בכיר לשעבר במשטרה: "לשמוע את השיחה ולהתפוצץ"

קצינים בכירים לשעבר במשטרה ששמעו היום את הקלטת שיחתם של הנערים, בה דיווחו כי נחטפו, הביעו זעזוע מאופן טיפולו של המוקד באירוע. "זאת שיחה שהיתה צריכה להקפיץ את כל מחוז ש"י", אמר ניצב בדימוס אריה עמית לחדשות 2. ניצב בדימוס שחם: "שיחות מטרידים? זו משענת קנה רצוץ"

הרכב השרוף שאותר (דובר צה"ל)

בכירים לשעבר במשטרה שהאזינו לשיחה הקשה שפורסמה היום (ג'), בה נשמע אחד החטופים קורא לעזרה, הביעו זעזוע מאופן הטיפול בפנייה. "לשמוע את השיחה הזאת ולהתפוצץ", אמר מפקד מחוז ירושלים לשעבר ניצב (בדימוס) אריה עמית לחדשות 2. ניצב בדימוס ניסו שחם: "זה מזעזע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זאת שיחה שהייתה צריכה להקפיץ את כל מחוז ש"י בטירוף", ציין ניצב (בדימוס) עמית. "לקום, לרוץ לשטח, לעשות את כל הפעולות שצריך דרך המוקד ודרך היחידות המבצעיות ולהתחיל לעבוד ולאתר אותם".

לדבריו, אם היו עושים את הפעולות כהלכה, גם אם אולי לא היה ניתן להציל את הנערים, ייתכן היה לתפוס את הרוצחים. "כך לא היו מכניסים את המדינה לטירוף של שבועיים. בין אם היה ניתן להציל את הנערים ובין אם לא, חוסר הפעילות הנכון של המשטרה פשוט צורח, וזה איום ונורא כי השיחה הזאת הכי ברורה בעולם, היא הכי שיחת מצוקה שאתה יכול להעלות בדעתך".

ניצב בדימוס ניסו שחם לא מבין כיצד לא נעשתה בדיקה מקיפה יותר אל מול הקולות. "זה מזעזע. השיחה הזאת הייתה בהחלט צריכה להצית חשד ובירור הרבה יותר מעמיק", אמר שחם לחדשות 2. "יש נהלים מאוד ברורים כשיש שיחות מהסוג הזה, כל שיחה שיש בה חשד לפשע או עבירה חמורה ביותר. השיחה הזו צריכה להטריד את כולנו והמשענת שנשענים עליה של שיחות מטרידים - היא משענת קנה רצוץ".

"שיחות הטרדה? תתמודדו"

גם מפקד מחוז ירושלים לשעבר סבור ששיחות הטרדה אינן הסבר ראוי להתנהלות המוקד. "מה לעשות, עבודת המשטרה היא לא עבודה של רוקח בבית מרקחת, שהכל נעשה בנחת ובשקט לפי מרשמים. זה חלק מהבעיה שעומדת בפני המוקדים במשטרה? תתמודדו", אמר.

לאחר 19 ימים מאז החטיפה, הותרה אחר הצהריים לפרסום הקלטת השיחה של הנערים שנרצחו למוקד 100 של משטרת ישראל. התיעוד המצמרר חשף את השניות הראשונות והקריטיות שבהן נחטפו גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח זכרם לברכה, שגופותיהם נמצאו אתמול.

ב-12 ביוני, בשעה 22:25, ענה אחד ממוקדני המשטרה במחוז ש"י לשיחת הטלפון. אז נשמע צמד המילים המצמרר: "חטפו אותי" מפיו של גיל-עד שער. צמד המילים הקריטי נאמר בלחישה ובחטף. בשניות שלאחר מכן נשמעו רעשי רקע שנקטעו בצעקה "ראש למטה!", שבאה מכיוונו של אחד החוטפים.

המוקדן ששמע את הקריאה ניסה לברר שוב ושוב מי בצדו השני של הקו, אך החוטפים המשיכו: "ראש למטה". ברגע זה נשמעו שתי צעקות מתוך הרכב, וקול חלש של חבטה. בשלב מסויים נשמע קול בערבית אומר: "קח לו את הטלפון".

במוקד המשטרה, שם האזינו לשיחה, המשיך המוקדן בניסיונות להבין פרטים נוספים על הנעשה מעברו השני של הקו. אלא שאז הוגברה ככל הנראה עוצמתו של מכשיר הרדיו ברכב וברקע נשמע קולה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ'.

בשלב זה פנה המוקדן שקיבל את השיחה לעזרתה של אחראית המוקד. אחראית המוקד ניסתה אף היא לדלות פרטים נוספים אודות המתרחש בכלי הרכב, אך ללא הצלחה. "הלו?", קראה המוקדנית מספר פעמים. קולה של ח"כ יחימוביץ' המשיך להישמע ועוצמתו של מכשיר הרדיו בכלי הרכב הלכה וגברה. "הלו? תענה לי, הטלפון של מי זה?", שאלה המוקדנית. "איפה אתה עכשיו?", ניסתה המוקדנית להבין - אולם כל מאמציה עלו בתוהו.