מטיילים מצאו מטמון מלפני 2,300 שנה במערה בצפון הארץ

תגלית היסטורית במעבה האדמה: מטיילים ישראלים גילו במקרה מטמון נדיר בן אלפי שנים במערת נטיפים בצפון הארץ הם מיהרו לדווח לאנשי רשות העתיקות שנדהמו גם הם מהממצאים. "זהו שילוב נדיר ומרתק בין מערת נטיפים לממצא ארכיאולוגי", אמרו המומחים. "התגלית היסטורית"

שלושה מטיילים ישראלים שערכו לפני כשבועיים סיור באחת ממערות הנטיפים הגדולות והנחבאות בצפון הארץ גילו לתדהמתם אוצר - מטמון מטבעות וחפצי כסף מלפני 2,300 שנה. המטיילים, חברי מועדון המערנות הישראלי, מיהרו ליידע את אנשי רשות העתיקות שהופתעו גם הם מהתגלית, שאותה הם מגדירים היום "היסטורית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שלושת המטיילים, ראובן זכאי, בנו חן זכאי וחברם ליאור חלוני, הגיעו למקום כחלק מסיור מקדים של המועדון שבו הם חברים. הם השתלשלו למעבה האדמה וזחלו דרך מעבר צר לאחד הכוכים שבמקום. לפתע צד את עינו של אחד מהם חפץ מנצנץ, שבהמשך התגלה כמטבעות שהוטבעו בימי אלכסנדר הגדול מסוף המאה הרביעית לפני הספירה.

האוצר שאותר (רשות העתיקות)

אנשי רשות העתיקות שהוזעקו למקום מצאו לצד המטבעות גם מספר תכשיטי כסף, צמידים ועגילים שככל הנראה הוסתרו בתוך כיס בד לפני כ-2,300 שנה. ברשות מעריכים כי מדובר באחת התגליות החשובות בצפון הארץ בשנים האחרונות. "ייתכן שהחפצים הוטמנו על ידי תושבי האזור שנמלטו בתקופת אי היציבות בעקבות מותו של אלכסנדר הגדול", העריכו הארכאולוגים.

לאחר סריקה נוספת של המקום, מצאו אנשי רשות העתיקות ממצאים החל מהתקופה הכלכוליתית, מלפני כ-6,000 שנה: בין היתר נתגלו כלי חרס עתיקים עליהם התפתחו זקיפים. הממצאים למעשה התאחדו עם משקעי הגיר במערה ואינם ניתנים להפרדה. "זהו שילוב נדיר ומרתק בין מערת נטיפים לממצא ארכיאולוגי", אמרו המומחים.

מטמון במעבה האדמה (רשות העתיקות)

אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שיבח את המטיילים על פועלם: "הם הבינו את חשיבות הגילוי הארכאולוגי וגילו אזרחות למופת ופנו מיד לרשות העתיקות לדווח על הממצאים הארכאולוגים המרשימים. לאחר אוצר הזהב בקיסריה, זו הפעם השנייה בחודש החולף שאזרחים מדווחים על ממצאים ארכאולוגיים משמעותיים, ואנו מברכים על המגמה החשובה".