המאבק על המרכולים בתל אביב: "מי שטרח בערב שבת יקנה בשבת"

חנויות ממכר מזון רבות הודיעו כי יישארו פתוחות למרות החלטת שר הפנים בנושא. "התל אביבים רגילים לזה שהם יכולים לקנות 24/7 - הפעם יש יותר תור ויותר לחץ", סיפר אחד ממנהלי המרכולים

המחאה בסניפי המרכולות (עזרי עמרם חדשות 2)

הרשתות הגדולות בתל אביב לא מוותרות לסער: בסוף השבוע המערכה של פתיחת המרכולים בת"א עולה מדרגה כאשר סניפי am:pm ו"טיב טעם" יישארו פתוחים, למרות הוראת שר הפנים על סגירתם בשבת. עומסים חריגים נרשמו היום (ו') במרכולים לקראת השבת, לאחר שתושבים רבים חששו כי הסניפים האהובים עליהם והקרובים לביתם ייסגרו עם כניסת השבת. בסניפים לא שמרו על מחאה שקטה, וכתבו על חלק מהמוצרים: "מי שטורח בערב שבת קונה בשבת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברשת am:pm הקונים נתקלו במראה לא שגרתי, כאשר העובדים לבשו חולצות חילקו סטיקרים עליהם נכתב: "I love Tel Aviv open". ברשתות "טיב טעם" ו am:pm שפועלות בשבת מסרו היום לחדשות 2 Online ש"הסניפים ימשיכו להיות פתוחים במתכונת הרגילה לרווחת תושבי תל אביב".

חמודי עסאלה, מנהל ב"סופר יודה", סיפר היום על העומס החריג: "כבר עשר שנים אנחנו עובדים בשבת, אנשים רגילים לזה - הם לא רוצים לקנות כמות גדולה".

תנועה ערה בסניפים (עזרי עמרם חדשות 2)

"לא יודעים מה יהיה בהמשך"

"קונים כאן גם דתיים, התל אביבים רגילים לזה שהם יכולים לקנות 24/7. היום בניגוד לימי שישי קודמים יש יותר תורים, יש יותר לחץ", הוסיף עסאלה. "אנשים לא יודעים מה יהיה-  אנחנו מרגיעים אותם שהשבת זה פתוח, אבל אנחנו לא ממש יודעים מה יהיה בהמשך, אנחנו רוצים לציית לחוק".

לאחר ששר הפנים גדעון סער קבע כי יש לאכוף את את החוק המורה על סגירת עסקים בשבת, החליטו בעיריית ת"א לנסות ולפעול לביטולה של גזירה זו. בין אם זה הפעלת לחצים או הגשת ערעור לבג"ץ, עד אשר אלו ייצאו לפועל עליה לאכוף את החוק, המשמעות היא פריסה רחבה יותר של פקחים, אשר יעניקו קנסות למרכולים הפתוחים בשבת.

במהלך השבוע האחרון נשלחו התראות לחלק מבעלי העסקים בעיר על כך שהחוק שעד כה זכה להתעלמות מודעת מקרב העירייה ייאכף במלואו. עסקים שלא יעמדו בתנאי הרישוי לאורך זמן יעמדו בסכנת סגירה, אלא אם כן החלטת השר תקבל תפנית בצורה זו או אחרת. הקנס שיחולק לעסקים שייפתחו בשבת עומד על 730 שקלים - סכום שרשתות המרכולים הגדולות יכולות לעמוד בו, אפילו לאורך זמן ממושך, אך הסכנה היא שדווקא המינימרקטים הקטנים ייאלצו לסגור במהלך השבת.

מודעות בין המדפים (עזרי עמרם חדשות 2)

קונה זועם: "זו הנוחות שלי ואורח החיים שלי"

ד"ר דותן קידר, לקוח קבוע בסניף "סופר יודה" ברחוב ירמיהו המתגורר בסמוך למקום, הגיע זועם: "מדוע עברנו לת"א אם לא שיהיה פתוח? אנחנו עובדים קשה, אנחנו צריכים זמינות. התהליך הוא הרסני והוא לא נכון הן מבחינת החיים האורבניים והן מבחינת הדמוקרטיה", אמר לחדשות 2 Online. "חלק אומרים לי - למה שלא תקנה ביום חמישי לכל השבת? אני לא רוצה, זו הנוחות שלי, אם אני רוצה, אני יכול ללכת ולקנות ירקות לכל השבוע במחיר נמוך בהרבה יותר בבני ברק, אבל זה לא אורח החיים שלי".

בסניף "טיב טעם" בדיזנגוף גם כן הורגש הלחץ היום, והאיום בסגירה מרחף באוויר. הרשת מקיימת קמפיין בנושא בסניפים: כמעט כל לקוח שמגיע מתבקש לחתום על עצומה הקוראת "לשמור על השבת בתל אביב" כשכוונתם כמובן, היא לשמור על השבת שלהם, כזו שבה סניפי המרכולים פתוחים בשבת. הסלוגן פרוס ברחבי החנות, בפוסטרים ענקיים, בין המדפים ועל חולצות העובדים, והלקוחות שיוצאים מהמקום מקבלים מדבקה לדרך.

לקוח שסיים לשלם, חותם גם הוא על העצומה, אך נראה שהוא כמו רבים אחרים פחות מתרגש מהשינוי: "זה לא יהיה נכון לסגור כאן בשבת, אבל אם זה יקרה, נסתדר, אנחנו תמיד מסתדרים, מקסימום נקנה בראשון או בחמישי".

ב"טיב טעם" החתימו על עצומה (עזרי עמרם חדשות 2)

הרשתות הקטנות חוששות מ"קנסות כל שעתיים"

הלל, המנהל ב"סופר באבא", מספר כי הם מחכים לראות מה יקרה. לעת עתה הם ממשיכים כרגיל. הם מחזיקים בשני סניפים בעיר ובניגוד לרשתות הגדולות, הם לא יוכלו לשאת את הקנסות אם אלו יגברו בהמשך.

"עד עכשיו זה היה בערך קנס אחד של 730 שקלים כל שבועיים, זה משהו שהבעלים יוכל לעמוד בו, אבל השמועות אומרות שיכול להיות שהם יתנו קנס כל שעתיים, ובזה לא נוכל לעמוד, אנחנו ממתינים לראות מה יהיה, ולראות אם אחרים יסגרו", הוסיף.

יגאל, קונה שמיהר להגיע כי לא ידע אם יהיה פתוח הערב, נרגע ואסף לשקית רק את הדברים שהוא ממש צריך. "חשוב לי לציין שלרוב אני מעדיף לקנות במקומות זולים יותר, אבל אם פתאום צריך משהו שלא תכננת או שמגיעים אורחים, זה מאוד נוח לקנות קרוב לבית. גם אם זה יקר יותר", אמר לחדשות 2 Online.