המשטרה מגיבה: הביקורת משתלחת מדי

המשטרה מגיבה לראשונה באופן רשמי לביקורת הציבורית שנשמעה עליה לאחר פרסום הקלטת השיחה בין גיל-עד שער ז"ל לבין מוקד 100 של המשטרה. מצד אחד היא מודה שמדובר היה בכישלון "חמור ביותר". מצד אחר היא טוענת: "הביקורת עושה עוול לעשרות אלפי שוטרים"

שעות לאחר שפורסמה הערב (ג') הקלטת השיחה בין גיל-עד שער ז"ל לבין מוקד 100 של משטרת ישראל, מגיבה המשטרה באופן רשמי לביקורת הציבורית והתקשורתית שנשמעה על התנהלותה. "הביקורת נשמעת מכל כיוון", ציינה המשטרה. "רובה לגיטימית וצודקת, אך חלקה משתלחת, משתלחת מדי, ובעיקר עושה עוול לעשרות אלפי שוטרים, לוחמי משמר הגבול ומתנדבים שעושים לילות כימים כדי לשמור על ביטחונכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"תוכן השיחה קשה להאזנה והכשל, לצערנו, חמור ביותר", הודו במשטרה. "כשל מסוג זה אסור שיקרה, ואל לנו לעבור עליו לסדר היום. במקום שיש ספק - אין ספק. אי מתן מענה הולם לקריאת מצוקה של אדם הינו אירוע בלתי נסלח בכל קנה מידה".

"אין גוף החף מתקלות. ודאי כשמדובר בארגון מסוגה של משטרת ישראל, אשר מתמודדת שעה בשעה עם אתגרים מורכבים ביותר", הסבירו במשטרה. "אנו מקבלים בהבנה את הביקורת על הטיפול המשטרתי בשלבים הראשונים של האירוע, שבעקבותיו הוקמה ועדת בדיקה, על מנת להגיע לחקר האמת, להפיק לקחים ולתקן את הדרוש תיקון".

"המפכ"ל אימץ את המסקנות במלואן והורה על צעדים פיקודיים משמעותיים כלפי המפקדים, הקצינים והשוטרים שהיו מעורבים בטיפול בשיחה שנתקבלה במוקד - בין במעורבות אישית וישירה ובין במעורבות מכוח אחריותם הפיקודית - ואף הורה על העברה לאלתר מתפקידם של המעורבים, ובהם גם קצינים בכירים".

"משטרת ישראל היא ארגון שהמשמעת והערכים הם נר לרגליו ולא נתפשר על סטייה מערכים ומנורמות מקצועיות אלה", סיכמו השוטרים את תגובתם הרשמית.

הלוויית הנערים, היום (רויטרס)

ארבעה בעלי תפקידים במשטרה הודחו מתפקידם

אתמול פרסמה המשטרה את ממצאי החקירה אודות התנהלות אנשי המוקד, התנהלות שזכתה לביקורת ציבורית נרחבת לאחר המקרה. ועדת הבדיקה שמינה המפכ"ל יוחנן דנינו זמן קצר לאחר המקרה, מצאה כי נפל כשל חמור בהתנהלות מוקד 100 במחוז ש"י בכל הנוגע לטיפול בשיחה שהתקבלה במוקד, בהקשר של אמות המידה המקצועיות המצופות מבעלי תפקידים בכל הרמות. "כשל זה חצה על פניו את שדרת השוטרים, הקצינים והמפקדים הנוגעים בעניין", הדגישו במשטרה. הורי הנערים עודכנו על ידי יו"ר הוועדה, תנ"צ משה ברקת, באשר לממצאיה, עוד לפני שקיבלו את הבשורה הקשה מכל.

על פי הממצאים, בשעה 22:25 של אותו ערב התקבלה במוקד מחוז ש"י שיחת הטלפון מגיל-עד שער ז"ל, שבה הוא נשמע אומר בקול חלש כי הוא נחטף. השיחה נמשכה 2:09 דקות ובמהלכה העביר שוטר השח"ם את הטלפון לקצינה האחראית על המוקד. היא קראה מספר פעמים לקול מהעבר השני, ומשלא נענתה ניסתה להתקשר למספר הטלפון, אך נתקלה בצליל של שיחה ממתינה.

הקצינה צלצלה שבע פעמים נוספות למספר הטלפון של הנער, בשני מקרים היא נתקלה בצליל תפוס, ובחמש הפעמים הנוספות הועברה ישירות למענה הקולי. במשטרה הדגישו אתמול כי היה על הקצינה להתייחס לשיחה כשיחת מצוקה לכל דבר, ולטפל בה באמצעים העומדים בידיה - איכון למכשיר הטלפון, שמיעה נוספת של ההקלטה וסל נוסף של כלים שניתן להשתמש בהם מבלי לערב גורמים בכירים יותר.

המפכ"ל דנינו (פייסבוק משטרה)

ועדת החקירה בדקה את התנהלותם של שישה בעלי תפקידים - שלושה מהם קצינים במוקד ובמחוז. על פי הממצאים, שוטר השח"ם, הראשון לענות לשיחת הטלפון, פעל כמצופה ממנו. לעומתו, אחראית המוקד, הממונה על המוקדנים, כשלה כשל חמור במהלך האירוע. "השיחה עברה אליה משוטר השח"ם עם תיאור מדויק של השיחה, היא הבינה במה מדובר", הסבירו במשטרה. היא תודח מתפקידה וייבחן אם כלל להמשיך בשירותה.

עוד הוחלט כי מפקד המוקד, שהשאיר את ההחלטה לאחראית, כשל גם הוא בטיפול באירוע. לפיכך החליט המפכ"ל דנינו להדיח אותו מתפקידו. מפקד המשל"ט (מרכז שליטה אזורי) אמנם לא היה מודע לאירוע, אך משום ששוטרים תחת פיקודו לא הכירו את הנהלים הוחלט להדיח גם אותו מתפקידו. בנוסף נרשמה לו הערה שלא תאפשר לו לשמש בתפקיד פיקודי בשלוש השנים הקרובות.

עוד הוחלט כי קצין האג"מ המחוזי, קצין בדרגת ניצב משנה העומד בראש הפירמידה המבצעית שגה בכך שהכפיף את המפקד. הוא יודח מתפקידו כקצין אג"ם ויקבל הערה פיקודית משום שהוא נושא בכל האחריות המבצעית במחוז. רע"ן המבצעים, קצין בדרגת סגן ניצב קיבל הערת מפקד ממפכ"ל המשטרה.

במשטרה הדגישו אתמול כי קיים עומס גדול בשיחות טלפון המתקבלות במוקד מחוז ש"י. באותו יום שבו נחטפו הנערים לדוגמה, מתחילת המשמרת בשעה 16:00 ועד סופה בשעה 08:00 התקבלו 757 שיחות, מתוכן 155 סווגו כשיחות הטרדה. במשטרה מסבירים כי לרוב מדובר בקללות וגידופים, אך השיחה מהנערים הייתה צריכה להיות מסווגת באופן ברור כשיחת מצוקה - והיא לא סווגה כלל.

סיקור מיוחד: נמצאו גופות הנערים החטופים

דרכם האחרונה: נפרדים משלושת הנערים

משפחות הנערים ספדו: "הבאתי לה' את החבר הכי טוב שלי"

השיחה למוקד 100 הודלפה לאינטרנט

הושלם תהליך זיהוי גופות החטופים

כך זוהו המשקפיים של אייל

גורם צבאי: "נשקלות כל האופציות האפשריות נגד החמאס"

ראש הממשלה: "החמאס אחראי לרצח, והחמאס ישלם"

חמאס: "כל תקיפה תפתח את שערי הגיהנום"

סבו של גיל-עד: "שמעתי על מציאת הגופות באל ג'זירה"

תגובות במערכת הפוליטית: "זה צריך להיות גם הסוף של חמאס"

הערכה: כך בוצעו החטיפה והרצח

השתלשלות האירועים: מהחטיפה ועד למציאת הגופות

המשפחות קיבלו טלפון: "תגיעו עכשיו הביתה"

אחרי 18 ימים: נמצאו גופות שלושת הנערים החטופים