בעקבות ההסלמה: שגרת החיים מופרת

ההסלמה בדרום נמשכת ובדרום הארץ חוששים להמשיך בשגרת החיים: הנהלת בית החולים סורוקה החליטה לפנות את הפגייה לאזור ממוגן, תנועת הצופים פינתה יותר מ-2,000 חניכים ממחנה קיץ שנערך באזור השפלה, מוסדות ההשכלה הגבוהה ביטלו את הלימודים והמבחנים וגם מספר אירועי תרבות בוטלו

גם האזרחים נערכים להסלמה בדרום - ושגרת החיים מופרת: פגיית בית החולים סורוקה בבאר שבע הועברה הערב (ב') לאזור ממוגן. הנהלת בית החולים החליטה להעביר את הפגים והיילודים המאושפזים בפגייה לאזור הממוגן, כאשר מדובר ב-34 יילודים וב-23 פגים, מתוכם חמישה מונשמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם בתנועות הנוער חלו שינויים בעקבות המצב: הנהגת תנועת הצופים פינתה הערב, סמוך לשעה 21:00, 2,400 חניכים מהנהגת ירושלים, השוהים במחנה קיץ באזור השפלה. ההחלטה התקבלה לאור המתיחות הביטחונית. עשרות אוטובוסים פינו את החניכים השוהים במום והעבירו אותם בצורה מסודרת לביתם - זאת בהתאם להנחיות פיקוד העורף ומשרד החינוך.

ההסלמה המתמשכת פוגעת גם ביתר המוסדות. בהערכת מצב שנערכה הערב לאור המצב הביטחוני החליטה הנהלת אוניברסיטת בן גוריון כי מחר (ג') לא יתקיימו בחנים ובחינות בקמפוסים בבאר-שבע. גם במכללת ספיר מבוטלים מחר הלימודים והמבחנים.

נוסעי הרכבת, הערב

ההצגה במועצה בוטלה: "אנו בחוסר ודאות"

בשל המצב הביטחוני, דחו במועצה האזורית שער הנגב את קיום ההצגה "אולי פיל" שהייתה אמורה להתקיים מחר באולם דורות. החל משעה 16:00 מופעל חמ"ל מועצתי, שמנווט את ההתנהלות באזור כל עוד ההסלמה נמשכת. "זו מציאות שאי אפשר להתכחש לה, להשלכות שלה ולהשפעתה על כל אחד מאיתנו. החששות נוגעים לכל אחד- ילדים, הורים ומבוגרים", אמר אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב. "אנחנו פועלים במצב של חוסר ודאות, וכרגע אין תחזית לכמה זמן יימשך מצב זה".

"לצערי הרב הילדה שלי כבר מתורגלת עם האזעקות אבל זה עדיין קשה מאוד להתרגל למציאות הזאת", סיפרה סימה, אם לילדים באחד מיישובי המועצה. "אנחנו תמיד אומרים שהפעם זה נגמר, אבל הנה שוב זה מתחיל לצערנו הרב ועל צה"ל לפעול בעוצמה כדי שאנחנו והילדים שלנו נוכל לישון בשקט, מה שהלילה ככל הנראה לא יקרה".

פינוי הצופים, הערב

"נישאר בבית ונהיה צמודים להוראות פיקוד העורף"

כל הקייטנות באשדוד בוטלו כמו גם חלק מהקייטנות בשאר יישובי הדרום, ורבים מההורים יישארו עם ילדיהם בבית ולא יילכו מחר לעבודה בשל המצב הביטחוני. איציק, תושב שדרות, בירך על החלטת הממשלה להרחיב את הפעולה בעזה. "כנראה שמישהו התעורר, כי הגיע הזמן שנפסיק לסבול את הרקטות שלא מפסיקות להתפוצץ באזור", הוא אמר. "אני אשאר בבית מחר עם הילדים שלי ונהיה צמודים להוראות של פיקוד העורף. ברור לי ששקט לא הולך להיות לנו הערב, ולמרות זאת אנחנו סומכים על הצבא ונותנים להם גיבוי. יש לנו סבלנות וחוזק בעורף, כי אנחנו מתורגלים".

גם ניר, תושב העיר אמר כי הגיעה העת לזעוק את זעקת כל תושבי הדרום, שהחלו שוב לחיות בשגרת הרקטות הכואבת: "דמנו הוא לא הפקר ואסור לנו להיות החצר האחורית של המדינה - צריך לעשות הכל כדי לחסל את הטרור".

דוידי, ארכיון (פלאש 90)

ראש עיריית שדרות אלון דוידי קרא לתושביו לשמור על עירנות ולהישמע להוראות פיקוד העורף. "אני רואה בתקיפה המסיבית צעד חשוב ומשמעותי להשבת השקט לאזורנו", אמר דוידי. "רק קו תקיף של הממשלה ופעולה רחבת היקף של צה"ל כנגד הטרור, היא התשובה הנכונה למצב הקיים".

רק בימים האחרונים הוסיפו בעיר עוד מיגוניות, אך רבים מהתושבים לא רואים בכך פתרון. "במקום לחסל את האויב אנחנו מתמגנים בטירוף - ממש כמו מחנה צבאי - עד מתי זה יימשך?", תהה אחד התושבים. יאיר, תושב העיר גם הוא: "אנחנו רק רוצים חיים נורמלים, בלי אזעקות ופחד אצל הילדים".