סגירת המרכולים בשבתות: עיריית תל אביב עותרת לבג"ץ

בעיר ללא הפסקה מממשים את האיומים המשפטיים ואומרים כי בעקבות החלטת שר הפנים גדעון סער, מגובשת בימים אלה עתירה לבג"ץ. עד שזו תוגש - תחל האכיפה כבר בסוף השבוע הקרוב

"ההחלטה תחזיר את ת"א אחורה". חולדאי (פלאש 90)

הקרב על השבת עולה שלב: עיריית תל אביב הודיעה הערב (ב') כי תעתור לבג"ץ בעקבות החלטת שר הפנים גדעון סער לסגור מרכולים ביום המנוחה. העתירה מגובשת בימים אלה ובמקביל תחל האכיפה נגד בתי העסק שיישארו פתוחים כבר בסוף השבוע הקרוב, כדי להימנע מביזיון בית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן ראש העיר תל אביב אסף זמיר אמר לחדשות 2 Online: "נעתור לבג"ץ וכפי שטענו מרגע היוודע ההחלטה, נעשה ככל שביכולתנו כדי למנוע את סגירתם של אותם מרכולים".

אתמול החליט השר סער לפסול את הסעיפים בחוק העזר של עיריית תל אביב-יפו הנוגעים לפעילות מרכולים בשבת. המשמעות: סניפים של רשתות כמו AM:PM ו"טיב טעם" לא יוכלו לפעול בעיר במהלך השבת. מנגד, החליט השר לאשר את פעילות המתחמים המסחריים בנמל תל אביב, נמל יפו, "מתחם התחנה" בנווה צדק וחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

ההחלטה של שר הפנים התקבלה לאחר שבחודש יוני בשנה שעברה קבע בית המשפט העליון כי על עיריית תל אביב לאכוף את חוק העזר לסגירת העסקים בשבת. העירייה מנגד החליטה לפעול לשינוי החוק, דבר שגרם לשר הפנים לפעול. "חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה", נכתב בהחלטת השר סער.

ארכיון (חדשות 2)

בהחלטת שר הפנים נכתב כי העירייה הסתפקה במתן קנסות קלים לבעלי העסק שאותם הגדיר "עבריינים". לטענת השר, העירייה למעשה החליטה בכך שלא לבלום את התופעה. "מדיניות זו של העיריה הביאה למצב בו בעלי עסק בעלי אמצעים אשר יכלו להרשות לעצמם לספוג את הקנס האמור - פעלו לאורך השנים בשבת באין מפריע", הוסיף השר בהחלטתו.

"החלטה תמוהה"

"ההחלטה מחזירה את תל אביב-יפו ואת מדינת ישראל כולה עשרות שנים אחורה", אמר אתמול ראש העיר תל אביב רון חולדאי. "החלטת השר פוגעת בדמוקרטיה העירונית. נפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו על מנת לשמור על צביונה של העיר, כולל פנייה לבית המשפט". לדברים הצטרף גם שר האוצר יאיר לפיד, שאמר כי החלטתו של סער היא "תמוהה ואנו מתנגדים לה בכל תוקף".

"כמו שהדתיים מבקשים סטטוס-קוו בירושלים, מגיע לעיר החילונית ביותר בישראל להישאר פתוחה וללא הפסקה כפי שהייתה במשך שנים רבות", אמר לפיד. "החלטת שר הפנים מייצרת עימות מיותר בין דתיים לחילוניים. ההחלטה הזו לא תורמת לצביון היהודי של המדינה, אלא יוצרת מתחים בעיר שעד עכשיו כולם חיו בה בשלום".

סער: "חוק העזר נרמס במשך שנים"

הנושא עלה לסדר היום לאחר שמספר בעלי חנויות עתרו לבית המשפט בשנת 2007, בטענה שהעירייה "עוצמת עיניים" כלפי עמיתיהם שמפרים את החוק. בשנה שעברה החליט בית המשפט העליון כי העירייה אינה משיגה את תכלית החוק ופסק כי עליה לפעול לאכיפתו או לשנותו בהקדם. בתגובה לכך הוחלט בעירייה לשנות את חוק העזר העירוני על מנת שעסקים יוכלו לפעול גם בשבת.

"חוק העזר המוצע בא להכשיר פעולתם של למעלה מ-300 בתי עסק לממכר מזון בגודל של עד 800 מטר, אשר משך שנים רמסו את חוק העזר ברגל גסה. בנוסף, החוק מעניק לראש העיר להתיר לפתוח בעתיד מספר נוסף, בלתי מוגבל, של בתי עסק נוספים וזאת מבלי שפורטו קריטריונים וללא צורך לקבל אישור ממועצת העיר", הסביר סער את ההחלטה.