מסתנן איבד את יכולת הדיבור וקיבל משכך כאבים, בבית החולים אבחנו: שבץ

מבקש המקלט הנמצא ב"חולות" הלך למרפאה במתקן אחרי שסבל מכאבים ואיבד את יכולת הדיבור. הוא קיבל משכך כאבים. אחרי 3 ימים, כשהמצב לא השתנה ובמתקן סרבו לפנותו באמבולנס, החליטו חבריו לקחת אותו באוטובוס לבית החולים. במיון התברר: הוא לקה בשבץ

למצולם אין קשר לכתבה (רויטרס)

מבקש מקלט, השוהה במתקן חולות, הלך למרפאה במקום לאחר שסבל מכאבים ואיבד את יכולת הדיבור. הוא קיבל משכך כאבים. רק אחרי שלושה ימים, כשנלקח על ידי חבריו באוטובוס לבית החולים סורוקה, התברר - הוא לקה בשבץ מוחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום חמישי האחרון, שמונה במאי, בסביבות השעה 18:00, לאחר שאיבד את היכולת לדבר, ניגש מבקש המקלט בפעם הראשונה למרפאה והתלונן על כאבי גרון וקושי בדיבור. אחרי שנבדקו לו מדדים הוחלט לתת לו את משכך הכאבים. בשבת, אחרי שיכולת הדיבור עדיין לא שבה אליו וכאב הגרון התפשט גם לאזור השיניים - הוא ניגש שוב למרפאה ושוב המדדים נמצאו תקינים.

כיוון שבסוף השבוע מאיישים את המרפאה במתקן פרמדיקים בתורנות בלבד, נקבע כי הוא ייבדק על ידי רופא רק ביום ראשון. כשהגיע לרופא ביום ראשון הוא קיבל זריקה להרפיית השרירים והתבקש לשוב בצהריים. הוא נבדק שוב אך דבר לא השתנה: יכולת הדיבור לא חזרה אליו.

במתקן הזהירו: אם לא תשובו מביה"ח - תשלחו לכלא

מבקש המקלט קיבל הפנייה לבית החולים סורוקה, אך ההגעה לקבלת טיפול בבית חולים, עבור מבקשי המקלט בחולות, כרוכה בהליך ביורוקרטי וקבלת אישור מכל הגורמים הנוגעים בדבר. חבריו דחקו במפעילי המתקן לפנות אותו באמבולנס, אך נענו בשלילה.

ח"כ מיכל רוזין (פייסבוק)

הם החליטו לנסוע עצמאית באוטובוס ולקחת את חברם לבית החולים עוד באותו היום. כשיצאו מהמתקן הוזהר אחד מחבריו של מבקש המקלט כי אם לא ישובו עד 20:00 יישלחו לכלא סהרונים. לאחר שהמתינו שעות ארוכות במיון בסורוקה התברר כי מבקש המקלט לקה בשבץ מוחי - מה שהוביל לאובדן יכולת הדיבור ואשפוזו באופן מיידי.

בעקבות האירוע, שלחה הבוקר יו"ר ועדת העובדים הזרים, חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) מכתב דחוף לשרת הבריאות יעל גרמן בדרישה לחקור את האירוע: "הסיפור המזעזע הזה מעיד על הכשלים והאטימות במבקשי המקלט השוהים בחולות. מרגע שהמדינה מזמנת אותם למתקן, היא מחויבית לשלומם ואחראית על בריאותם הגופנית והנפשית".

גורמים בחברה המספקת את שירותי הרפואה במתקן "חולות" מסרו כי "מדובר בבחור צעיר, בן 35, בריא בדרך כלל". עוד אמרו, כי "הוא לא נמצא בקבוצת הסיכון הקלאסית של אנשים העלולים ללקות בשבץ. ברגע שרופא הבחין כי הוא אינו מסוגל לדבר הוא נשלח לבית החולים".