גורמי כבאות על הדליקה בירושלים: "שריפות כאלה לא פורצות מעצמן"

לאחר שעשרות צוותי כיבוי הצליחו להשתלט על הלהבות שהשתוללו בשכונות עין כרם וקריית יובל שבבירה, מעריכים גורמי כבאות כי האש פרצה כתוצאה ממעשה יד אדם. בין האפשרויות שייבדקו: מנגל שהושאר דולק או הצתה במזיד

"שריפות כאלה לא פורצות מעצמן" (רויטרס)

שעות אחרי השריפה שגרמה לנזק כבד לבתים בשכונות עין כרם וקריית יובל בירושלים, מתחזק החשד כי מדובר בהצתה - אך נבדקת גם האפשרות שהאש התלקחה כתוצאה מרשלנות של מטיילים. גורמי כבאות והצלה במחוז ירושלים העריכו אמש (ד') כי הסיבה לדליקה, ככל הנראה, נעוצה במעשה יד אדם. "שריפות כאלה לא פורצות מעצמן", הם אומרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הגורמים, "מחר ייבדקו האפשרויות שהועלו וביניהן מנגל שהושאר דולק או הצתה במזיד". עמי חובב, תושב שכונת קריית יובל, שב לביתו אחרי שחזה בלהבות מתקרבות. בשיחה עם חדשות 2 Online הוא מספר: "זה היה מאד מפחיד, כשהבנו האש מתקרבת התחלנו להתארגן ליציאה מהירה מהבית". לפני שיצאנו עוד הספקתי להרטיב את הדשא היבש שהיה אצלנו בחצר, אולי זה הדבר שהציל את הבית שלנו".

אביבית, שגרה ברחוב סמוך, החליטה להעביר את הלילה אצל בתה. "קשה לישון עם הריח של השריפה", היא מודה. "כשראיתי את האש הייתי בטוחה שמגיע סוף העולם. תודה לאל, בסופו של דבר הבית ברובו בסדר".

"הייתי בטוחה שזה סוף העולם" (חדשות 2)

תושבת נוספת מספרת על כך שכוחות הכיבוי הגיעו מהר מאד והצילו את ביתה: "זה ממש נס, כל כך הרבה כוחות שהגיעו מהר למקום, גם הכיבוי גם משטרה גם מד"א, בכל מדינה אחרת היה לוקח להם לכבות את האש שבוע".

כוחות רבים הגיעו לזירה (רויטרס)

עשרות צוותי כיבוי בסיוע 6 מטוסים פעלו; הושגה שליטה על האש

כ-40 צוותי כיבוי בסיוע 6 מטוסים פעלו בשטח במשך שעות רבות על מנת לנסות ולהשתלט על אש שהתפשטה מאז שעות אחר הצהריים אתמול מוואדי עין כרם מעלה לעבר בתים בשכונות בית וגן וקריית יובל. חמש דירות בשכונת קריית יובל נשרפו, ונגרם נזק לדירות נוספות. שלושה תושבים סבלו משאיפת עשן ופונו מהמקום. זמן קצר לאחר מכן פרצה שריפה נוספת במושב נטף ודיירים פונו מבתיהם. ניצב שירותי כבאות והצלה ראשי, רב-טפסר שחר איילון, אמר כי "הסבירות להצתה גבוהה, אך לא ודאית".

מסוקי כיבוי סייעו (אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)

"סבירות גבוהה להצתה" (חדשות 2)

כמה עשרות בתים פונו לחלוטין מיושביהם. הדיירים, שמספרם נאמד בכמה מאות, פונו למרכז קליטה שהוקם בשכונת מלחה בעיר. צוותי הכיבוי הצליחו לתחם את גבולות הגזרה של האש ולא נשקפת סכנה ליד ושם, לאחר שהלהבות דעכו מעט, וכבאות מחוז ירושלים דיווחה כי הושגה שליטה. זמן קצר לאחר שהושגה שליטה על האש הודיעה המשטרה כי התושבים שביתם לא נפגע בשריפה יכולים לחזור לבתיהם, וכל צירי התנועה למעט רחוב שמריהו לוין ורחוב עין כרם נפתחו לתנועה.

מאות תושבים פונו (אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)

המפכ"ל דנינו: "כמעט כל אזורי השריפה בשליטה"

המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, הגיע לשטח ודיווח כי "המוקדים בשליטה - אפשר להגיד שמרבית המקומות שנדלקו כובו וכמעט ואין מוקדים מוקדים נוספים. כל האזורים כולם בשליטה". דנינו התייחס גם לנזקי השריפה: "היו פה חלקים בשעות האחרונות שבהם השריפה מאוד סיכנה את האזורים, בחלק מהמקומות השריפה הגיעה ממש לבתים ואפילו תפסה אש בתוך מספר בתים".

השריפה בירושלים (אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)


טפסר משה אוחנה, סגן מפקד מחוז ירושלים, סיפר כי צוותי הכיבוי פעלו בשתי חזיתות בו זמנית: "אנחנו מתמודדים בחזית נוספת באזור נטף. ריכוז גדול של כבאים נלחמים בשריפת יער גדולה שם". עם פריצת השריפה, נעשו מאמצים רבים למנוע את התפשטות האש לעבר מוזיאון "יד ושם" הסמוך, וניידות שחלפו באזור קראו לעובדי המקום להתפנות.

צוותי מד''א העניקו טיפול רפואי לשלושה נפגעי שאיפת עשן שמצבם הוגדר קל ורמת הכוננות של מד"א באזור ירושלים הועלתה לרמת כוננות ג' - רמת הכוננות הגבוהה ביותר.