צפו: הסרטונים הוויראליים שממחישים חיים תחת אש

הגורמים הרשמיים המנסים לשפר את דעת הקהל העולמית על ישראל, מקבלים חיזוק אזרחי בימים האחרונים. סרטונים רבים המופצים ברשת על ידי אזרחים מן השורה, מנסים להסביר לעולם עד כמה קשה לתפוס מחסה ב-15 שניות, ומדוע צה"ל חייב להגן על תושבי ישראל

תושבי הדרום בעת אזעקה (רויטרס)

בעוד אמצעי התקשורת מסביב לעולם מציגים בעיקר את הצד הפלסטיני של מבצע "צוק איתן", אזרחי ישראל מנסים להשתמש ברשתות החברתיות כדי להסביר את הצד השני, ולנסות להמחיש לצופים מן הצד כיצד נראים החיים בארץ בעת האחרונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סרטוני הסברה לא רשמיים שהופצו בשבוע האחרון ברשת, הצטרפו לעבודה הנמרצת של דובר צה"ל ומשרד החוץ. בסרטונים הללו מנסים אזרחי ישראל להיעזר בדימויים ודמויות מוכרות ברחבי העולם על מנת להסביר איך נראה סדר היום הישראלי תחת איום הטילים.

באחד הסרטונים היצירתיים, שנרתמו לטובת ההסברה הישראלית, נראה טיל כשהוא עושה את דרכו לעיר אמריקנית טיפוסית. אלא שבדרך מגיע גיבור על מעופף שמסיט את הטיל ממסלולו ומונע פגיע במגדל רב קומות. "בישראל אין גיבורי על, רק מציאות", נכתב בסרטון.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 סרטון נוסף, שהפך בימים האחרונים לוויראלי ברשת, נראה בתחילה כמצעד פזמונים רגיל למדי, המציג את השירים העומדים בראש המצעדים במספר מדינות בעולם. אלא שלאחר קטעים מן השירים המושמעים ביותר בארה"ב, בבריטניה, וצרפת, מוצג הפזמון הפופולרי ביותר בישראל - אזעקה.

 

 

 

 

 

 

 

 

סרטון אחר שזכה ליותר מ-20 אלף צפיות עוסק פחות בלהסביר את החיים בישראל, אלא מבקש מהעולם לא להתערב. "ישראל היא מדינה כל כך קטנה שבקושי יש מקום לכתוב את שמה על המפה. אבל אנחנו לא צריכים את עזרת העולם בכוח צבאי או בנשק", נאמר בסרטון באנגלית. "אנחנו יודעים שאתם עסוקים בדברים כמו ההתחממות הגלובלית והמשבר הכלכלי העולמי. אנחנו מבינים שאתם סומכים על הנפט ערבי אז נבקש מכם רק דבר אחד - אל תתערבו ואל תעמדו בדרכנו".

יוצרי הסרטון מזכירים את ההרג ההמוני בסוריה, את הפרת זכויות האזרח בסין ואת דיכוי ההמונים ברוסיה, ומבקשים מהעולם - כמו שלא התערבתם במקרים הללו, אל תתערבו הפעם. "אם אתם לא רוצים לעזור, כמו בפעמים אחרות שישבתם בצד בזמן שמיליוני יהודים נטבחו רק בשל היותם יהודים, לפחות אל תעמדו בדרכנו ותנו לנו לעשות את העבודה", אומר הדובר בסרטון על רקע תמונות מימי מלחמת העולם השנייה.

  

 

 

 

 

 

 

 

גם אחד מסרטוני ההסברה הרשמיים שהופץ בימים האחרונים על ידי צה"ל, מתבסס על סרטון אזרחי שנערך לפני כשנתיים בזמן מבצע "עמוד ענן". הסרטון מנסה להמחיש את המציאות של תושבי עוטף עזה - בה יש 15 שניות בלבד למצוא מרחב מוגן ולתפוס מחסה מפני הרקטות שנורות מרצועת עזה. הסרטון נפתח עם הצגת העובדה כי האצן הג'מייקני יוסיין בולט, מסוגל לצלוח מרחק של 200 מטרים ב-20 שניות. במקביל לתמונותיו של בולט רץ על רקע קולות אזעקה, נראות תמונות של תושבי ישראל רצים למרחבים מוגנים. לאחר 15 שניות, ולפני שבולט מגיע אל קו הסיום, רקטה פוגעת במבנה. "במהלך מתקפת טילים לתושבי עוטף עזה יש רק 15 שניות לתפוס מחסה", נכתב. "אפילו האיש המהיר בעולם לא יגיע בזמן".