גופות בני הזוג שנרצחו יוטסו ארצה: "הבנות מסתגרות בבית"

קרובת משפחה של בני הזוג עמנואל ומירה ריוה, שנורו למוות בבריסל, מספרת כי בנותיהם, בנות ה-15 -17 לא יוצאות כלל מהבית: "התחושות קשות מאוד, אנחנו מנסים לעזור להן". במשפחה דוחים השמועות כי ייתכן שבני הזוג חוסלו בשל עיסוקם בעבר: "זה רק בגלל שהם יהודים"

עמנואל ומרים ריוה

"הבנות מסתגרות בביתן, התחושות קשות מאוד". גופותיהם של בני הזוג עמנואל (53) ומירה (54) ריוה, שנרצחו בפיגוע הירי במוזיאון היהודי בבריסל ביום שבת, יוטסו אחר הצהריים לישראל, והלוויתם תיערך מחר בשעה 17:00 בבית העלמין קריית שאול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בינתיים, בני משפחתם ובכלל שתי בנותיהן בנות 15 ו-17, מתקשות לקבל את רוע הבשורה. "הן מסתגרות בבית ולא יוצאות בכלל ואנו מנסים לעזור להן עם מה כל שאנחנו יכולים", אמרה לחדשות 2 Online קרובת משפחתן גוסיה פורת.

מאז הרצח, נפוצו שמועות על כך שייתכן שהשניים נרצחו במכוון, בשל עיסוקם בעבר, אבל במשפחה אומרים שאין לכך שחר. "זה רק בגלל שהם יהודים ולא בגלל מקום העבודה שלהם. זה רק שמועות", הבהירו שם - אך ציינו עם זאת שהם לא הגורם המוסמך לקבוע זאת.

פרחים מחוץ למוזיאון היהודי בבריסל (זק"א)

"מפחדים שיש לנו מראח חדש"

במקביל, חקירת הרשויות בבלגיה נמשכת במלוא הכוח - וברחבי המדינה ובכלל באירופה נשמעו גינויים לאירוע הקשה. על פי החקירה, היורה ככל הנראה תיעד את כל האירוע ותכנן אותו היטב. היו בקרב גורמי החקירה שהצביעו על קווי הדמיון בין הרצח בבריסל לבין הפיגוע בבית הספר יהודי בטולוז שבוצע על ידי מוחמד מראח במרס 2012.

"אנחנו מפחדים שיש לנו מראח חדש", אמר מקור המקורב לחקירה לעיתון בלגי. בעל חנות עתיקות שראה את הרוצח ויצר איתו קשר עין, אמר כי הוא היה נראה "אדיש וקר רוח" לאחר הרצח. למעט המניע האנטישמי שנבדק, ייתכן שהיו לרוצח גם מניעים נוספים. למרות זאת, האבטחה סביב המוסדות היהודים במדינה תוגברה, מחשש לאירועים נוספים.