התירוצים של החוצים: באילו יישובים לא עוצרים באדום?

מתנדבי "אור ירוק" ערכו תצפית במעברי חצייה ביישובים שונים בארץ ואספו נתונים על הרגלי הזהירות בדרכים של התושבים. עיינו בנתונים וגלו: באילו יישובים מקפידים הולכי הרגל על כללי חצייה בטוחה? באיזו עיר התושבים לא עוצרים ברמזור אדום? ומה אחוז הנפגעים במעברי חצייה? וגם: צפו במצעד התירוצים של החוצים

אתם הולכים ברחוב ומגיעים למעבר חצייה. הרמזור מורה על אור אדום - אתם מביטים ימינה, מסתכלים שמאלה ואף כלי רכב לא נראה באופק. האם תחצו את הכביש שלא כחוק או שמא תמתינו בסבלנות שהאור ברמזור יתחלף לירוק? מנתונים שאספה עמותת "אור ירוק" עולה כי ליישוב בו אתם גרים יש קשר ישיר לאופן בו תשיבו על השאלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חניכי קבוצות הנוער של "אור ירוק" ערכו לאחרונה תצפית במעברי חצייה ביישובים שונים בארץ. הנתונים שאספו מתנדבי העמותה מצביעים על פערים משמעותיים בהקפדה על ציות הולכי רגל לכללי חצייה נכונה בין הישובים.

מי בראש רשימת המצייתים לרמזורים? (AP)


בראש רשימת היישובים שהולכי הרגל בהם מקפידים על זהירות בדרכים נמצא הישוב רבבה, שממוקם סמוך לכביש 5 ממערב לאריאל. מהנתונים שאספו ב"אור ירוק" עולה כי רק מ-8.6% מהולכי הרגל שנצפו חצו את הכביש ברמזור אדום או שלא במעבר חצייה. שנייה ברשימת היישובים הזהירים בדרכים נמצאת חדרה בה 10.3% בלבד מהולכי הרגל לא הקפידו על חצייה בטוחה.

גם הולכי הרגל של תל-אביב, כפר הרא"ה וחיפה בלטו בהקפדתם על כללי הבטיחות. בבית שאן רק 11.8% מהולכי הרגל שנצפו חצו את מעבר החצייה באור אדום. בתל-אביב 16% מהולכי הרגל שנדגמו לא שעו לרמזורים, בכפר הרא"ה 18.2% ובחיפה 18.5% מהולכי הרגל שנצפו לא צייתו לכללי הזהירות בדרכים.

יותר משליש לא עוצרים באדום (מאור רוזנשטיין)


נתוני "אור ירוק" מצביעים, כאמור, על פערים משמעותיים בין הישובים הזהירים בדרכים ובין אלו שתושביהם לא מקפידים על חצייה כחוק. מהנתונים של העמותה עולה כי בבני ברק חצו הכי הרבה הולכי רגל כשהרמזור מורה על אור אדום או שלא במעבר חצייה עם 72.7% מהולכי הרגל שנצפו. מעט מאחוריה ניצב היישוב הצפוני עילבון בו 72.6% מהולכי הרגל שנצפו לא היו זהירים בדרכים. אחרי בני ברק ועילבון דורגו ברשימה השחורה של היישובים שהולכי הרגל בהם לא הקפידו על חצייה נכונה היישובים ניצן, חולון, קריית גת ואשקלון עם 49.1%, 47.4%, 44.5% ו-39% בהתאמה.

רשימת היישובים הלא זהירים (רויטרס)


בסך הכל 32.3% מכלל הולכי הרגל שנצפו בסקר של "אור ירוק" חצו את הכביש באור אדום או שלא במעבר חצייה. בין הערים בהן הולכי הרגל מקפידים פחות על חצייה זהירה מהממוצע הארצי ניתן למצוא את ירושלים עם 35.4% מהולכי הרגל, אשדוד עם 37.5%, רעננה עם 37.7% ואום אל פאחם עם 35.3% מהתושבים שלא עמדו באור אדום.

ביישובים שמקפידים בהם על חצייה כחוק יותר מהממוצע הארצי ניתן למצוא את רמת גן עם 29.7% מהולכי הרגל שנצפו על ידי מתנדבי העמותה, רחובות עם 27.3%, ראשון לציון עם 31% ואריאל עם 31.3% מסך הולכי הרגל שנצפו. הולכי הרגל של באר שבע הציגו מספרים זהים לממוצע הארצי עם 32.3% מהולכי הרגל שחצו את הכביש באדום או שלא במעבר חצייה. מעבר לסכנה המובנת בחצייה שלא כחוק הולכי הרגל שלא מקפידים על חצייה באור ירוק מסתכנים בקנס של 100 שקלים במקרה שיתפסו.

מתחילת השנה נהרגו 56 הולכי רגל בתאונות דרכים. המדובר בעלייה של 34% במספר ההרוגים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מנתוני "אור ירוק" עולה ששליש מכלל הרוגי תאונות הדרכים הם הולכי רגל. באופן אבסורדי, 72% מהולכי הרגל שנפגעו בעת חציית כביש נפגעו דווקא במעבר חצייה.