סערת אפליית הלסביות: רב העיר רמת גן זומן לבירור בלשכת ראש העירייה

יממה לאחר פרוץ הסערה שהגיעה בעקבות התבטאותו של רב העיר רמת גן נגד הקהילה הלהט"בית, מגיעה תגובתו של ראש העירייה. הרב יעקב אריאל זומן לשיחת בירור בלשכתו של ישראל זינגר, שם הוא יידרש לחזור בו מאמירותיו שעוררו סערה גם בציבור הדתי: "דבריו לא ראויים"

זומן לבירור. הרב אריאל (פלאש 90)

הלחץ הציבורי הגדול נגד רב העיר רמת גן עבד: הרב יעקב אריאל, שייעץ לאדם שלא להשכיר דירה לזוג לסביות, זומן לשיחה בלשכת ראש עיריית רמת גן ישראל זינגר שתיערך בתחילת השבוע. בכוונת זינגר לברר עם הרב האם הוא אכן צוטט כראוי. אם כן, הוא יקרא לו לחזור מיידית מדבריו, שפגעו באנשים רבים בעיר ומחוצה לה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלא שגורמים פוליטיים בעיר לא מסתפקים בשיחת הבירור. "אין כאן שאלה", נמסר ממרצ רמת גן. "רב העיר חייב להיות מפוטר ומסולק בבושת פנים מתפקידו עוד היום. אדם שפוגע בזכויות של מיעוטים באופן כל כך בוטה, לא צריך לקבל משכורת מהמדינה אפילו לא יום אחד".

"יומיים לפני יום המאבק הבינלאומי בלהט"בופוביה, עיריית רמת גן צריכה לשלוח מסר חד וברור כי הסתה פרועה ואפליה נגד אנשים בגלל נטייתם המינית פשוט לא יעברו", המשיכו לטעון במרצ. "במאבק הזה אנחנו נלך עד הסוף, ואנחנו ננצח".

אילוסטרציה (רויטרס)

"דברי הרב אריאל מעמיקים את הקרע"

גם בציבור הדתי התעורר זעם נגד דבריו של הרב אריאל. הרב רון יוסף, מנהל הארגון הומואים דתיים, הביע ביקורת על דברי הרב בשיחה עם חדשות 2 Online. "אני לא רוצה לומר שאלו מילים שמלבות שנאה כי זו אמירה חזקה, אבל הדברים כן מעמיקים את הקרע", טען יוסף. "אני מאוד מכבד את הרב אריאל, אך הדברים הללו לא ראויים. הייתי רוצה לשאול את הרב אריאל אם הוא היה רוצה שמשכירי דירה יחקרו כל שוכר מהי נטייתו המינית. מה השלב הבא? האם בעתיד יהיה אסור להשכיר דירות גם לחילוניים או גויים? זה מדרון חלקלק".

לדברי הרב יוסף עמדתו של רב העיר רמת גן משקפת עמדה של הדרת קהילתו מזרם היהדות האורתודוקסית. "לרבים מהרבנים אין בעיה לשבת עם אדם חילוני, יהודי רפורמי, נוצרי או מוסלמי אך מסרבים לשבת עם הומו שומר מצוות. זה אבסורד בעיניי. הייתי שמח מאוד להיפגש עם הרב אריאל ולהשמיע באוזניו את עמדתנו. אני מאוד מקווה שמהעז הזה ייצא בסופו של דבר מתוק ושדברי הביקורת יולידו בסופו של דבר שיח מפרה".

בשל מעמדו הרם של הרב אריאל בעולם הציונות הדתית רבים מהרבנים אליהם פנינו סרבו להגיב לדברים. אחדים מהם הסכימו להשמיע ביקורת על הדברים אך ביקשו להישאר בעילום שם. "הרב אריאל מעד בלשונו", אמר אחד מהם. "אני מאמין שהוא לא תיאר לעצמו איזה הד יקבלו הדברים שאמר. מהיכרותי איתו קשה לי להאמין שהוא יפסוק שאסור להשכיר דירות לחברים בקהילה ההומו-לסבית. אין ספק אבל שהדברים, כפי שהם הוצגו, הם חמורים ומסבים נזק לציונות הדתית".

"דברים לא ראויים". הרב רון יוסף (יח"צ)

"הרב אריאל דווקא ידוע בתור ליברל"

מנגד, הרב ארלה הראל, לשעבר ראש ישיבת ההסדר בשילה ותלמידו של הרב אריאל, מסביר כי דבריו של רבו הוצאו מהקשרם. "צריך לשים דברים על דיוקם", הדגיש הרב הראל שחבר בועדת האתיקה של עמותת "כמוך" - הומואים דתיים אורתודוקסים. "השאלה שהרב אריאל נשאל הייתה שאלה ספציפית של בן אדם שמשכיר בתוך ביתו יחידת משנה ומסיבות חינוכיות לא רצה לחשוף את ילדיו לזוג לסביות", פירש הרב הראל והוסיף: "לא מדובר בפסיקה הלכתית גורפת. הרב אריאל דווקא ידוע בתור ליברל בתחום השכרת הדירות ויצא חוצץ נגד איסור השכרת דירות לערבים".

לטענת הרב הראל הסוגיה שבמוקד הסערה היא סוגיה הלכתית ולא חברתית. "ישנה מחלוקת אם מותר להשכיר דירה לאדם שישתמש בה באופן הנוגד את ההלכה. לא מדובר בחוסר כבוד לאדם אלא פשוט רצון שלא לסייע לדבר עבירה. עמדתי האישית היא שיש להתיר להשכיר לאנשים דירות גם אם הן ישמשו אותם לעבור על הוראות ההלכה".