מהמספרה אל המחלקה לטיפול נמרץ: התמוטטה בשל אלרגיה לצבע שיער

אסיה איסיכאיוב משדרות לא חשבה שכך יסתיים הביקור השגרתי במספרה המקומית: דקות ספורות לאחר טיפול שיער מפנק, היא התמוטטה במקום ואיבדה את הכרתה. רק בבית החולים הצליחו הרופאים לקבוע את הסיבה למצבה: אלרגיה חריפה לאחד ממרכיבי צבע השיער. "היא צובעת שיער במשך שנים, לא חשדנו לרגע", סיפרה בתה

איסיכאיוב לאחר שהתאוששה (בית החולים סורוקה)

מכורסת המספרה אל מיטת בית החולים: תושבת שדרות בת 61 הובהלה לבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב קשה - לאחר שהתמוטטה בעקבות תגובה אלרגית חריפה שגילתה לצבע שיער.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האישה, אסיה איסיכאיוב, הגיעה בשבוע שעבר לאחת המספרות בשדרות יחד עם בתה כדי לחדש את צבע שיערה. במהלך שטיפת השיער משאריות הצבע התמוטטה לפתע ואיבדה את הכרתה. בתה, שהבחינה כי אמה אינה נושמת, הזעיקה למקום צוות של מד"א וזה פינה אותה לבית החולים סורוקה כשהיא מורדמת ומונשמת במצב קשה.

במקביל למאמצים לייצב את מצבה, ניסו בבית החולים לאבחן את הסיבות שהובילו לאירוע. העובדה כי האישה חשה בטוב טרם הביקור במספרה, חיזקה את הערכת הצוות הרפואי שמדובר בתגובה אלרגית חריפה. בתום סדרת בדיקות שנערכו לה, הצליחו הרופאים לקבוע כי האישה סובלת מאלרגיה נדירה לחומר פנילן דיאמין, המצוי בריכוז גבוה בצבע שיער.

"2-3% מגלים רגישות לחומר"

"מגיל 17 ולמשך כל החיים היא צובעת את השיער", סיפרה בתה. "בפעם האחרונה שהיא התעלפה חשבנו שזה קשור ללחץ דם או לרמת הסוכר בדם, כך שלא חשדנו לרגע שצבע השיער הוא הבעיה. למזלנו בבית החולים זיהו את זה ולאחר ארבעה ימים מצבה השתפר והיא החלה לנשום בכוחות עצמה".

"רק 2-3 אחוזים מהאוכלוסייה מגלים רגישות לחומר הזה", מסביר מנהל מרפאת האלרגיה במרכז הרפואי סורוקה, ד"ר יורי זלדין. "למרות שהחשיפה לפנילן דיאמין מסתכמת לרוב בפריחה, באודם או בגרד, עשויה להתפתח גם תופעה קיצונית של בצקת בקנה הנשימה עד חנק. ההמלצה למי שחשים ברע לאחר חשיפה עם חומרים שונים היא תמיד לבדוק את הנושא ולא להזניח את העניין בתקווה שהוא יחלוף או ישתפר עם הזמן".