3 שריפות באזור ירושלים: תושבים פונו מבתיהם

שריפה גדולה שפרצה במפעל פלסטיק והתפשטה הביאה לפינוי תושבים ביישובים אבן ספיר, אורה ועמינדב. עשרות צוותי כיבוי השתלטו לבסוף על הלהבות. במקביל, פרצו שתי דליקות בצור הדסה ובאזור ליפתא בכניסה לי-ם

עשרות צוותי כיבוי, 51 רכבי כיבוי, שמונה מטוסים ושלושה מסוקים פעלו היום (ד') מאז שעות הצהריים בשלושה מוקדי שריפות גדולות באזור הרי ירושלים. עיקר פעולות הכיבוי התרכזו במפעל פלסטיק שהתלקח במושב אבן ספיר, וגרם לשריפה גדולה שהתפשטה במורדות ההרים עד למושבים אורה ועמינדב הסמוכים. סמוך לשעה 21:00 דיווחו כוחות הכיבוי כי הם הצליחו להשתלט על האש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תושבים המתגוררים בשורות הבתים הסמוכות לדליקה במושבים אורה, עמינדב ואבן ספיר פונו באופן מיידי על ידי כוחות הכיבוי והמשטרה. לפי שעה לא דווח על נפגעים או על נזק.

באזור הדליקה באבן ספיר פועלים כ-40 צוותי כיבוי מאזור העיר ירושלים, אך גם מאזור המרכז. מכבאות מחוז ירושלים נמסר כי ישנה סכנה לכך שמפעלים קטנים במושב, שמחזיקים בחומרים מסוכנים, יתלקחו בעקבות האש הגדולה. 

תושבי עמינדב שפונו סיפרו על החששות בעקבות הלהבות שמתקרבות למושב. "המשטרה קראה לאנשים לצאת מהבתים", אמר יניב ברמלי, בעל עסק בעמינדב. "ראיתי כיצד האש מתפשטת מאבן ספיר לכיוון המושב ומתקרבת לבתים. השוטרים הגיעו אלינו לעסק והורו לנו לפנות אותו מיד, אפילו לא להישאר שנייה".

"המשטרה, הצבא וצוותי כיבוי אש באו בכוחות אדירים באופן מיידי", סיפר תושב עמינדב. "הם פינו את כל התושבים ילדים, ונשים כי העשן גרם לחנק של היושבים בבתים. הם לא לקחו סיכון. ראיתי שהאש הגיעה לחלק מהבתים החדשים בהרחבת המושב".

שני מוקדי שריפה נוספים

במקביל, התמודדו צוותי הכיבוי עם שתי דליקות נוספות בהרי ירושלים: באזור מושב צור הדסה פרצה שריפת חורש טבעי. לפחות חמישה צוותי כיבוי פעלו במקום, אך האש לא הייתה סמוכה למקומות מיושבים. שריפה נוספת פרצה באזור הכפר הערבי ליפתא שבכניסה לירושלים. גם במקרה זה לא היה חשש לנפגעים, לאחר שארבעה צוותים הוזעקו לזירת הדליקה והצליחו להשתלט על האש.

מפת מוקדי השריפות

כביש 375 מעין כרם לסטף נחסם לחלוטין ומתאפשרת בו תנועת רכבי כיבוי בלבד. כמו כן, דיללה המשטרה את תנועת הרכבים בכביש מספר 1 במחלף בן שמן ובמחלף לטרון והפנתה אותה לכביש 433 למזרח.

האש מתקרבת לבתים

בשבוע שעבר: גל שריפות באזור הבירה

בשבוע שעבר פעלו כ-40 צוותי כיבוי בסיוע 6 מטוסים בשטח במשך שעות רבות על מנת לנסות ולהשתלט על אש שהתפשטה מוואדי עין כרם מעלה לעבר בתים בשכונות בית וגן וקריית יובל. חמש דירות בשכונת קריית יובל נשרפו, ונגרם נזק לדירות נוספות. שלושה תושבים סבלו משאיפת עשן ופונו מהמקום.

עשן מיתמר מעל אבן ספיר

זמן קצר לאחר מכן פרצה שריפה נוספת במושב נטף ודיירים פונו מבתיהם.  הדיירים, שנאמדים בכמה מאות, פונו בשלב זה למרכז קליטה שהוקם בשכונת מלחה בעיר. צוותי הכיבוי הצליחו לתחם את גבולות הגזרה של האש ולא נשקפת סכנה ליד ושם, לאחר שהלהבות דעכו מעט, וכבאות מחוז ירושלים דיווחה כי הושגה שליטה.