התגרשה מבעלה המכה ותגורש מהארץ

האם האישה מוכה שהתגרשה מבעלה צריכה להיענש בגירוש מהארץ? זאת השאלה ששואלת הלנה, תושבת ישראל שהתחתנה עם ישראלי אבל מגורשת למולדובה בגלל שעזבה אותו. כמו בסיפורים דומים, גם הבת של הלנה – מתנדבת במכינה קדם צבאית – תמצא את עצמה על המטוס בקרוב

מחר (ב') אמורה הלנה בן שושן לעזוב את הארץ ולחזור למולדובה, בעקבות החלטה של משרד הפנים. לפני 10 שנים הגיעה לכאן עם בתה ונישאה לישראלי. מהר מאוד הוא התחיל לשתות ולהכות אותה. אחרי ארבע שנים אזרה אומץ והתגרשה ממנו, אבל אז משרד הפנים החליט לבטל את המעמד שניתן לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ניסיונותיה של הלנה להישאר בארץ כשלו. את בתה, נאולינה, היא תשאיר מחר בישראל. צו הגירוש של הבת מיועד לספטמבר. "אני באמת חיה כמו ישראלית אמיתית, חוץ מזה שאין לי כאן אזרחות", אומרת הבת. "אני עושה תכניות, אבל אני לא יכולה לדעת אם אני יכולה באמת להישאר כאן ולממש אותן".

נאולינה סיימה תיכון בארץ. כשהבקשה החמישית שלה להתגייס לצה"ל נכשלה, הצטרפה לתקופה של שנתיים לעמותת "אחריי", המכינה נוער לשירות צבאי. לאחר מכן החלטה לעבוד בדוגמנות. במקביל בחרה ללמוד מדעי המדינה. עכשיו היא מתמחה במשרד של שגריר מולדובה בישראל, אבל גם הקריירה הזאת תיקטע בקרוב.

האם ובתה יגורשו למולדובה (חדשות 2)

"הבעיה היא לא רק בתיק הפרטני הזה, הבעיה היא בכלל שאין לגרש נשים שחוו אלימות", אומרת עו"ד ליאת שטיינברג חרלמפ, המייצגת את האם ואת בתה. "אלימות נגד נשים זו תופעה שצריך להוקיע".

"ישראל קיבלה אותי בידיים חמות ונתנה לי הכל, ועכשיו בשנייה אחת היא רוצה לקחת לי הכל בחזרה", קוראת נאולינה בבכי את המכתב שבו תיארה מה שעברה. את המכתב הזה שלחה לשר הפנים גדעון סער לפני מספר חודשים, אבל בינתיים לא קיבלה תשובה.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "מתוך מודעות והתחשבות בנסיבות חריגות, במקרים בהם בן הזוג הישראלי נפטר או שהזוג נפרד עקב אלימות, הבקשות להמשך מתן מעמד נבחנות לגופו של עניין. בקשתה של הבת, שמלכתחילה קיבלה מעמד בזכות האם, הוגשה לאחרונה על בסיס הומניטרי ונבחנת בימים אלה".