אזעקה במקלחת, במטוס או בים – מה לעשות? כל התשובות

כניסת רבים מתושבי המדינה למעגל הירי העלתה שאלות רבות שקשורות לדרכי המיגון וההתנהלות בזמן האזעקה. מה לעשות אם לא שומעים אזעקה בזמן השינה? האם אפשר להמשיך לטייל ומה קורה במטוס? כל התשובות

אילוסטרציה (AP)

מקלחת, מטוס, רכבת או טיול שטח - רבים מאיתנו יכולים לתפוס את עצמם באזעקה במקומות שונים שלא בטוח שיש בהם מרחב מוגן. לאור הצטרפותם של רוב אזרחי המדינה למעגל הירי והאזעקות, שאלות רבות עולות. בחדשות 2 Online בדקנו עם נציג פיקוד העורף אל"מ (במיל') ירון בר דיין את התשובות לשאלות שלכם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אם אני באמצע המקלחת ויש אזעקה, מה לעשות?

קודם כל השאלה הזאת היא מאוד נפוצה כי זה קורה הרבה מאוד. מה שצריך לעשות זה להוריד את הסבון לאט לאט, להתנגב, ואם יש לנו מרחב מוגן בבית אז ללבוש חלוק וללכת למרחב המוגן - בתנאי שאני מספיק להגיע אליו בזמן ובבטחה. יכול להיות שאני לא אספיק להגיע אליו בזמן ובאופן בטוח, כי יש לי מעט מדי זמן. במקרה הזה, עדיין עדיף להגיע אליו או למקום אחר מאשר להישאר במקלחת ששם מסוכן להיפגע מרסיסים.

אני במטוס נוסעים על הקרקע ופתאום יש אזעקה, מה עלי לעשות?

קודם כל להיות רגוע ולתת לטייס לעשות את מה שהוא צריך לעשות. יש קשר בין צה"ל לבין רשות שדות התעופה ובמצב של אזעקה שם יודעים איזו הוראה לתת לטייס, כך שהנוסע יכול להיות רגוע. אם אתם חוששים מה יקרה אם רקטה תיפול על המטוס, בעודו על הקרקע, מה שצריך לעשות זה פשוט להתכופף, להגן עם הידיים על הראש ולהמתין 10 דקות.

אני בטיול במקום שאין בו מרחב מוגן, לאן כדאי לי ללכת?

אם אין מרחב מוגן שהוא בתוך מבנה, מה שיש לעשות הוא לשכב על הרצפה ולשים ידיים על הראש ל-10 דקות. חשוב לעבור למקום בטוח שמכוניות לא עוברות בו - לא על שביל או כביש, שם אפשר להיפצע. אם אפשר למצוא קיר או שקע בקרקע, תמיד עדיף להיות בו מאשר בשטח פתוח.

אזעקה ברכבת

האם עדיף לא לצאת למקומות בילוי בהם אין מרחבים מוגנים?

תלוי איפה. בטווח שמעבר לבאר שבע, אין מגבלה על יציאה למקומות בילוי. אנו בפיקוד העורף חושבים שזה בטוח לצאת למקומות בילוי שונים, בתנאי שמכירים את הנחיות ההתגוננות ואם יש אזעקה פועלים על פי ההנחיות. בטווח שעד באר שבע אסור להוית במקומות בילוי שיש בהם יותר מ-300 אנשים.

אם אני ברכבת ויש אזעקה - מה עלי לעשות?

הרכבת ממשיכה לנסוע והנוסעים צריכים לשים את הידיים מעל הראש, זאת כדי שחפצים לא ייפלו - זה המצב המוגן והבטוח ביותר.

אם אני ישן, מה אני יכול לעשות כדי לשמוע את האזעקה?

יש גל שקט ברדיו שלא מפריע לך לישון והרשימה עם התדרים פורסמה. אתה הולך לישון עם הגל השקט, אתה שם את הרדיו בעוצמה חזקה ואם יש אזעקה היא בטוח תעיר אותך.

הנחיות פיקוד העורף (פיקוד העורף)

האם כדאי להימנע בכלל מנסיעה לדרום בימים האלה?

אין שום בעיה לנסוע לדרום בימים אלה ומלבד שלא נמצאים שבו במקום שיש בו יותר מ-300 איש, בין אם זה בשטח פתוח או בשטח סגור ושאנו יודעים להגיע למרחב המוגן בזמן הנתון.

האם אפשר להמשיך ללכת לים?

אפשר להמשיך ללכת לים, אבל אני לא ממליץ ללכת לחופי הים בדרום אלא אם יש שם פחות מ-300 איש באותו תא שטח. באזור המרכז והצפון אפשר ללכת לים ללא הגבלה, אבל אתה צריך לדעת איפה המרחב המוגן הכי קרוב שיש אלייך. אם אתה בים, אתה צריך לצאת מהמים ולגשת לאחד הקירות, הגדרות או הסלעים הגדולים ולהסתתר סמוך לשם. צריך לשים את הידיים על הראש ולחכות 10 דקות.