הושגה שליטה על שריפת הענק בירושלים: "סבירות גבוהה להצתה"

עשרות צוותי כיבוי הצליחו להשתלט על האש בעין כרם וקריית יובל. מאות תושבים פונו מבתיהם. נזק כבד נגרם ל-5 בתים ו-10 דירות. דנינו: "רוב מוקדי השריפה תחת שליטה". הערכה: מאמצי הכיבוי יימשכו אל תוך הלילה

הושגה שליטה בשריפת הענק בירושלים: כ-40 צוותי כיבוי בסיוע 6 מטוסים פעלו בשטח במשך שעות רבות על מנת לנסות ולהשתלט על אש שהתפשטה מאז שעות אחר הצהריים (ד') מוואדי עין כרם מעלה לעבר בתים בשכונות בית וגן וקריית יובל. חמש דירות בשכונת קריית יובל נשרפו, ונגרם נזק לדירות נוספות. שלושה תושבים סבלו משאיפת עשן ופונו מהמקום. זמן קצר לאחר מכן פרצה שריפה נוספת במושב נטף ודיירים פונו מבתיהם. ניצב שירותי כבאות והצלה ראשי, רב-טפסר שחר איילון, אמר כיכ "הסבירות להצתה גבוהה, אך לא ודאית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כמה עשרות בתים פונו לחלוטין מיושביהם. הדיירים, שנאמדים בכמה מאות, פונו בשלב זה למרכז קליטה שהוקם בשכונת מלחה בעיר. צוותי הכיבוי הצליחו לתחם את גבולות הגזרה של האש ולא נשקפת סכנה ליד ושם, לאחר שהלהבות דעכו מעט, וכבאות מחוז ירושלים דיווחה כי הושגה שליטה.

מאמצי כיבוי נרחבים (אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)

"ריח של עשן בכל הסביבה" (אלון בסון, משרד הביטחון)

המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, הגיע לשטח ודיווח כי "המוקדים בשליטה - אפשר להגיד שמרבית המקומות שנדלקו כובו וכמעט ואין מוקדים מוקדים נוספים. כל האזורים כולם בשליטה". דנינו התייחס גם לנזקי השריפה: "היו פה חלקים בשעות האחרונות שבהם השריפה מאוד סיכנה את האזורים, בחלק מהמקומות השריפה הגיעה ממש לבתים ואפילו תפסה אש בתוך מספר בתים".

תושבים פונו למתנ"ס (חדשות 2)

דיירים פונו מבתים בלפחות ארבעה רחובות בהם: בלומנפלד, חביב, הנטקה ושמריהו לוין. העשן הסמיך המיתמר באזור קרוב מאוד לבתי התושבים. חברת החשמל ניתקה את זרם החשמל ברחובות מהם פונו הדיריים. המשטרה מבקשת מדיירי שכונת קריית יובל שלא פונו לסגור חלונות ולהגיף את התריסים. כבר בתחילת השריפה פונה מרכז המבקרים ציפורי ביער ירושלים, אך האש התקדמה לעבר המבנה השומם.

"סגרנו צירי תנועה" (אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)


טפסר משה אוחנה, סגן מפקד מחוז ירושלים, סיפר כי צוותי הכיבוי פעלו בשתי חזיתות בו זמנית: "אנחנו מתמודדים בחזית נוספת באזור נטף. ריכוז גדול של כבאים נלחמים בשריפת יער גדולה שם". עם פריצת השריפה, נעשו מאמצים רבים למנוע את התפשטות האש לעבר מוזיאון "יד ושם" הסמוך, וניידות שחלפו באזור קראו לעובדי המקום להתפנות.

(רויטרס)

צוותי מד''א מעניקים טיפול רפואי לשלושה נפגעי שאיפת עשן שמצבם מוגדר קל. רמת הכוננות של מד"א באזור ירושלים הועלתה לרמת כוננות ג' - רמת הכוננות הגבוהה ביותר. האזור סגור לתנועה - ובאגף התנועה המליצו לנהגים לנסוע דרך כביש 443.

(רויטרס)

"מסוקים קראו בכריזה להתפנות מהבתים", סיפר לחדשות 2 Online אבי, תושב שכונת קריית יובל. "עצרו את התנועה ויש הרבה מאוד עשן והמון כוחות. פינו אותי אבל חזרתי לקחת את החתולים ואת האחיות שלי מבית אחר". המשטרה הנחתה את הרכבת הקלה לנסוע רק בין פסגת זאב לתחנת דניה שבשדרות הרצל ובשלב זה אין שירות בתחנות יפה נוף והר הרצל.

"יש ריח של עשן בכל הסביבה ופינו חלק מהאנשים", סיפר תושב עין כרם. "העובדים שלנו שהיו אמורים להגיע לא הגיעו", סיפרה עובדת במסעדה בעין כרם. תושב נוסף סיפר כי עד כה טרם פונה מביתו, אך התושבים מתכוננים לכך. למקום השריפה הגיעו השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ונציב שירותי הכבאות וההצלה רב-טפסר שחר איילון.

בתים פונו בקריית יובל (חדשות 2)

חפ"ק הוקם בהר הרצל, תושבים פונו למתנ"ס המקומי

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, מנהל מהחפ"ק שנפתח בהר הרצל בשל השריפה, את פעילות כלל הגורמים העירוניים בשטח. צוותי אגף חירום וביטחון פועלים בשטח לסייע לכוחות ההצלה בפינוי תושבים מהבתים באזור. צוותי אגף הרווחה נמצאים בשטח ונותנים מענה לצרכי תושבים המפונים מבתיהם אל מתנ"ס פיליפ ליאון ואולם מלחה.

(אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)


צוותי הרווחה מיפו את מוסדות הרווחה וכן תושבים בסיכון באזור כמו קשישים סיעודיים, אנשים בודדים ואוכלוסייה עם צרכים מיוחדים על מנת לתת להם מענה מהיר. כמו כן פועלים הצוותים יחד עם הרשות העירונית לעליה וקליטה לבדוק צרכי עולים חדשים הגרים ברחובות הסמוכים.

העירייה קוראת לתושבים להישמע להוראות כוחות הביטחון. ניתן לפנות למוקד העירייה 106. במנהל הקהילתי נפתח חמ"ל לתושבים במצוקה אליו ניתן להתקשר בטלפון 02-6414896.

"מונעים פגיעה בחיי אדם"

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הגיע לחפ"ק שהוקם באזור השריפה, כדי לפקח על פעילות כוחות הכיבוי וההצלה במקום. "מה שחשוב ברגע זה הוא שאנשים לא ייפגעו", אמר השר. "עד כה מספר מצומצם של אנשים נפגעו משאיפת עשן. ישנן כמה דירות שנפגעו ואת מידת הנזק נדע רק לאחר האירוע".

(אורי דיוויס - דוברות איחוד הצלה)

אהרונוביץ' הבהיר כי הפעילות באזור מתבצעת בכוחות מתוגברים כדי למנוע את המשך התפשטות הלהבות לעבר השכונות הסמוכות. "סגרנו צירי תנועה, ופינינו את התושבים. רכבי כיבוי רבים מרחבי הארץ הוזעקו לאזור ירושלים כדי לסייע בכיבוי האש. בנוסף, כדי למנוע פגיעה בחיי אדם, הורינו גם על פינוי מבנה "יד ושם" הממוקם באזור", הוסיף השר.

בהכנת הכתבה השתתפו: משה נוסבאום, ניר דבורי, יוסי זילברמן, ליאור פרידמן ומתן חצרוני.