תוצאות הבדיקה מגלות: החשודה בקיום יחסי מין עם קטינים אינה נשאית HIV

האישה החשודה ששכבה עם מאות נערים בקריית גת לא נשאית הנגיף שממנו חששו כמה מהם, חשש שהביא בין השאר לחשיפת הפרשה. הורה לאחד הנערים המעורבים: "היינו בלחץ היסטרי, זו אנחת רווחה"

החשודה בבית המשפט (חדשות 2)

לאחר הארכת מעצרה, נשלחה החשודה בקיום יחסי מין עם מאות קטינים בדרום הארץ לבדיקת דם, על מנת לבדוק האם היא נושאת את נגיף ה-HIV. היום (א') הגיעו תוצאות הבדיקה, שככל הנראה יסירו דאגה מלבם של הורים ונערים רבים בדרום - החשודה לא נושאת את הנגיף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"תוצאות הבדיקה מוכיחות שהמידע הראשוני היה מוטעה ולאישה נגרם עוול", אמרה עו"ד חופית אדרי מהסניגוריה הציבורית המייצגת את החשודה. "יש להמשיך ולבדוק את טענותיה כי היא זו שנוצלה על ידי חבורת נערים".

"זו אנחת רווחה ואני שמח מאוד שאני שומע את זה כי היינו בלחץ היסטרי מאז התפוצצות הפרשה הזאת", אמר לחדשות 2 Online אביו של אחד הנערים המעורבים. "הייתה נהירה של ממש לבדיקות וכולם העבירו תסריטים בראש. לפחות זו חצי נחמה".

ועד ההורים בעיר בראשות יואל אברהמי ערך הערב פגישה עם הורים. "מבחינתנו אפשר להרים שמפניה כי היא לא נגועה", אמר אברהמי. "זה הכי חשוב כי היינו בפאניקה. נעשה הכל כדי לסייע לילדים, לנערים ולהורים - ונקיים הרצאות למין בטוח". אברהמי הוסיף כי מחר בבוקר יחולקו עלוני מידע לכל התלמידים בעיר בהם יופיעו קווי חירום של הייעוץ הפסיכולוגי ומשרד הבריאות. בנוסף, יינתנו הרצאות של חינוך מיני ועובדים סוציאלים ישוחחו עם הנערים.

תוצאות הבדיקה הגיעו גם לגורמים בעיריית קריית גת. עכשיו יקיימו שם הערכות מחודשות לטיפול במעורבים בפרשה. במקביל, תבקש מחר המשטרה להאריך שוב את מעצרה של האישה.

בינתיים, מהחקירה עולה כי עוד ועוד נערים קיימו עמה יחסי מין. עו"ד בני זיתוני, פרקליטה של החשודה ביקש מבית המשפט לבדוק שהחקירה של המשטרה לא מתמקדת רק בהיותה של הנאשמת חשודה בעבירה אלא היותה של הנאשמת, לטענתו, קורבן לעבירות שבוצעו במשך תקופה ארוכה. "העניין היה ידוע לרשויות ומאוד יכול להיות שגם להורים", ציין זיתוני. "לכן חשוב לבדוק למה אף אחד לא פעל".

במשך שנים הייתה האישה מוכרת לשירותי הרווחה בקריית גת ועל כן גם נלקחה ממנה בתה. לדברי מקרוביה יש כשל של ממש בטיפול בה. "המשפחה שלה כל הזמן התריעה למשטרה ולרווחה, ואף אחד לא פתח את העיניים ולא עזר", אמרו מכריה. "הם ידעו שהיא מקיימת יחסי מין עם קטינים". בשל התרחבות הפרשה, מפקד מחוז הדרום במשטרה הקים צוות חקירה מיוחד שיטפל בחקירה.

ליזה ניקולאיצ'יק, מנהלת מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית בנגב גם כן הפנתה אצבע מאשימה לעבר רשויות הרווחה. "היא מוכרת שם חמש שנים ומתנדבת שלנו סיפרה שלא פעם ולא פעמיים פנו לגביה ללשכת הרווחה - אך הם לא עשו מספיק וזה הכשל", סיפרה לחדשות 2 Online.

חשד: שכבה עם מאות קטינים. אילוסטרציה (שאטרסטוק)

שר הרווחה: "כשל רב מערכתי"

היום הגיע שר הרווחה מאיר כהן לקריית גת וקבע חד משמעית: "היה כאן כשל רב מערכתי, מי שכשל ישלם את המחיר". השר סייר היום יחד עם הנהלת משרדו בעיר, על מנת לבדוק את התנהלות גורמי הרווחה בעיר. כהן קיים דיון חירום אינטנסיבי שבו השתתפו העובדת הסוציאלית שטיפלה בחשודה, גורמי הרווחה השונים וכן ראש העיר אבירם דהרי.

"מה שלמדתי מהשעות האחרונות בקריית גת הוא שהרבה מאוד גופים התייצבו מתחת לסיסמה: 'מה שלא חובה - אני לא מדווח'", אמר השר כהן. "אמרתי לכולם: 'כולכם הייתם בסדר, רק הנשמה היתרה לא הייתה על השולחן'. איך קורה שמאות ילדים ניצבים כשחקנים בתוך מערכה כזאת טראגית וקשה?".

"עולה גם השאלה האם הילדים לא שאלו את עצמם מה נכון לעשות", תהה השר. "האם אין להם את גבולות גזרה של מה טוב ומה לא? נשאלת השאלה גם לגבי השמועה שנפוצה במערכות השונות, אך חובת הדיווח על כך חלה רק על הורי הילדים. הגעתי למסקנה שחייבים להרחיב בחוק את חובת הדיווח. אם מעורבים קטינים אז לא צריך שרק ההורים יגישו תלונה, אלא גם עובדים סוציאלים יגישו תלונות למשטרה - בלי ביורוקרטיה".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv