שקר: חיילים נפגעו ואש במפרץ חיפה

בין הפרסומים המופצים ברשתות החברתיות, בלטו בשעות האחרונות ידיעות על פציעת עשרות חיילי צה"ל מפגיעת רקטה, ועל פגיעת טיל במפעלים הכימיים בחיפה. בדובר צה"ל מיהרו להרגיע ולהדגיש כי הדיווחים חסר שחר. מאז תחילת המערכה בדרום הולך וגובר גל הפרסומים הבלתי מאומתים ברשתות החברתיות. רובן הגדול נשלל

אף חייל לא נפגע מפגיעת רקטה. ארכיון (AP)

דובר צה"ל שם הערב (ד') קץ לשמועות על פציעת עשרות חיילים מפגיעת רקטה, ומבהיר כי הפרסומים בנושא אינם נכונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סרטון המתעד לכאורה נפילת של רקטה בבסיס צבאי מעורר בשעות האחרונות בהלה ברשתות החברתיות ובווטסאפ לאחר שנטען כי מדובר בתיעוד אירוע רב-נפגעים שבו נפצעו עשרות חיילים. בדובר צה"ל מיהרו להפריך את השמועות ולהבהיר כי הפרסומים על אודות פגיעה בעשרות חיילים בבסיס צבאי אינם נכונים.

שמועה נוספת שהופצה היום בהודעות טקסט שנשלחו לישראליים רבים היא על פגיעה במפעלים הפטרוכימיים בחיפה. "טיל שנורה מעזה פגע במפעלים בחיפה גרם לשריפה גדולה. קיימת אפשרות לפינוי תושבים מחיפה בשל חשש מפני דליפה של חומרים רעילים", נכתב.

הודעה שקרית אחרת שהופצה היום ברשתות הסלולר התקבלה בטלפונים רבים במסווה של הודעה רשמית מעיתון "הארץ". בהודעה נאמר כי 25 אזרחים ישראליים נהרגו מפגיעת רקטה בחיפה. במערכת העיתון טענו כי הם אינם האחראים לשליחת ההודעות, וכי מדובר במתחזים.

אחת ההודעות השקריות שנשלחו היום

לפני יומיים סערו הרשתות החברתיות בעקבות שמועה אחרת שהופצה בהודעת וואטסאפ, ולפיה הכריז הקבינט המדיני על יציאה למבצע מעמיק בעזה והורה על גיוס כ-4,000 אנשי מילואים. גם אז הכחישו גורמים בצה"ל את הדברים, וטענו כי מדובר בהודעה שקרית שהופצה בידי גורם בלתי ידוע. עם זאת, שעות ספורות אחר כך יצא לדרך מבצע "צוק איתן".

בעקבות השמועות הגיעו שלשום למערכת חדשות 2 Online עשרות פניות מאזרחים שביקשו לדעת האם יש ממש בהודעה שהופצה, או ששוב מדובר בפברוק. "אני חשבתי בהתחלה שאולי זה לא אמיתי אבל רציתי לוודא, נמאס כבר מכל השמועות האלה", תהה אחד הגולשים. גולש נוסף קרא להעמיד לדין את האנשים שמפיצים את ההודעה: "יש אנשים שלא מבינים שזה סתם ולוקחים את זה ברצינות, יש מספיק מתח באוויר".

בחודש שעבר הופץ ברשתות החברתיות וברחבי האינטרנט גל שמועות שקריות על אודות גורל הנערים החטופים, כשבחלקן נטען כי מערכת הביטחון עורכת מבצע חילוץ לשחרורם. גם אז שלל דובר צה"ל את הפרסומים והבהיר כי אין להם כל אחיזה במציאות.