אחרי השריפה: חוזרים אל הבתים המפויחים בירושלים

תושבי שכונת קריית היובל חזרו הבוקר לבתיהם שנפגעו בשריפת הענק אתמול והחלו לאמוד את הנזק. "לא האמנו שהאש תגיע עד אלינו", סיפרה אחת מהם. ההערכה המרכזית: מנגל דולק שהשאירו נערים גרם לשריפה

כמעט יממה חלפה מאז השריפה שפרצה בשכונות קריית היובל ועין כרם בירושלים, ורבים מהתושבים שפונו מבתיהם חזרו למקום מגוריהם כדי לאמוד את הנזקים. במקביל, ממשיכים הכוחות במאמצי הכיבוי ונבדק האם מדובר בהצתה מכוונת או שמא במנגל שהושאר דולק על ידי חבורת נערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אסנת קנדל ומיכל ראובן, ששוכרות בתים ברחוב שמריהו לוין שנפגע בשריפה, חזרו לבתיהן. "בהתחלה היינו שאננות", הן מספרות לחדשות 2 Online. "לא האמנו שהאש תגיע עד אלינו, אבל כשזה קרה פינו אותנו מהר מהמקום".

לדברי אסנת, בנה, שעובד כשוטר במשטרת ירושלים, הודיע לה כי האש מתפשטת לעבר ביתה והזהיר אותה שתתרחק מהמקום. "אני רוצה לשבח את כוחות הביטחון שהיו מקסימים ופעלו בצורה מהירה. הרגשנו בטוחים כשהם הגיעו מהר למקום ועזרו לנו".

"בהתחלה היינו שאננות" (יוסי זילברמן, חדשות 2)

להב אורן אברהמי מכיבוי אש ירושלים אמר כי "נאספות עדויות בשיתוף המשטרה מאנשים שהיו בשטח וראו את תחילתה של השריפה". יחד עם זאת, ממשיכים חוקרי הדליקות בסיורים בשטח ואוספים עדויות בעזרת מצלמות. ייתכן שישתמשו בציוד מתקדם לאיתור אמצעי בעירה שבהם נעשה שימוש בעת הדלקת מנגלים.

40 צוותים ו-6 מטוסי כיבוי פעלו בשטח

עמי חובב, תושב שכונת קריית יובל, שב לביתו אמש אחרי שחזה בלהבות מתקרבות. "זה היה מאוד מפחיד", הוא סיפר. "כשהבנו האש מתקרבת התחלנו להתארגן ליציאה מהירה מהבית. לפני שיצאנו עוד הספקתי להרטיב את הדשא היבש שהיה אצלנו בחצר, אולי זה הדבר שהציל את הבית שלנו".

מאמצי הכיבוי נמשכים (יוסי זילברמן, חדשות 2)

"זה ממש נס" (חטיבת דובר המשטרה)

אביבית, שגרה ברחוב סמוך, החליטה להעביר את הלילה אצל בתה. "קשה לישון עם הריח של השריפה", היא מודה. "כשראיתי את האש הייתי בטוחה שמגיע סוף העולם. תודה לאל, בסופו של דבר הבית ברובו בסדר".

תושבת נוספת מספרת על כך שכוחות הכיבוי הגיעו מהר מאד והצילו את ביתה: "זה ממש נס, כל כך הרבה כוחות שהגיעו מהר למקום, גם הכיבוי, גם משטרה וגם מד"א. בכל מדינה אחרת היה לוקח להם שבוע לכבות את האש".

כ-40 צוותי כיבוי בסיוע שישה מטוסים פעלו בשטח במשך שעות רבות על מנת לנסות ולהשתלט על אש שהתפשטה מאז שעות אחר הצהריים אתמול מוואדי עין כרם, מעלה לעבר בתים בשכונות בית וגן וקריית יובל. חמש דירות בשכונת קריית יובל נשרפו ונגרם נזק לדירות נוספות.