השרב מגיע שוב - המצילים עדיין לא

שרב אחד מאחורינו וגל חום נוסף צפוי ביום רביעי, אבל עדיין אין פיתרון לשביתת המצילים בתל אביב. בעירייה מאשימים הוראה חדשה של משרד הפנים לפתוח תחנות הצלה נוספות, ובמשרד הפנים מטילים את האחריות על העירייה: "הקיץ לא הגיע בהפתעה, היה עליכם להיערך"

צפוף בים בת"א (צילום ארכיון) (חדשות 2)

דווקא עכשיו, בשבוע שאמור על פי התחזיות להיות אחד החמים שידענו השנה, רק שתי תחנות הצלה פועלות בחופי תל אביב - בחוף ירושלים ובחוף המופרד - בגלל עיצומי המצילים. בעירייה ביקשו להדגיש כי רחצה בחוף ללא מציל אסורה ומסוכנת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרד הפנים הורה להפעיל 11 תחנות הצלה בחופי העיר והמשמעות היא שבכל רגע נתון חייבים להיות שלושה מצילים פעילים בכל תחנה. נכון לעכשיו, מצב כוח אדם של המצילים בתל אביב לא מאפשר זאת.

"דרישת משרד הפנים מאלצת את העירייה לפעול בניגוד להסכם הקיבוצי מול המצילים, בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה ובניגוד לצו הזהרת מקומות רחצה", נמסר מעיריית תל-אביב יפו. "בנוסף, נמצאת העירייה בימים אלו בדיונים משותפים עם ההסתדרות ומשרדי הממשלה השונים בנוגע להסכמי שכר עתידיים של המצילים".

"העירייה מפחדת שהיא תצטרך לשלם יותר כסף"

מנגד, במשרד הפנים ציינו כי "בהתאם לנתונים שדווחו על ידי העירייה, היא מעסיקה מספיק מצילים כך שניתן לפתוח את החופים לרווחת הציבור. על העירייה היה להיערך מבעוד מועד לפתיחת עונת הרחצה בקיץ, שלא הגיעה בהפתעה. מהמידע שבידינו, מקור הבעיה הוא בסכסוך עבודה בין עיריית תל-אביב למצילים, ומשרד הפנים אינו צד בעניין".

אחד המצילים סיפר כי "בשנים האחרונות נסגרו ארבע תחנות הצלה - הילטון א', צוק, טרומפלדור וגאולה, שממש נעקרו על מנת לצמצם בכוח אדם. ההנהלה נותנת גיבוי מלא למצילים שיוציאו יום מחלה. לעירייה יש תקציב, ההנהלה של אגף החופים לוקחת משכורות אדירות במקום לשכור עוד מצילים".

אורי שיק, מציל שעובד היום בחוף המופרד, סיפר כי נשלח לשם מחוף גורדון בשל השיבושים. "כל הכבוד למשרד הפנים שהתעורר והחליט שצריך יותר תחנות ויותר מצילים והעירייה מפחדת שהיא תצטרך לשלם יותר כסף", אמר.