מטפלת טוענת שהושפלה בקופת חולים: "קראו לי כושית מסריחה"

אחות ממוצא אתיופי בקופת חולים בירושלים טוענת כי אם שהגיעה למקום עם בנה על מנת לטפל בידו השבורה – תקפה אותה ואמרה לה: "כמה שנים את בארץ שתדברי אליי ככה? כושית מגעילה ומסריחה". בשיחה עם חדשות 2 Online היא אמרה בכאב: "בחיים לא חשבתי שדבר כזה יקרה לי"

"האם קראה לי כושית מסריחה". אילוסטרציה (shutterstock)

גזענות בקופת החולים? אם מירושלים הגיעה היום (ד') עם בנה בן ה-10 כשהוא סובל משבר בידו, לסניף של קופת חולים כללית בעיר. מיד כשהגיעה זעקה האם כי היא זקוקה לטיפול דחוף עבור בנה - ופנתה לאשת הצוות הרפואי ששהתה באותו העת במחלקה האורטופדית שבמקום. אלא שעד מהרה השיחה ביניהן גלשה לאמירות גזעניות בוטות - כך לטענת המטפלת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היא הסתכלה עליי וביקשתי ממנה את ההפניה מהרופא. היא אפילו לא נתנה לי לקרוא את ההפניה שהרופא כתב וישר אמרה לי מה לעשות בתנועות ידיים", שחזרה המטפלת. "אמרתי לה שלא מתפרצים כך לחדר וכי כדי שאתן לבנה טיפול ושירות כמו שצריך, צריך קודם כל לבדוק מה כתוב במרשם", הוסיפה המטפלת בשיחה עם חדשות 2 Online. אלא שבנקודה הזו - חילופי הדברים בין השתיים הלכו והחריפו.

האם סירבה להקשיב לה, כך לטענתה, ואמרה: "לא, תעשי לו מה שאני אומרת לך לעשות". לדבריה, "האם פשוט לא הפסיקה לתת הוראות, הזיזה את ידו של הילד וקשה היה להעניק להם שירות". המטפלת הבהירה בשיחה עם חדשות 2 Online כי חשוב היה לטפל בילד מהר כיוון שגבס מתייבש מהר - וכי אם הוא יתייבש לפני שיסתיים הטיפול, יש להתחיל מחדש בכל ההליך.

אלא שהאם, כך לדברי המטפלת, סירבה להירגע והחלה להפנות אליה אמירות גזעניות: "איך את מדברת אליי? באתי לפה כדי לקבל שירות ויחס. כמה שנים את בארץ שאת מדברת אליי ככה?".

"עדיין לא מעכלת שדיברו אליי ככה. השפילו אותי"

"הרגשתי מושפלת ומאוימת כאילו היא באה לתקוף אותי. היא התקרבה אליי בזעם ממש", שחזרה המטפלת ואמרה כי בשלב הזה האם הטיחה בה אמירות גזעניות חריפות יותר ואמרה לה: "יא כושית מגעילה, יא מסריחה".

האם - כך לגרסת המטפלת - המשיכה בשלה, ובשלב הזה היא לא יכלה יותר והלכה לאחיות במחלקה וסיפרה להן על שאירע: "אמרתי להן שאני לא ממשיכה לטפל כשמדברים אליי ככה, אך דרשתי שיטפלו בילד כי הוא זקוק לכך. לא נורמלי בעיניי מה ששמעתי מהגברת. התביישתי לחזור לחדר. כל האנשים שישבו מחוץ למחלקה נעצו בי מבטים. בפרוזדור האם האשימה אותי שקיללתי אותה. איך היא יכולה להגיד דבר כזה מול הילד שלה?"

"שמעתי על כל מיני מקרים של גזענות בהם נתקלים בני העדה שלי, אבל בחיים לא חשבתי שזה יקרה לי. זה לא נתפס, אני עדיין לא מעכלת. יחד עם זאת עמדתי על שלי ואמרתי שלא אטפל כשמקללים אותי או כשמשפילים אותו".

למרות החוויה הנוראה שעברה, הבהירה המטפלת כי תמשיך לעסוק במקצוע: "מאז שראיתי איך אחיות מסורות מטפלות באנשים התאהבתי במקצוע וישר נשאבתי לעולם הזה של הרפואה והטיפול באנשים. אף גזען לא ישבור אותי למרות ששום דבר לא הכין אותי למה שחוויתי היום. אני מתכוונת להגיש תלונה ולא מוכנה לוותר לה".

תפעל נגד האם. ח"כ תמנו-שטה (יח"צ)

ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד), ששמעה על המקרה, הגיבה בחריפות ומסרה לחדשות 2 Online: "פניתי למנכ"ל משרד הבריאות ואפגש עמו מחר. ביקשתי ממנו להיאבק בתופעות של אלימות גזענית נגד מטפלים או מטופלים ושיגרתי מכתב בו ביקשתי לחדד התנהלות של מנהלים בסיטואציות פוגעניות על רקע גזעני ולתת מענה וגיבוי מלא לנפגע".

ח"כ תמנו-שטה הביעה שאט נפש לנוכח תופעות גזעניות שנחשפו לאחרונה למתן או קבלת שירותים רפואיים: "מי שגזען צריך להראות לו את הדרך החוצה מהמוסד הרפואי. לא ייתכן שישתלחו ביוצאי אתיופיה בצורה בוטה וגסה".

מקופת החולים "כללית" טרם התקבלה תגובה לידיעה.