המחזוריות שבין מונדיאל למלחמה: במאי הסרט "גמר גביע" בריאיון נוסטלגי ואקטואלי מתמיד

בשנת 1991 הוקרן הסרט "גמר גביע", שתיאר את מערכת היחסים המיוחדת שבין חייל צה"ל לשוביו הפלסטיני סביב אהדתם המשותפת לנבחרת איטליה במשחקי המונדיאל על רקע מלחמת לבנון. 23 שנים לאחר מכן, בגמר ישחקו קבוצות אחרות, אבל מסגרת העלילה נותרה זהה: כדורגל בצל המלחמה. במאי הסרט, ערן ריקליס, בריאיון מיוחד

כרזת הסרט

בשנת 1991 יצא לאקרנים הסרט "גמר גביע", שגולל את סיפורו של צעיר ישראלי שתכניותיו לטוס ולצפות במשחקי גמר גביע המונדיאל לשנת 82' בספרד משתבשות בשל גיוסו למילואים עם פרוץ מלחמת לבנון. העלילה מסתבכת לאחר שבאחד הקרבות נופל הגיבור בשבי אש"ף, כשבהמשך מתוארת מערכת היחסים המיוחדת שנרקמת בינו לבין שוביו על רקע אהבתם המשותפת לנבחרת איטליה. הערב תשיג שוב המציאות הישראלית את דמיונם של מיליוני ישראלים ושל במאי הסרט, ערן ריקליס, שיצפו גם הערב בגמר המונדיאל בין ארגנטינה לגרמניה לקול יללות הצופרים והדי הפיצוצים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז הקרנת הסרט חלפו אומנם 20 שנה, אך האירועים האחרונים הופכים אותו שוב לרלוונטי מתמיד. "כל השבוע פונים אלי אנשים ברחוב ושואלים 'למה אתה לא עושה גמר גביע 2?'", מתבדח ריקליס בריאיון לחדשות 2 Online. "הסרט ספג השראה מיידית מהסיטואציה האבסורדית והמאוד ריאליסטית של המונדיאל בספרד, בצל מלחמת לבנון הראשונה. המפגש בין שני האירועים הציג מציאות של מלחמה בצל הכדורגל, או להיפך, ומה שהכדורגל יכול לחולל במהלכה; מצד אחד, איך כדורגל יכול לרכך לבבות של אנשים שמבינים שישנה אפשרות שגם לאויביהם הגדולים יכולה להיות שאיפה משותפת, כמו לראות את הנבחרת האיטלקית בגמר. מצד שני, איך הכדורגל מהווה מטאפורה מושלמת למלחמה, בשל הלחץ והמתח שמלווה את שניהם ובשל המאבק בין שתי קבוצות".

"רק פתרון מדיני", משה איבגי (פלאש 90, מיכל פתאל)

המחזוריות הטראגית של האלימות

העבודה על הסרט התבצעה על רקע מתקפת הטילים על ישראל במלחמת המפרץ, מה שהשפיע באופן בלתי נמנע על תהליך העשייה והיצירה. "אני זוכר איך עורכת הסרט ואני נסענו בכל ערב יחד בקו 63 מהמעבדה בגבעתיים לתל-אביב, כשבאופן קבוע במהלך הנסיעה נשמעה אזעקה ונאלצנו לרדת מהאוטובוס ולתפוס מחסה", הוא נזכר. "המציאות והדמיון במזרח התיכון מתערבבים באופן מחזורי, בדומה למחזוריות של הכדורגל. החלק העצוב הוא שבעוד שבכדורגל בכל ארבע שנים נערך טורניר, המחזוריות הטראגית של האלימות ושל המלחמות אינה קבועה".

"אין מנצחים במלחמה הזו"

הזיכרונות מתהליך העבודה חקוקים עד היום בזיכרונו של מי שגילם בזמנו את גיבור העלילה, השחקן משה איבגי, שכבר אז הפיק מסקנות באשר לעתיד הסכסוך במזרח התיכון והספיק לאמוד את ההבדל בינו לבין ספורט. ""העבודה סביב הסרט הייתה חוויה שקשה לשכוח", מספר איבגי. "המסר של הסרט תאם את כותרת המשנה שלו: 'אין מנצחים במלחמה הזו', וכיום הסיפור הזה חוזר על עצמו".

למרות ההצלחות שקוצרת מערכת כיפת ברזל בהגנה על אוכלוסיית העורף, מבהיר איבגי כי אחרי ככלות הכל לא יהיה כל מנוס מלדבר עם חמאס. "הפתרון היחיד לסכסוך הזה הוא מדיני", הוא מסביר. " גם אם נהרוס את כל התשתיות של החמאס, אם לא נעקור את המוטיבציה שלהם זה רק ידחה את הסבב הבא בשנה או שנתיים. חייבים לדבר עם כולם - עם אבו מאזן ועם החמאס. כיפת ברזל לא תציל אותנו לנצח".