מאלון חסן ועד לפרשת פואד: איך הפכה אשדוד לסמל של שחיתות?

מאז התתפוצצה פרשת השחיתות בנמל שבעיר, נדמה שהעיר החמישית בגודלה בישראל מסרבת לרדת מהכותרות. בזו אחר זו נפתחו עוד ועוד חקירות משטרה נגד בכירי ועשירי העיר, שהתחילו בנמל המקומי והגיעו כמעט עד לבית הנשיא

בחודשים האחרונים עלה שמה של העיר אשדוד שוב ושוב לכותרות. בשוק המקומי של העיר ידעו על הכל ומזמן: על התככים, המזימות והקשרים. מה שנלחש באשדוד בעבר מפה לאוזן הפך בתקופה האחרונה לנחלת כלל אזרחי המדינה - מהפרשיות אודות יו"ר ועד עובדי הנמל וכמעט עד לבית הנשיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעיתון המקומי של אשדוד לא צריכים לחפש סיפורים מתחת לבלטות. כל שבוע נפתח עם פרשה חדשה שקשורה לקודמתה - הכוכבים באותן פרשות לא מתחלפים. "משטרת ישראל והיועמ"ש צריכים לקחת את אשדוד כפיילוט לטיהור השחיתות במדינת ישראל", אומר מנחם גלילי, עורך העיתון "השבוע באשדוד". "זו עיר מושחתת במלוא מובן המילה. מושחתת מן היסוד".

במועדון הגמלאים של עובדי נמל אשדוד מתרעמים על התנהלות הוועד החדש בנמל, שלטענתם איבד את מצפונו ודרכו. בראש מועדון הגמלאים עומד יהושע פרץ, מי שהשבית את הנמל עוד בימים שיו"ר הוועד היה פועל, מנהיג עובדים, ולא העז לחלום עסקים, וילות וג'יפים מפוארים. "אני אומר לאלון חסן שיהיה לו לבריאות", מבהיר פרץ. "יש פועלי נמל שיש להם וילות. אני אולי הייתי אדיוט אבל הייתי שמח. לא הייתי מעורב בדברים אחרים. בחיי לא הוצאתי סיגריה מהנמל".

ברחוב תמיד ידעו (חדשות 2)

בישיבת מועצת העיר הנושא הראשון שעולה לדיון הוא איך לא - תדמיתה הפגועה של אשדוד. משמאלו של ראש העיר במליאת המועצה כיסאו של חבר המועצה אלון חסן, שנותר יתום בעקבות מעצר הבית בו נתון יו"ר ועד עובדי הנמל. מימינו, ממלא מקומו עמרם קנפו, החשוד בקבלת שוחד מקבלנים. "חבל לי שמשטרת ישראל הפכה להיות יחידת החיסול של המערכת הפוליטית", טוען קנפו. "על איש ציבור צריך משנה זהירות ולבדוק שאין מאחור מזימה פוליטית. אני לא מודאג מכתב אישום. אני בטוח שלא עשיתי שום טעות".

חשוד בקבלת שוחד. חסן

כך פרחו העסקים המקומיים של בן זקן ונניקשווילי

מלבד חסן וקנפו, בקרב רשויות העירייה ניתן למצוא שמות נוספים של בכירים שהסתבכו בפלילים. יהודה אבידן איש ש"ס שהורשע בעבר בפלילים משמש מנכ"ל החברה לפיתוח אשדוד. מאיר בן גוזי שהודה והורשע במרמה והפרת אמונים עדיין מתפקד כמנהל אגף החופים וגם יו"ר ועד העובדים. "אז מה אם אדם הורשע בפלילים והרשיעו אותו על לא עוול בכפו?", תוהה בן גוזי על הביקורת נגדו. "הורשעתי במסגרת של עסקת טיעון. הסכמתי לעסקה כי יש לי ילדים, יש לי פרנסה ואני צריך לעבוד. אני לא פושע. לא הסתבכתי. אני ראוי לכהן בתפקיד ציבורי".

לא רחוק מהנמל, ניצבת הווילה המפוארת של הרב יאשיהו פינטו. זו מצטרפת לטיסות במחלקה ראשונה ולרכבי הפאר. פינטו בן ה-40 עומד בראש מוסדות קהילת "שובה ישראל" והונו מוערך בכ-75 מיליון שקלים. הרב מאשדוד, שצבר כוח ואלפי מאמינים עומד עכשיו בפני שנת מאסר, אחרי שהודה בניסיון לשחד קציני משטרה - כאלה שהיו בין חסידיו, כמו ניצב בדימוס מנשה ארביב.

בין התורמים והמקורבים לרב פינטו, היו גם שני שכנים שלו, בעלי הון - אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן. בית הכנסת המפואר שבנה נניקשווילי באשדוד לזכר אביו המנוח, וגם הפנטהאוז היוקרתי עם הבריכה שבמרינה, יכולים לתת מושג על מידת העושר. נניקשווילי, בן לעדה הגאורגית, הוא דמות לא מוכרת בעיר אבל משפיעה ועוד איך. "נניקשווילי היה מתחת לרדאר ועסק בפעילות של הובלת נפט מרוסיה", מציין גולן חזני, כתב ופרשן ב"כלכליסט". "הפעילות הזאת מביאה הרבה מאוד כסף".

הון של 75 מיליון. פינטו (יוסי זליגר, פלאש 90)

מה הביא לריבוי פרשיות השחיתות?

לפני עשור העביר ננקישווילי את פעילותו לישראל והבין שיש לו מיליוני סיבות לחבור לשכנו - ג'קי בן זקן. הכסף של נניקשווילי והקשרים המקומיים של בן זקן בעיר גרמו לעסקיהם לפרוח. השניים קנו חברה הנסחרת בבורסה, רכשו מתחם קניות באשדוד ואת קניון ארנה בהרצליה. ההפתעה האמיתית הגיעה כשחברת "שמן" שבבעלותם החליטה להתמודד לראשונה על מכרז לקידוחי נפט. "שבע חברות השתתפו במכרז לביצוע הקידוחים", מסביר חזני. "לפתע שמענו שהקבוצה הזאת של נניקשווילי ובן זקן, שלא נחשבה פייבוריטית, מקבלת את הזיכיון".

כעת חשודים בן זקן ונניקשווילי ששיחדו שכן אחר שלהם, אלון חסן, כדי שחברת "שמן" תקבל עדיפות בשירותי הנמל. אותה חקירה גילתה גם מאות אלפי שקלים שהעביר נניקשווילי לחבר הכנסת פואד בן אליעזר. כך, חקירה קטנה שהחלה בנמל המקומי, חשפה רשת קשרים מסועפת שהגיעה כמעט עד לבית הנשיא.

חשודים ששיחדו את חסן. בן זקן ונניקשווילי (באדיבות ONE)

בסופו של דבר, לתדמית השלילית של העיר החמישית בגודלה בישראל אחראים רק כמה תפוחים ולא יותר. ועדיין איך קורה שכמה מפרשיות השחיתות הגדולות התנקזו לעיר אחת? אולי בגלל ריבוי אקראי של עסקנים, אולי בגלל הנמל ופוטנציאל הרווחים מסביבו ואולי זאת פשוט תמונת ראי למדינה שלמה.

פרקליטו של אלון חסן מסר בתגובה: "מר חסן מברך על כל חקירה שמטרתה לגלות את האמת . אין ספק כי בסופה של החקירה יתברר כי חסן לא ביצע כל עבירה פלילית. הוא מקבל אלפי פניות לא להירתע, ולהמשיך להגן על העובדים, בימים של מתקפות מאורגנות היטב שמטרתן להחליש ולחסל את התארגנות העובדים".

עורך דינו של ג'קי בן זקן מסר בתגובה: "בניגוד לנחקרים אחרים בפרשה שנעצרו לתקופות ארוכות, בן זקן שוחרר לביתו מיד אחרי החקירה. אחרי שבדיקת המשטרה תסתיים, יתברר גם לציבור הרחב שלא נפל פגם במעשיו".

דוברו של ח"כ בנימין בן אליעזר מסר: "פואד נמצא כבר עשרים שנה בקשרי חברות הדוקים עם אברהם ננקשווילי. כל נסיון להכפיש אותו ולהציג את הנושא בצורה מגמתית הוא נסיון מופרך. אין לנו ספק שבתום בדיקת המשטרה הדברים יתבררו".

מנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס ואברהם נניקשווילי בחרו שלא להגיב.