האב מת - המדינה רוצה לגרש את האם והבן

משרד הפנים דורש מטטיאנה, אזרחית אוקראינה, ומבנה ניקי לעזוב את הארץ. לבן אומנם אזרחות ישראלית, אבל ברשות ההגירה טוענים שלילד אין קשר עם אביו. הסיבה להיעדר הקשר – האב נפטר. "אני רוצה להיות עם החברים שלי ולדבר עברית", אומר ניקי

בדירה קטנה בחדרה גרים יחד ניקי ואמא שלו טטיאנה. לטטיאנה אין אזרחות ישראלית. לפני 14 שנים היא הגיעה מאוקראינה והתאהבה בגבר ישראלי. לפני 11 שנים נולד כאן ניקי - ישראלי לכל דבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק לפני שנה נפטר אביו של ניקי. כעת גם טטיאנה וגם הוא, למרות אזרחותו, מועמדים לגירוש מהארץ בחזרה לאוקראינה. 30 הימים שנתנו להם לעזוב את הארץ כבר נגמרו. כשניקי הקטן מנסה לדבר על אביו ועל העזיבה הצפויה, עיניו מתמלאות דמעות.

כבר משנת 2008 פונה טטיאנה למשרד הפנים בניסיון להסדיר את מעמדה. בתשובה האחרונה ששלחו לה ישנה שורה שאי אפשר להתעלם ממנה: "יצוין כי לקטין אין כל קשר עם אביו הישראלי".

"רוצה להיות להיות עם חברים שלי" 

טטיאנה וניקי (חדשות 2)
"אלוהים שבשמיים, איך אתם רוצים שלילד הקטן הזה יהיה קשר עם אבא שלו אם אבא שלו נפטר?", שואלת בתסכול עו"ד ליאת שטיינברג-חרלפ, המייצגת את טטיאנה ואת ניקי. "לא קראתם בכלל את התיק? יש שם כל כך הרבה דברים עובדתיים שאינם נכונים. כל כך כואב שמדינת ישראל מגרשת ילד שהוא אזרח המדינה".

"אני לא רוצה לעבור לאוקראינה בגלל שאני לא יודע את השפה ואני לא שייך למדינה הזאת", אומר ניקי. "אני שייך למדינת ישראל ואני רוצה להיות בבית ספר עם חברים שלי, לדבר בשפה שלי, להיות בצבא".

ניקי סובל מבעיות שמיעה וכבר עבר חמישה ניתוחים. אמו טטיאנה יודעת שבאוקראינה הוא לא יקבל את הטיפול המתאים, בייחוד כשכעת מתרחשים שם קרבות קשים. "כשילדים משחקים בחוץ ויש רעש, אנחנו חושבים שמישהו בא לקחת אותנו", אומרת טטיאנה.

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר תחילה בתגובה: "הגברת הינה אזרחית אוקראינה אשר שהתה פה תקופה ארוכה מבלי להסדיר מעמדה. רק לאחר שאבי בנה נפטר הגישה בקשה להסדרת מעמד. מעבר לכך, הבן שנמצא עמה כאן לא היה בקשר עם אביו הישראלי עוד בחייו".

עם זאת, זמן קצר לאחר שידור הכתבה בחדשות 2, נמסר מרשות האוכלוסין וההגירה כי הוחלט שטטיאנה וניקי יישארו בארץ.