שגרה תחת אש בדרום: "סגורים בבתים, אין לקוחות בעסק"

תושבים רבים ביישובי הדרום היו אמורים ליהנות בימים הללו מתחילתה של חופשת הקיץ, אך במקום זאת הם נאלצים להסתגר בביתם בכדי להיות קרובים למרחבים המוגנים. ההסלמה במצב הביטחוני גובה מחיר כבד גם מבעלי העסקים הקטנים: "אין לקוחות, וזה לא הולך להשתפר"

החופש הגדול אומנם החל בשבוע שעבר, אבל אלפי תלמידים המתגוררים ביישובי הדרום לא יכולים ליהנות מהחופשה. נוסף לתקופה הלא פשוטה ולאזעקות הבלתי פוסקות, הקייטנות והמסגרות החינוכיות שהיו אמורות להתקיים בימי הקיץ נדחו עקב ההתחממות בגזרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היו לנו תכנונים לצאת לבלות בחוף הים, אבל במקום זה אנחנו לא יוצאות מהבית ומתעדכנות כל הזמן מחברים דרך הטלפונים", סיפרה יובל חג'ג', תושבת אשקלון, לחדשות 2 Online. "היו אמורים להיות לנו מועדי ב' של הבגרויות ותגבורים לחלק מהמקצועות אבל הכל בוטל, אנשים פשוט מפחדים לצאת מהבית", הוסיפה ג'ינה, בת דודתה של יובל.

כל בני משפחת חג'ג' ספונים בביתם שבאשקלון משעות הבוקר. "הבית הזה כל כך נהדר ואנחנו שמחים להיות בו, אבל היינו מעדיפים שתהיה לנו גם את האפשרות לצאת החוצה ולא להיות תקועים רק פה", אמר שלומי, אב המשפחה. אשתו אילנה הוסיפה וסיפרה: "הבאנו את הנכדה שלי מאשדוד לכאן כי חשבנו שפה יהיה בטוח יותר. אומנם יש כאן פחות אזעקות אבל גם כאן המצב לא פשוט, ולפעמים הנכדה נכנסת ללחץ בעקבות האזעקות".

משפחת חג'ג' בביתה שבאשקלון, היום (יוסי זילברמן)

"חייבים להחזיר לתושבים את שגרת החיים"

מרבית האנשים שנמצאים ברחובות אשקלון הם בעלי העסקים בעיר, שמנסים לשמור על שגרה, אך לא כל כך מצליחים. "בימים רגילים יש פה המון לקוחות, אבל היום מהבוקר אף אחד לא נכנס, והמצב בטוח לא הולך להשתפר", סיפרה סימה, אשר בבעלותה מספרה במרכז אשקלון.

מבצע "צוק איתן" שהחל הלילה (ג') הוביל למטחי ירי כבדים שכוונו לעבר יישובי הדרום החל משעות הבוקר. מערכת כיפת ברזל יירטה כ-10 רקטות שנורו לכיוון אשדוד, אשקלון, באר שבע וקריית מלאכי. רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים סמוך לבאר שבע, לאשקלון, ובמועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ומרחבים.

צוותי מגן דוד אדום הפרוסים בכוננות מוגברת בדרום טיפלו היום בתשעה בני אדם שנפגעו באורח קל, מרביתם נפגעי חרדה. השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ביקר הבוקר בדרום, ואמר כי הצבא קיבל יד חופשית לפעול נגד ירי הרקטות בהתאם להוראות הדרג המדיני. "אנחנו אחרי תקופה של ירי בלתי פוסק לעבר יישובי הדרום, ביממה האחרונה נפלו בדרום קרוב ל-80 נפילות של רקטות ופצמ"רים. אי אפשר להמשיך במצב הזה, לכן צה"ל קיבל מהדרג המדיני ומחברי הקבינט לפעול להפסקת הירי. חייבים להחזיר את שגרת החיים לתושבים, אי אפשר להזיק מעל מיליון תושבים במקלטים".

מבצע "צוק איתן" - עדכונים אחרונים:

מבצע "צוק איתן": צה"ל תוקף ברצועת עזה

בעקבות ההסלמה: היכן אין קייטנה?

בחמאס מאיימים: "נגיב על כל הפשעים"

הנחיות פיקוד העורף לתושבי הדרום

ערב של הסלמה: עשרות רקטות לדרום

בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

אזעקת שווא במרכז ובירושלים

הקבינט לצה"ל: להגביר התקיפות