שכני הישראלים שנרצחו בפיגוע בבריסל: "היו מאושרים יחד, זוג מקסים"

שכניהם של עמנואל ומרים ריוה שנרצחו בפיגוע במוזיאון היהודי בבריסל בהלם. "הם תמיד חייכו והיו נחמדים, זה עושה לי צמרמורת לשמוע", סיפרה שכנה מת"א. "היא אישה משכילה מאוד והוא תמיד היה מאוד דיסקרטי". התביעה בבלגיה: המפגע פעל לבדו

"רק לפני ימים ספורים דיברנו. אנחנו המומים ועצובים" - כך אומרים שכניהם של בני הזוג עמנואל ומרים ריוה מתל אביב, שנרצחו בפיגוע הירי ליד המוזיאון היהודי בבריסל שבבלגיה, והותירו אחריהם שתי ילדות, בנות 17 ו-15. גופותיהם של עמנואל בן ה-54 ומרים בת ה-53 יוטסו לישראל אחרי שתתקבל החלטה לגבי נתיחה לאחר המוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"היא אישה משכילה מאוד והוא תמיד היה מאוד מאוד דיסקרטי", סיפרה לנו שכנה של השניים, שהתקשתה לעכל את הבשורה. "למרות שהם היו בשליחות בגרמניה כמה שנים, וחזרו רק לפני כשנה היו לנו יחסים נפלאים, תמיד חייכו והיו נחמדים, זה עושה לי צמרמורת לשמוע את זה".

שכן נוסף אמר כי הוא המום: "הם היו בשליחויות אבל אף פעם לא חשבנו שמשהו כזה יכול לקרות, דיברנו כל כמה ימים. זוג אינטליגנטי, מקסים וזה קשה להבין שזה מה שקרה".

שכנה נוספת, שגרה באחד הבתים הסמוכים, ולא הייתה בקשר רציף עם השניים, אמרה כי עמנואל לא דיבר הרבה, כנראה בשל עיסוקו, אך תמיד הוא ורעייתו מרים היו נראו שמחים ומאושרים ביחד. "לא נתפס שמשהו כזה יכול לקרות ועוד למישהו שאתה רואה כל כמה זמן", אמרה.

כוחות משטרה בלגיים (רויטרס)

בבלגיה נמשכת חקירת הפיגוע, והרשויות סבורות כי הוא פעל לבדו. בתדרוך לעיתונאים אמר התובע של בריסל כי הרוצח התכונן זמן רב לפיגוע, והוא היה מצוייד היטב.

נתניהו: "תוצאה של הסתה נגד יהודים"

הרשויות בבלגיה, באמצעות משרד החוץ, מסרו הודעה למשפחות ההרוגים, והמשטרה המקומית ממשיכה בניסיונותיה לאתר את היורה, שטרם נתפס. ממשרד החוץ נמסר כי שני ההרוגים הישראלים לא זוהו במשך שעות ארוכות משום שלא נשאו עליהם תעודות מזהות. הרוגה נוספת היא עובדת במוזיאון, יהודייה שחיה בבריסל. אדם שנעצר לאחר הירי שוחרר והמשטרה המקומית עדיין מחפשת אחרי היורה, שנמלט מהמקום במכונית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הירי, וטען כי המניע לרצח הוא הסתה אנטישמית. "זו תוצאה של הסתה בלתי פוסקת נגד היהודים ומדינתם", הוסיף. "על אדמת אירופה ממשיכות להישמע עלילות וכזבים נגד מדינת ישראל, תוך התעלמות שיטתית מהפשעים נגד האנושות ומעשי הרצח שנעשים באזורנו".

הירי הביא להעלאת הכוננות סביב כל המוסדות היהודיים במדינה לרמה הגבוהה ביותר וראש הממשלה אליו די רופו נפגש עם בכירי המשטרה לדון בהתפתחויות.