חילוץ חתולים, ידויי אבנים ומאות מדורות – לילה עם כבאי ירושלים והסביבה

ליל המדורות הגדול של ל"ג בעומר הצריך עירנות רבה מצד כוחות הכיבוי באזור ירושלים, שהוזעקו לכיבוי שריפות רבות. "זו התמודדות כמעט בלתי אפשרית עם המון שריפות שיכולות לצאת משליטה", הסבירו הכבאים שנאלצו גם לחלץ חיות מבוהלות ואף ספגו קללות וזריקות אבנים מצד חרדים קיצונים

ל"ג בעומר אולי נחשב בעיניי רבים כחג מהנה, תפוחי אדמה בנייר כסף, שירים מסביב למדורה ופעילות חברתית מהנה של שריפת קרשים בצוותא. עבור אנשי כוחות הכיבוי ברחבי הארץ, לעומת זאת, מדובר ביום ארוך ומתיש, שהשנה מחולק לשניים בעקבות הוראות הרבנים: ל"ג בעומר לציבור החרדים אמש (שבת) ואירוע לציבור החופשי הערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלפי אנשי כיבוי והצלה, קצינים, לוחמים, "קורסיסטים" ומתנדבים צעירים פעלו במהלך הלילה ברחבי הארץ במקומות שונים כדי למנוע התפשטות מדאיגה של המדורות, בעיקר באזורים סבוכים או אזורי מגורים, כאלה שבדרך כלל מדליקים בהם מדורות.

מתברר שלא רק אש ושריפות מדאיגות את אנשי הכיבוי באזור ירושלים אלא גם הדברים הנלווים אליה:, אודי גל, דובר כיבוי והצלה ירושלים נתקל בגור חתולים שנס בעקבות הלהבות אל מתחת לגלגלי הכבאית שהגיעה למתן את הלהבות. "גם זה חלק מהפעילות שלנו", סיפר גל בשיחה עם חדשות 2 Online.

"פלאשבקים מהשריפה בכרמל". מדורות ל"ג בעו (אסף אברס, דובר כב"ה מחוז יו"ש)

"זיהום אוויר יוצא דופן"

"ישנם הרבה בעלי חיים שנבהלים מהחום הרב, במיוחד במדורות גדולות, במקרה הזה החתלתולה אפילו נפגעה קלות כששפמה נחרך מהקרבה לאש", הוסיף גל, שעצר את נסיעת הכבאית ובעזרת מתנדב צעיר חילץ את החתלתולה הרועדת מבעד לגלגלי הרכב האימתני, מפוחדת אך בחיים, והעביר אותה לאחת הילדות בשכונה שהבטיחה לשמור על בטחונה.

בסיור בין המדורות הסביר גל כי "מה שקורה בשנים האחרונות עם המדורות הוא פשוט טירוף - מדובר בזיהום אוויר יוצא דופן לאחר מכן והתמודדות כמעט בלתי אפשרית עם המון שריפות שיכולות לצאת משליטה". גל, שיודע דבר אחד או שניים על שריפות שיצאו מכלל שליטה, נזכר בשריפה אחת לפני מספר שנים שהטביעה את חותמה גם בכוחות הכיבוי עד היום: "זה מחזיר אותי לפלאשבקים לשריפה בכרמל", אמר גל והצביע על שורה ארוכה של מדורות מטרים ספורים מיער ירושלים שגם הוא ספג בשנים האחרונות שריפות דרמטיות.

"הגענו לשריפה ויידו לעברנו אבנים"

במהלך הסיור התקבלה קריאה על ידויי אבנים ברכס שועפט, שכונת רמת שלמה בצפון ירושלים. גל הגיע לזירה, שם חבר לצוות של מפקד האירוע להב אורן אברהמי: "זה פשוט לא להאמין מה שקרה שם", שחזר אברהמי, "קיבלנו קריאה על מדורה ענקית שיש חשש שתצא משליטה, הגענו למקום והתחלנו לתפעל הורדת להבות וטמפרטורה של האש ואז התחילו ליידות לעברנו אבנים!".

אברהמי התקשה להבין מדוע דווקא הם, שהגיעו להגן על התושבים ועל השכונה, צריכים לסבול מהסיטואציה: "מדובר בקיצוניים ששרפו דגלי ישראל וכשבאנו לכבות את האש הם צעקו לעברו 'נאצים! גם אם תנסו אנו עדיין נשרוף את סמלי המדינה שלכם. בחיים לא נתקלתי בדבר כזה, זה מזעזע".

אברהמי, המום מהסיטואציה, הזעיק את כוחות המשטרה למקום כשבינתיים נרגעו הרוחות יחסית וצוותי הכיבוי חזרו לפעול בשכונות נוספות ברחבי העיר. גם ברחבי מחוז יו"ש העבודה לא הייתה רגועה: בין מדורות ענק ברחבי הגזרה טיפלו גם כבאי האזור בשריפת רכב שעלה באש בעקבות השלכת בקבוק תבערה לעברו, ולוחמי האש שטיפלו באותן שעות במדורות החג נאלצו להתמודד גם עם שריפת הרכב.

אחרי מאות מדורות ואלפי לוחמים ומתנדבים שהתמודדו עם האש, סיכמו בכיבוי והצלה בזהירות את הלילה הראשון של ל"ג בעומר. אמנם הפעילות לא מסתכמת בכיבוי אש בלבד, אבל לילה שלם ללא נפגעים באופן משמעותי או מדורות שיצאו מכלל שליטה נחשבת להצלחה לכבאים העייפים, עד לאתגר הבא, כבר הלילה.