מי צריך את המלחמה הזו? ילדים מדברים על "צוק איתן"

מי שסובלים אולי הכי הרבה מהמציאות הביטחונית של העת האחרונה הם הילדים, שמעבר לחרדות ולחששות הם גם נאלצים להעביר את ימיי חופשת הקיץ ספונים בממ"דים במקום לבלות. המחיר הכבד הזה עורר אצל חלקם דעות שונות באשר להתנהלות המבצע ואפילו על האופן שבו יש לנהל את המשא ומתן כדי להביא לסיומו

זה כבר שבוע שילדים מכל חלקי הארץ מעבירים את חופשת הקיץ בממ"דים במקום לבלות בים. גם הם - כמו כולנו - צמודים בימים האחרונים לטלוויזיה, מנסים להבין בדרך שלהם מה בדיוק קורה במבצע הזה, שכולם מכנים אותו "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"'צוק איתן' זה מבצע שנועד בעצם להפסיק את המלחמה שלנו עם החמאס", מסבירה טל, בת ה-11 ממושב תקומה, ומתארת באופן קולע למדי את הסיבה למתיחות הביטחונית שמלווה את העת האחרונה.

למרות עוגמת הנפש שבביטול הקייטנות והאווירה המתוחה, לא שוכחים הילדים להזדהות עם סבלם של ילדי עזה בצד השני של הגבול, שגם הם היו ודאי מבקשים לעצמם שגרה אחרת. "ראיתי ילדה שהיא ממש מסכנה", מספרת ליבי אביים, בת 11 מראשון לציון. "החמאס משתמשים בתושבים של עזה כמגן אנושי, ומשגרים מהבתים שלהם טילים אלינו. זו לא אשמתם".

בבית הנשיא החליטו לפצות את ילדי היישובים בעוטף עזה שעבורם הלחימה היא מציאות יומיומית, וארגנו עבורם קייטנה מיוחדת בהשתתפות הנשיא פרס. גם ראש הממשלה ביקש להעביר מסר לילדי ישראל, שבו בין השאר ביקש מהם לשמור על עצמם ולהישמע להנחיות.

הילדים מצדם, ביקשו להעביר לראש הממשלה מסר משלהם על הפתרון האפשרי למצב. "קודם כל לשים את הנשק בצד, לקבוע פגישה, לדבר ואולי גם להתפשר", אומרת רותם אייזנברג בת 10.5 מראשון לציון. "לא תמיד להתעקש רק על מה שאתה רוצה".

למרות שעל האופן שבו יש לסיים את הלחימה הם חלוקים, לכל הילדים שחיים כעת במציאות הזו יש כעס גדול אחד משותף: השיבוש של החופש הגדול.