פורצי דרך: נבחרו מדליקי המשואות ביום העצמאות

ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים פרסמה את רשימת 14 מדליקי המשואות בטקס יום העצמאות ה-67 שייערך בהר הרצל. בין האישים שזכו לכבוד: אשת התקשורת לוסי אהריש, איש העסקים רמי לוי, מפתח כיפת ברזל ד"ר דני גולד, הזמר אביהו מדינה - ומפתח אפליקציית WAZE. מדינה לחדשות 2 Online: "יש לי הופעות בערב הזה"

הטקס בהר הרצל, ארכיון (flash 90 / Yonatan Sindel)

14 ישראלים פורצי דרך ידליקו את המשואות בטקס יום העצמאות ה-67 לישראל: שרת התרבות לימור לבנת, העומדת בראש ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים, אישרה היום (ראשון) את רשימת מדליקי המשואות שנבחרו על ידי ועדה ציבורית.

אלו הזוכים בכבוד:

ד"ר דני גולד - ממציא ומפתח מערכת כיפת ברזל.

אהוד שבתאי - ממייסדי ומפתחי אפליקציית הניווט המהפכנית WAZE. שבתאי ידליק משואה יחד עם אור אסולין, תלמידת תיכון אמי"ת עכו - יזמית וחוקרת צעירה המשמשת מנכ"לית חברת פיתוח ליזמים צעירים.

רמי לוי - פורץ דרך בתחום הקמעונאות, שהוביל להוזלת מחירים בתחום המזון.

ד"ר דני גולד (פלאש 90, חדשות 2)

אליס מילר - עתירתה לבג"צ פרצה לראשונה את דרכן של נשים לקורס טיס בצה"ל.

לוסי אהריש - עיתונאית מוסלמית פורצת דרך, המעלה לסדר היום הציבורי הישראלי שיח של סובלנות ופתיחות בין מגזרים

פרופ' מרתה וינשטוק-רוזין - מדענית וחוקרת בתחום הרפואה, אשר פיתחה את תרופת ה"אקסלון" לטיפול במחלת האלצהיימר ושיפור איכות חיי החולים. וינשטוק-רוזין תדליק משואה עם יחד עם ד"ר גבריאל עידן - ממציא ומהנדס שהגה ופיתח המצאה חדשנית של מצלמות ווידיאו זעירות בקפסולות לבליעה שמקלות באופן משמעותי על החולים.

לא ידע. אביהו מדינה (פלאש 90)

רפי מהודר - מהנדס ויזם מצליח בעל שם עולמי בתחום מוצרי ההשקיה. פיתח את טכנולוגיית הטפטפות, שזכו להצלחה בינלאומית.
 
אביהו מדינה - זמר ויוצר שפרץ דרך ותרם תרומה מכרעת להתפתחות המוסיקה הים-תיכונית הישראלית.
 
סימה שיין - פורצת דרך בהיותה האישה שכיהנה בתפקיד הבכיר ביותר במערך הביון הישראלי.
 
גל לוסקי -מייסדת ומנכ"לית ארגון IFA המעניק סיוע נרחב ועזרה הומניטרית במקומות מוכי אסון ומשבר ברחבי העולם.
 
מלכה פיוטרקובסקי - פורצת דרך בלימוד הלכה ותורה בקרב נשים. מורה ומחנכת, פעילה למען זכויות נשים.
 
נציג צה"ל, רב"ט דן קורקובסקי - מאובחן בספקטרום האוטיסטי, מראשוני בוגרי התוכנית "רואים רחוק" באגף המודיעין, אשר מבצע תפקיד פענוח מורכב במדור מבצעי, שלא בוצע טרם הגעתו. עבודתו מתבטאת ביכולות פענוח מצוינות במשימות מודיעיניות במגוון גזרות. בתפקידו תורם באופן משמעותי לתמונת המודיעין החזותי. הוא ילווה בהדלקת המשואה על ידי מפקדת מדור "רואים רחוק", סגן בת-חן פומורצ'וק.

הדלקת משואה עם מסר. אהריש (חדשות 2)

"אני מברכת את 14 הישראלים פורצי הדרך, כל אחד בתחומו, שנבחרו השנה להדליק את המשואות", אמרה השרה לימור לבנת. "כל אחת ואחד מהם תרם בתחומו תרומה משמעותית לצמיחתה הכלכלית, עוצמתה הביטחונית ומיצובה של ישראל בזירה הבינלאומית כמדינה מובילה ומתקדמת. קשה לדמיין את ישראל של ימינו ללא תרומתם, ואין ספק שסיפור הצלחתם מספר במידה רבה את סיפור הצלחתה של מדינת ישראל כולה".

אביהו מדינה: "יש לי הופעות באותו ערב"

אלא שההכרזה על מדליקי המשואות תפסה לפחות אחד לא ממש מוכן. "זה יפה שחברה מוקירה את יוצריה ואת פורצי הדרך. באופן כללי זה הופך אותנו לחברה נורמלית, אבל עכשיו אני צריך לנסות ולהתמודד עם המורכבות של הערב הזה, כי אני מופיע בו", מסר אביהו מדינה בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני לא יודע איך אעשה את זה ביחד, כי אני אמור להופיע בבית דגן ועוד שני מקומות. אנסה להסתדר לדחייה לשעות יותר מאוחרות".

"עדכנו אותי הבוקר מוקדם, אני מרגישה גאווה גדולה לדעת שההסבר של הוועדה הוא על זה שאני פורצת דרך ותורמת לשוויון. זה כבוד מאוד גדול וזה נותן תקווה גדולה שהשיח יצעד לכיוון של סובלנות והבנה בלי שום הבדלים והלוואי ונתקדם לכיוון הזה", מסרה לוסי אהריש בשיחה עם חדשות 2 Online. 

"אבא שלי מאוד התרגש, אמא שלי קיבלה את הידיעה ואמרה שהיא שמחה - ושזה העונש של הגזענים והמלעיזים. אני לא חוששת מאיומים, גם לא חששתי בצוק איתן וגם לא בזמן הזה. יש חשיבות לדבר הזה, דבר שהוא סוג של אמירה גדולה מאוד", הוסיפה.

מתרגש. רמי לוי (חדשות 2)

"אם לא היו לי את העובדים הטובים לא הייתי מגיע לזה, זה בזכותם, ובזכות המשפחה התומכת שלי", מסר רמי לוי. "אני מאוד מתרגש, ואפילו עדיין לא סיפרתי למשפחה שלי. ביום הזה אנחנו צריכים להיות מאוחדים. אתמול התקשרו אלי בלילה מהוועדה ועדכנו אותי בזה".

לכבוד להוביל את טקס הדלקת המשואות יזכה השנה חבר הכנסת עמיר פרץ - עקב כך שביום העצמאות בסוף החודש הבא כבר תכהן כנסת חדשה, אך לא ממשלה חדשה - והוא יכהן באופן זמני כיושב ראש הכנסת, מתוקף היותו ותיק החברים במשכן. "עבורי מעמד מכובד זה הוא ההזדמנות לחשוף את ההישגים הרבים של אזרחים עושים מלאכתם, מתוך מסירות ואהבה גדולה ליצירה המופלאה היא מדינת ישראל", מסר ח"כ פרץ לחדשות 2 Online.