מירה ועמנואל ריוה נטמנו: "מלח הארץ"

אל בית העלמין בקריית שאול שבתל אביב הגיעו מאות כדי ללוות למנוחות את בני הזוג ריוה, שנהרגו בפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל. השר אהרונוביץ': היו מאנשיה היותר טובים של מדינת ישראל". דיווח בבלגיה: נעצר חשוד בירי; התביעה במדינה מכחישה

מאות חברים וקרובים הגיעו אחר הצהריים (ג') לבית העלמין קריית שאול שבתל אביב, כדי ללוות בדרכם האחרונה את מירה ועמנואל ריוה, בני הזוג שנרצחו בפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל בשבת.  במקביל, דיווחה רשת החדשות הבלגית VTM NEWS כי נעצר חשוד בירי. התביעה בבלגיה מיהרה להכחיש את הדיווח וטענה כי אכן נעצר חשוד בפעילות טרור - אך הוא אינו נחקר בחשד לביצוע הפיגוע במוזיאון היהודי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איילת ריוה, בתם של בני הזוג, ספדה להם בבכי. "כל כך הרבה מילים, כל כך הרבה סיפורים וכל כך הרבה בדיחות", אמרה. "כל כך הרבה דברים נשארו לי עוד להראות. אותי מסיימת בית ספר, אותי מתגייסת ומשתחררת, מתקבלת לעבודה ובעיקר מתבגרת. הופכת מנערה לאישה. קשה לשכוח את החיוך הנחמד, את הצחוק המקסים והחיוך הרחב. אני אתגעגע לקסם במילים שלכם. לאהבה, לנשמה ולדאגה. כל כך הרבה דברים עוד נשארו לי להראות. אחד מהם הוא האהבה שלי אליכם".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', השתתף גם הוא בהלוויה. "אנו מתקשים לעכל את הבשורה המרה ואת האובדן המר, שהוא תוצר של הפיגוע המזעזע שבוצע בבריסל, פיגוע שנאה שבמהלכו מירה ועמנואל נורו למוות על ידי רוצח נפשע ועמם עוד שני בני אדם חפים מפשע", אמר בהספד.

"מירה ועמנואל ,שיצאו לחגוג ולציין בטיול מהנה את יום נישואיהם ה-18, ולצערנו שבו אלינו בארונות ואינם עוד בחיים, היו מאנשיה היותר טובים של מדינת ישראל, המכונים גם 'מלח הארץ'. אנשים ערכיים, צנועים, מחויבים, יסודיים ונעימי הליכות, שעבדו שנים רבות בשירות המדינה, עסקו בתחומים מגוונים ורבי עניין וביצעו מגוון תפקידים מאתגרים ומורכבים יחד עם זאת, הקימו משפחה אוהבת, ערכית וגידלו במסירות ואהבה את שתי בנותיהם".

"משפחת ריוה היקרה", המשיך אהרונוביץ'. "בשם ממשלת ישראל והמשרד לביטחון פנים, אני מבקש להביע את תנחומיי וצערי העמוקים. עם ישראל כולו, כמשפחה אחת, שותף לתחושות הקשות". הוא ציין כי הפיגוע הוא "תוצר של אנטישמיות והסתה גזענית באירופה. אנו סומכים על ממשלת בלגיה כי תעשה את המוטל עליה ותעניש בחומרה את המרצחים".  

אחרי השר אהרונוביץ' נשא דברים גם שגריר בלגיה בישראל, ג'ון קורנה דלזיוס, שאמר: "לבנו שבור. אנו מתאבלים איתכם על מות יקיריכם שנהרגו בהתקפה הנפשעת. העם הבלגי מזועזע ועומד מאוחד נגד מעשי האנטישמיות".

בנותיהם של בני הזוג: "לא יכולנו לבקש הורים טובים מהם"

בנותיהם של בני הזוג ריוה, איילת ושירה, כתבו אתמול דברים להוריהן שנרצחו. בן דודן קרא את הדברים שכתבו על ההורים שלא ישובו. "הורינו נסעו לחופשה לכבוד יום הנישואין ה-18 שלהם", כתבו איילת ושירה, בנות ה-15 וה-17. "לפני הנסיעה הם ביקשו שנעשה הרבה דברים יחד לאחר שיחזרו, אבל הם לא יחזרו אלינו. אנחנו יודעות שהם תמיד יהיו איתנו בלב ובנשמה וליבנו תמיד יישאר איתם. אנחנו אוהבות אותם מאוד ומתגעגעות. לא יכולנו לבקש הורים טובים מהם, עם לב טוב ובעיקר רוצים את הטוב ביותר בשבילנו".

בן דודן של הבנות, שנותרו מיותמות מאב ואם, קרא לרשויות באירופה לעמוד בקשר המשפחה ולעדכן אותה בכל ההתפתחויות הנוגעות לחקירה. "אנחנו באבל, אבל בוצע פשע והיינו רוצים לדעת שמי שצריך לטפל בזה אכפת לו ועושה את המאמצים כדי לטפל בזה", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הבוקר עם בנותיהן של בני הזוג ריוה, ואמר להן כי "כל עם ישראל מזועזע מהרצח הנורא של הוריכן". נתניהו הבטיח לבנות כי "יעשה כל שביכולתו" כדי לדאוג לכל צרכיהן.