אחרי 41 שנים: אזעקה בירוחם

בעיירה הדרומית ירוחם לא נשמעה אזעקה משנת 1973, ורבים מהתושבים הופתעו כשזו הופעלה בעיר אתמול. ראש המועצה נזכר איך הפעיל את מנואלת האזעקה עם אביו כשהיה בן 3 במלחמת יום כיפור. היום הוא אומר: "אנחנו ננצח את המצב",. בעל מספרה בעיר: "לא האמנתי שזה יגיע לכאן"

מיגוניות בירוחם (יניב אפוטה, דובר ירוחם)

בזמן מלחמת יום כיפור, לפני כ-41 שנים, מיכאל ביטון היה בן 3, והוא ואביו שהיה בהג"א (אגף ההגנה האזרחית, היום פיקוד העורף) הפעיל את המנואלה של האזעקה בבי"ס אלי כהן בירוחם עם פתיחת האש בתעלת סואץ ורמת הגולן. ארבעה עשורים חלפו, ואתמול נשמעה שוב אזעקה לאחר שנורו רקטות לעבר העיר. היום ביטון, בן 44, הוא ראש המועצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול הופעלה האזעקה בעיר בעקבות הירי לנגב המזרחי, שכוון לקריה למחקר גרעיני בדימונה. הרקטות התפוצצו בשטח פתוח ולא גרמו לנפגעים או לנזק. השמעת האזעקה בעיירה הקטנה שבנגב העלתה זכרונות אצל ראש המועצה. אביו, שהיה עולה צעיר ממרוקו עשה שירות חלקי והיה אחראי יחד עם עוד אדם להפעלת המנואלה שסובבה את מנוע האזעקה בעיירה במידת הצורך, ועל כן גם ניתן לו טלפון מיוחד. "אז לא הייתה פה אזעקה כמו היום, זה עבד עם מנואלה ידנית", מספר כהן לחדשות 2 Online. "כמו שכתוב והארץ תשקוט 40 שנה, אז ירוחם שקטה 40 שנה". עם זאת, על פי חלק התושבים, גם במלחמת המפרץ הם שמעו אזעקה.

אחרי 41 שנים שוב אזעקה עולה ויורדת נשמעה בעיר הקטנה: אמש בשעה 19:30 בערב והבוקר בשעה 10:00. כבר שלשום ביטון כינס את אנשי המועצה, לאפשרות של ירי לעבר העיר: "אמרתי להם שאנו לא בעדיפות של פיקוד העורף בהשקעות בחירום ולא בעדיפות של החמאס לירי אבל היכולת קיימת והנה זה קרה".

ישיבת ההכנה בירוחם, השבוע (באדיבות מועצת ירוחם)

רבים מהתושבים נבהלו

חלק מהרקטות שנורו לעבר העיר יורטו, ואחת מהן התפוצצה בשטח פתוח. במועצה עובדים כעת על הרגעת התושבים ומגיעים לכל בית ומוודאים שיש לו מיגון. "אנחנו נחושים לקיים את שגרת החינוך שלנו, יש לנו קרוב ל-2,000 ילדים במוסדות חינוך - קייטנות, מועדוניות הכל עובד. אנחנו מגיעים למקלטים שבבעלות פרטית של תושבים, ומסייעים להם עם משאבים שגייסנו". לדבריו העיר חזקה במיוחד: "יש לנו מאות מתנדבים ואנחנו ננצח את המצב".

יוסי סויסה, קב"ט המועצה מזה חצי שנה הרגיש אתמול עם האזעקה הראשונה את הלחץ הרב של התושבים. "אני אישית לא הופתעתי כי אני מכיר את המערכת, אבל הרבה תושבים כאן הופתעו והתקשרו אלי בבהלה", הוא אמר.

"הגיע אלינו בגלל הכור בדימונה" (רויטרס)

במספרה הופתעו, אך מרגישים בטוחים

בזמן האזעקה הבוקר הוא היה בגן טרום חובה בעיר ואמר כי היה יפה לראות שהילדים הלכו ברוגע לחדר המוגן. "אנחנו משדרים שגרה, אך עם זאת אנו פותחים את המקלטים ומשמישים אותם בסיוע של מפעלים כדי לספק תחושת ביטחון לתושבים".

ירון סוויסה (40), בעל מספרה בעיר הודה כי היה לחץ עם שמיעת האזעקה: "הופתעתי מאוד כי לא האמנתי שזה יגיע אלינו לירוחם, אני בכל מקרה מרגיש בטוח כי פתחו מקלטים - הסיבה היחידה שזה הגיע אלינו זה כי ניסו כנראה לכוון לדימונה".

על פי הנחיות פיקוד העורף, ירוחם אינה נדרשת להעלות את רמת הכוננות לשעת חירום. יחד עם זאת, הוחלט במועצה לחדד את ההנחיות לתושבים ולבצע פעולות להיערכות לשעת חירום.