורה סדורה ולא מתלהמת. אני סומך על כל פעולה שתהיה, גם בפעולה מדינית שתרסן את האלימות או את המשך התקיפות".

"להמשיך את התקיפות"

"להמשיך לחבוט בחמאס"

יאיר פרג'ון, ראש מועצת חוף אשקלון

"צה"ל צריך להמשיך לחבוט בהם. הפסקות אש מהסוג הזה יביאו לעוד סבב של לחימה ולמצב שלא עשינו שום דבר ואני חושב שחייבים להמשיך לתקוף. אם מסתכלים על המספרים אנו נמצאים ברף מאוד גבוה. תושבים באופן טבעי רוצים שקט, ולא תמיד יש לנו את ההסתכלות הזאת לטווח הרחוק. מצד שני, אנחנו לא רוצים שהשקט יימשך שבועיים עד חודש. כשהרקטות מתפוצצות רק באזור עוטף עזה יש פחות רזולוציה לכיוון שלנו".

"מרגיש החמצה"

איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון

"המבצע נוהל בצורה יפה מאוד על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון. ראינו התנהלות נחושה ומחושבת, אבל הגענו לפרק הסיום. אני מרגיש החמצה. עשינו מסע ארוך עם התושבים, כמו מסע כומתה, ואז אמרו לנו שעוצרים. מבחינתי זו הפוגה עד למערכה הבאה, לא הפסקת אש. חמאס קיבל מכה קשה, אבל הוא יאחה את השברים. תושבי אשקלון נפגעו כלכלית קשה מאוד, עסקים נפגעו. אני לא שר הביטחון, אבל ברור לי שיש החמצה. להערכתי היו צריכים להוציא מהשק את ההחלטה הנכונה, שהיא טיפול שורש יסודי".

נזק לבית במועצת אשכול (דוברות מועצה אזורית אשכול)

פגיעת רקטה

"דה-ז'ה-וו לעמוד ענן"

סיגל מורן, ראשת מועצת בני שמעון

"אני לא מתיימרת לדעת מה עשינו ומה לא, אבל התחושה היא דה-ז'ה-וו ל"עמוד ענן". באופן חד משמעי אנחנו מוכנים ורוצים להחזיק כמה שיותר זמן מעמד, כמה שנצטרך, ובתנאי שלא ניאלץ להיכנס שוב לסבב נוסף. אם ישראל חושבת שזה הזמן וזו התוצאה - אוקיי. אם לא - זו החלטה קשה. התחושה היא שזה הפסיק באמצע".

"משגה חמור, אני מופתע"

תמיר עידאן, ראש מועצת שדות נגב

"אני מסתובב ביישובים ולא שמעתי אפילו תושב אחד שמצדיק את הפסקת האש. הפסקת אש כזו משמעותה סבב נוסף שיהיה בקרוב, וזה לא מה שייחלנו לו. אנשים חיים פה שנים במצב של רקטות, ורצינו שקט לזמן ארוך אך התבדנו. אני לא יודע למה קיבלו את ההחלטה. אני דווקא שמעתי משרים ומח"כים שלא הולכים להפסקת אש, שהיא לתפיסתי משגה חמור. הייתה כתישה מהאוויר, והיכולות של חמאס נפגעו אבל הן קיימות ברמה גבוהה לצערנו, ונחכה לסבב הבא. פספסנו הזמנות לעשות סדר בסיפור הזה".

נזק בשער הנגב (יוני אביאני)

"לעשות שוב שיקול דעת"

שי חג'ג', ראש מועצת מרחבים

"ברמת העיקרון אנחנו בעד רגיעה ושלום, אבל צריך להיות פה תנאי כזה שתושבי הדרום וישראל לא יסבלו ולא יהיה ספק לגבי זה שהחמאס לא שולח יותר רקטות לישראל. לפי דעתי כרגע עוד לא הגיעה העת, ולראיה - מה שקורה היום עם הרקטות, כאילו לא דיברו על רגיעה. אני מצפה מהממשלה תפעיל שוב שיקול דעת, ואם יגיעו שם למסקנה שהחמאס באמת הבין וחטף מכה מספיק קשה, אז נשמח לרגיעה. אם לא - אנו מצפים שימשיכו לתקוף".

"תחושת חוסר ודאות"

ד"ר מטי צרפתי הרכבי, ראשת מועצת יואב

"אני רוצה לקוות שתהיה הפסקת אש, אבל שהמצב לא יחזור אחרי שנה להיות בלתי אפשרי ולא שפוי. תקופה של מתיחות היא מאוד מאוד קשה להתנהלות, כך שאני מניחה שיש תושבים רבים שרוצים שקט, ויש כאלה שמקווים שצה"ל יסיים את המשימה. אני אני קצת נקרעת בין שתי הגישות האלה. אני לא חושבת שאפשר לאמוד בימים את התוצרים, אלא ביכולת ההרתעה ובהפסקת המתקפה נגד ישראל. המציאות לא יכולה להמשיך. אם קשה להבטיח שתוך שנה המצב לא יחזור למה שהיה, אז זה אולי קצת מוקדם מדי. יש תחושת חוסר ודאות באשר למה שצופן העתיד".

"סקפטי מאוד"

דרור שור, ראש מועצת באר טוביה

"אני חושב שצריך להשאיר את ההחלטה לדרג המדיני ואני מקווה מאוד שיהיה טוב. אנו לא יודעים מה יהיה. אני מקווה שגם הצד השני מבין שכולם סובלים ולכן רצוי שיתפרקו מכל הנשק והרקטות שלהם ויתחילו לחיות כמו שצריך שם. אני סקפטי מאוד על הפסקת האש הנוכחית".

"לתקוף עוד שבועיים לפחות"

שמוליק ריפמן, ראש מועצת רמת נגב

"מדובר בהחלטת ממשלה ואני מכבד אותה אבל אני הייתי מעדיף שהפעולה תימשך עוד שבועיים נוספים לכל הפחות עם כניסות קרקעיות קצרות כמו שצה"ל עשה בימים האחרונים ותקיפות אוויריות. המאבק בחמאס לא התחיל היום ולא ייגמר מחר בבוקר ואנו צריכים להבין את המציאות - אין פה 'זבנג וגמרנו'. אי אפשר לחסל את החמאס אבל כן ניתן להכות בו יותר על מנת שלא ירים את הראש בזמן הקרוב. אני קורא לכולם להיזהר אפילו יותר בימים הקרובים מאשר בשבוע האחרון".