המכתב האחרון של פרס לחנה מרון: "תעמדי על שלך, תתגברי"

נשיא המדינה והשחקנית שהלכה לעולמה שמרו לאורך השנים על קשרי ידידות. כחודש לפני מותה, בעודה מאושפזת בבית החולים ונאבקת במחלתה, כתב לה פרס מכתב וניסה לעודד את רוחה. "נולדת להיות אצילה, לא כנועה", כתב במכתב. אתמול הלכה מרון לעולמה

המכתב האחרון של פרס למרון (דוברות בית הנשיא)

נשיא המדינה שמעון פרס והשחקנית חנה מרון, שהלכה אתמול לעולמה, שמרו על קשרי ידידות חזקים לאורך השנים. כחודש לפני מותה שלח לה פרס מכתב, בזמן שהייתה מאושפזת בבית החולים, וניסה לעודד את רוחה. לאחר מותה החליט היום (ש') נשיא המדינה לפרסם את המכתב האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

"חנה היקרה, צר לי שאת ברכת חג החירות עלי לשגר לך כשאת בבית החולים. אבל אני עושה זאת בשכנוע פנימי עמוק, שגם הפעם כמו בכל הפעמים האחרות, את תעמדי על שלך ותתגברי, כפי שהתגברת תמיד, הרי את יודעת להילחם, לאהוב, להשרות ולהיות נדיבה לזולתך עוד יותר משאת נדיבה כלפי עצמך. כמו שידעת עצב, ידעת לגרש עצבות. נולדת להיות אצילה, לא כנועה", כתב פרס.

"קראתי זה עתה ספר נפלא, הביוגרפיה של אלתרמן שנכתבה על ידי דן לאור. זהו תיאור מרתק ומעמיק על המשורר הגדול ועל ההיסטוריה הגדולה שהוא ליווה אותה בשירתו. ושיריו העניקו לה עומק ומרום. מצאתי שכבר אז לא היססת לעמוד על דעתך גם כנגד גדולים וגם כנגד מקובלות. המרום אף פעם לא איבד את רוממתו. תוסיפי להיות מקור השראה לכולנו, סמל לצדק אנושי, אף על פי שהצדק לא תמיד נהג כפי שהיה צריך לנהוג לגבייך. בלב אוהב, שמעון".

"הבמה היתה עולמה". מרון (גדי דגון)

נתניהו: "משפטי המחץ שלה מלווים אותנו"

עם היוודע דבר מותה ספד פרס לידידתו ותיאר אותה כאישה נפלאה ואמנית גדולה. "חנה מרון הייתה אמנית במלוא מובן המילה. היא לא שיחקה, תמיד אמרה את האמת שלה גם כאשר נתנה את רשות הדיבור לזולתה על הבמה", סיפר. "בשבילה, לא העולם היה במה, אלא הבמה היתה כל עולמה. היא לא התכופפה לרוחות, היא העדיפה לשבור אותן ולעמוד זקופת קומה עם האמת הפנימית שלה".

הנשיא ציין כי גם כשמרון נפגעה פיזית היא לא נכנעה נפשית. "גם לאחרונה כשנאבקה במחלתה היא רצתה לשאת את הסבל לבדה".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד למרון עם צאת השבת. "חנה מרון היתה מבכירי אמני ישראל, חלוצת התיאטרון העברי ושחקנית דגולה", אמר נתניהו. "היא מילאה אינספור תפקידים ראשיים על במותינו עוד לפני הקמת המדינה, וגם אחרי שנפצעה בהתקפת טרור הוכיחה הלכה למעשה שההצגה חייבת להימשך".

ראש הממשלה הזכיר את הופעותיה הבלתי נשכחות של השחקנית. "גם עשרות שנים אחרי שהופיעה בסדרה 'קרובים קרובים' משפטי המחץ שלה ממשיכים ללוות אותנו עד עצם היום הזה. לכתה הוא אובדן לדורות של ישראלים שהוקירו את כשרונה ופועלה. אני שולח תנחומים לבני משפחתה. יהי זכרה ברוך". הלוויתה של מרון תתקיים מחר בשעה 18:00 בבית העלמין האזרחי בקיבוץ שפיים, לבקשתה לא ייערך לה טקס אשכבה.