מחאה לילית: מאות שוהים הפגינו במתקן "חולות" בנגב

במהלך הלילה יצאו מאות שוהים מאפריקה מתוך אגפי מתקן השהייה, במחאה על תנאי החזקתם במקום. לאחר שעות של הידברות עם השוטרים והסוהרים שב הסדר על כנו ללא נפגעים

מחאה המונית במתקן השהייה: אירוע חריג התרחש אמש (ג')במתקן השהייה "חולות" שבנגב, לאחר שכ-12 שוהים מאפריקה שהגיעו למתקן ביומיים האחרונים סירבו להתפנות לחדרים שהקצו להם ונותרו עם ציודם בסמוך לשער המתקן. זאת לאחר שבקשתם לפתיחת אגף נוסף נענתה בשלילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במהלך הלילה הצטרפו למחאה כ-500 שוהים נוספים שיצאו מהאגפים השונים. כוחות גדולים של סוהרים ושוטרים שהגיעו למקום ניהלו הידברות עם המוחים. בסיומה, לקראת השעה 05:00 בבוקר, נכנסו לחדרים ולכולם נמצאו מיטות פנויות. במהלך האירוע לא היה שימוש בכוח אך השוהים גרמו נזק קל למספר חפצים במתקן.

מסתנן במתקן איבד את יכולת הדיבור - ולקה בשבץ

עדות ליחס עליו מלינים השוהים במתקן התקבלה בשבוע שעבר, כשמבקש מקלט הלך למרפאה במקום לאחר שסבל מכאבים ואיבד את יכולת הדיבור. הוא קיבל משכך כאבים. רק אחרי שלושה ימים, כשנלקח על ידי חבריו באוטובוס לבית החולים, התברר שהוא לקה בשבץ מוחי.

מבקש המקלט קיבל הפנייה לבית החולים סורוקה בבאר שבע, אך ההגעה לקבלת טיפול בבית חולים כרוכה עבור מבקשי המקלט ב"חולות" בהליך ביורוקרטי וקבלת אישור מכל הגורמים הנוגעים בדבר. חבריו דחקו במפעילי המתקן לפנות אותו באמבולנס, אך נענו בשלילה.

הם החליטו לנסוע עצמאית באוטובוס ולקחת את חברם לבית החולים. כשיצאו מהמתקן הוזהר אחד מחבריו של מבקש המקלט כי אם לא ישובו עד השעה 20:00 יישלחו לכלא סהרונים. לאחר שהמתינו שעות ארוכות בחדר המיון בסורוקה התברר כי מבקש המקלט לקה בשבץ מוחי, מה שהוביל לאובדן יכולת הדיבור ואשפוזו באופן מיידי.

בעקבות האירוע, שלחה יו"ר ועדת העובדים הזרים, חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) מכתב דחוף לשרת הבריאות יעל גרמן בדרישה לחקור את האירוע: "הסיפור המזעזע הזה מעיד על הכשלים והאטימות כלפי מבקשי המקלט השוהים ב'חולות'. מרגע שהמדינה מזמנת אותם למתקן, היא מחוייבת לשלומם ואחראית על בריאותם הגופנית והנפשית".

גורמים בחברה המספקת את שירותי הרפואה במתקן "חולות" מסרו כי "מדובר בבחור צעיר, בן 35, בריא בדרך כלל". עוד אמרו, כי "הוא לא נמצא בקבוצת הסיכון הקלאסית של אנשים העלולים ללקות בשבץ. ברגע שרופא הבחין כי הוא אינו מסוגל לדבר הוא נשלח לבית החולים".