רב העיר רמת גן: לא להשכיר דירה ללסביות, הן צריכות ללכת לטיפול

יעקב אריאל, רב העיר רמת גן, השיב לגולש ששאל אם יש איסור הלכתי להשכיר דירה לנשים לסביות: "אם שתיהן שוכרות את הדירה בשותפות אל תשכיר". בשיחה עם חדשות 2 online שב הרב אריאל על עמדתו, ואמר כי נטייה מינית מסוג זה דורשת טיפול פסיכולוגי. לבני: "בישראל לא תתאפשר אפליה כזו". חבר מועצת העיר: "עליו להתפטר"

"לא חינוכי להשכיר ללסביות". אילוסטרציה (רויטרס)

רב העיר רמת גן, יעקב אריאל, אמר כי אין להשכיר דירה ללסביות שמתכוונות לגור בדירה כזוג. הרב הבהיר, בתשובה לשאלה של גולש באתר "ישיבה", כי ההלכה אינה רואה בעין יפה קשר מסוג זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנכס שברשותי מוצע להשכרה, ופנתה אלי בחורה נחמדה המעוניינת להשכיר את הנכס", פנה הגולש לרב, "הבחורה הביאה לידיעתי שהיא מנהלת מערכת יחסים עם אישה. האם ישנו איסור הלכתי המונע ממני להשכיר לה את הנכס נוכח מצבה הזוגי?".

הרב אריאל ענה לו כי כי גם אם רק אחת מהבנות מתכוונת לגור בדירה, יש להעדיף הצעה אחרת, ובכל מקרה הדגיש כי אין להשכיר את הדירה לזוג: "אם שתיהן שוכרות את הדירה בשותפות - אל תשכיר. אם אחת שוכרת אתה יכול להשכיר, אך אם יש לך הצעה אחרת, תעדיף אותה".

בשיחה עם חדשות 2 Online חזר הרב על עמדתו: "יש לפונה ילדים וזה לא חינוכי שהוא ישכיר להן, זו בעיה חינוכית. אם הוא משכיר את הדירה הזו ללסביות, מה יהיה עם הילדים שלו?".

הרב אריאל (אורן נחשון, פלאש 90)

בהמשך דבריו סירב הרב אריאל לקבוע האם מותר ללסביות לגור בשטח העיר רמת גן, אך הציע להן ללכת לטיפול. "אני חושב שזה לא תקין ולא טבעי, ויש פסיכולוגים שיפתרו את הבעיה", ציין.

הרב אריאל שב והדגיש כי תשובתו ניתנה מתוך דאגה לילדי הפונה: "איך הוא יוכל להסביר לילדים שלו שהוא משכיר דירה לזוג כזה?". הרב טען כי על לסביות "למצוא מקום אחר - שילכו להשכיר ממישהו שאין לו בעיה חינוכית".

לבני: "דברים פסולים"

שרת המשפטים ציפי לבני מיהרה לגנות את האמירות. "הדברים פסולים במישור המוסרי והחברתי, אבל צריך שיהיו אסורים גם במישור החוקי", אמרה לבני וציינה כי הנחתה את הגורמים המקצועיים במשרד המשפטים לבחון הכללת סוגיות דיור בחוק איסור אפליה.

"כך מי שלא ישכיר דירה או לא ימכור דירה על בסיס השתייכות לקבוצה, יעבור עבירה פלילית ואזרחית ויסתכן בהעמדה לדין ובמאסר", הסבירה שרת המשפטים. לבני הדגישה כי "בישראל לא תתאפשר אפליה לרעה של חברי הקהילה הגאה או ערבים או מיעוטים אחרים בדיור או בכל תחום אחר. זו המשמעות של שוויון בפני החוק ומדינה דמוקרטית". 

"אמירה פרימיטיבית, עליו להתפטר"

"העיר רמת גן היא עיר פתוחה וסבלנית בה חיים התושבים על פי אמונתם ובחירתם", אמר בתגובה ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר. "התבטאויות הרב כפי שצוטטו, הן עמדותיו האישיות בלבד ויש להצר עליהן. היה מוטב לו לא היו נאמרות כלל".

סגן ראש עיריית רמת גן ד"ר אבי ליליאן אמר בתגובה לחדשות 2 Online: "אני מאוד מכבד את הרב אריאל מתוקף מעמדו וגילו אבל אני מתקומם בכל תוקף על ההערה הפוגענית הזו. הם בני אדם כמו כולם ולבוא להגיד את זה, זה לא ייעשה, בטח מרב ראשי שמוביל דעה בעיר מצופה לא להגיד דברים כאלה".

לדברי ליליאן מדובר ב"גישה חשוכה". "יש הגירה של נשים חד הוריות לסביות שמגיעות לרמת גן ומזל שהן לא הקשיבו לרב אריאל. אני פועל במרץ להקמת בית לקהילה הגאה ברמת גן", ציין.

חבר מועצת העיר רמת גן, עו"ד רועי ברזילי קרא לרב להתפטר. "דבריו החמורים של הרב אריאל מעידים עד כמה קשה להיפרד מהחשיבה הפרימיטיבית. אמירתו של הרב מבהירה כי הרב הנכבד בחר להוציא עצמו מהכלל ולכפור בעיקר - הרעיון הדמוקרטי, אחרי אמירה כל כך חמורה ועלובה הפוגעת ביסוד הפלורליסטי ובחירות הפרט עליו להתפטר מתפקידו . לצערי אני יכול היום לומר כי רב העיר מבייש אותי".

הרב רון יוסף, מנהל ארגון הו"ד (הומואים דתיים), אמר בתגובה כי כל רב במקומו רשאי וחייב להנחות את צאן מרעיתו על פי תנאי מקומו המיוחדים, אולם עליו להיות חכם ולא רק צודק, ולשקול את צעדיו בזהירות ובאחריות. "חבל שהרב לא שקל את צעדיו ומילותיו בזהירות ובאחריות", ציין יוסף.

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "צר לנו שהרב אריאל יוצר ומקדם שנאה בעם ובמקום לשמוח על היות המשכירה נחמדה, בוחר הרב להיכנס לחדר המיטות שלה ולאורח חייה. ספק אם הרב היה מקבל בשוויון נפש מנהיג ציבורי הקורא שלא להשכיר דירות ליהודים. חבל שקיימים בכירים בציבור הדתי שנוהגים כך ואנו מקווים שקולם של המנהיגים הדתיים המתונים יגבר ויתעלה על אלו העמלים לפלג את הציבור הישראלי".