לוחם: "פוטרתי כי יצאתי למילואים" - האזינו לשיחות עם המעסיק

לאחר שסיים את לימודי המשפטים החל רועי לעבוד במשרדו של עו"ד ברק קינן. הוא פוטר כבר ביום הראשון, לטענתו כי דיווח על כך שנקרא לשירות מילואים בן חודש - ותבע את עורך הדין. הקלטות השיחות בינו לבין מעסיקו הגיעו לידי חדשות 2 Online

רועי סיים את לימודי המשפטים והתקבל לעבודה כמתמחה במשרדו של עורך הדין ברק קינן. אלא שבדיוק באותו יום שבו החל לעבוד הוא עדכן את מעסיקו החדש כי נקרא לשירות מילואים בן חודש. התגובה מצד המעסיק הייתה מהירה - הוא פיטר אותו. רועי הגיש תביעה נגד עו"ד קינן ולידי חדשות 2 Online הגיעו הקלטות של כמה שיחות בין השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שיחה 1

עורך הדין: אז אני מאחל לך בהצלחה, שיהיה רק טוב ועוד יהיה בהצלחה. בפעם הבאה פשוט תגיד את הכל. זה הכי נכון בכל מצב.

רועי: כן, אתה יודע...אבל עדיין אפילו לא קיבלתי צו מילואים, זה משהו שהוא...זה עדיין בגדר שמועה, אז ככה שלא יכולתי לדעת עליו.

עורך הדין: כשתדע סופית תדבר איתי כי אני לא יכול לקחת את הריזיקה הזאת. אתה מבין?

רועי: מה, רק על סמך המילואים?

עורך הדין: כן. כן. אין מצב כזה להיעלם לחודש בהתחלה. אני לא יכול, בסדר?

רועי: אבל הצו...עדיין לא קיבלתי את הצו מילואים

עורך הדין: נו, ואם תקבל אותו עוד שבוע? אז מה?

אילוסטרציה (רויטרס)

סעיף 41(א1) לחוק חיילים משוחררים (החזרה לעבודה) התש"ט-1949 קובע כי "לא יפטר בעל מפעל עובד בשל שירותו במילואים, קריאתו לשירות מילואים או שירותו הצפוי בשירות מילואים, לרבות בשל תדירותו או משכו (בחוק זה - פיטורים בשל שירות מילואים), ואם פיטרו - בטלים הפיטורים".

"ניסיתי לשכנע אותו ביום שבו דיברנו אפילו שלוש פעמים, אמרתי לו 'בוא תחשוב שוב', והוא קבע חד משמעית שהוא לא יכול להעסיק אותי בגלל המילואים", אמר רועי לחדשות 2.

עו"ד גיא אופיר (באדיבות המצולם)

מעסיקו הנוכחי של רועי, עו"ד גיא אופיר, מתח גם הוא ביקורת על הצעד שנקט המעסיק הקודם עורך הדין קינן: "זה מקומם שאנשים, אפילו עורכי דין פה במדינה, בוחרים לסיים העסקה של עובד רק בגלל שהוא הולך לעשות מילואים".

שיחה 2

עורך הדין: המילואים האלה זה לא יכול.. א', אנחנו מכבדים את המילואים, אבל זה לא יכול להיות, בסדר?

רועי: אני גם עכשיו עזבתי עבודה בשביל זה...

עורך הדין: כן אבל היית צריך להגיד לי. בריאיון, בריאיון היית צריך להגיד לי, שאלתי אותך אתה זמין באופן מלא ומוחלט.. והיית צריך להגיד לי 'כן אבל בחודש ינואר יכול להיות שאני לא אהיה'. ואם היית אומר לי דבר כזה, מיד הייתי אומר לך שזה לא רלוונטי.

בשיחה עם חדשות 2 Online אמר עורך הדין קינן כי החליט לסיים את עבודת המתמחה משום שלא היה אמין וכי הוא אינו מרוצה ממנו. אלא ששיחה נוספת בין השניים מראה אחרת. 

שיחה 3

עורך הדין: לא חשוב רועי, לא יצא. יהיה טוב אתה עוד תצליח ולאט לאט.

רועי: פשוט חבל לי, אמרת לי היום שאתה מרוצה.

עורך הדין: אני מאוד מרוצה, וזה היה...ואני מאוד מרוצה וזה היה מאוד נראה לי החיבור גם האישי גם הזה, אבל לוח הזמנים לא יכול לעבוד ככה, לא יכול. אני לא יכול שבינואר אתה תיעלם לחודש.

עורך הדין ברק קינן מסר בתגובה: "מדובר בסכסוך כספי. כל מטרתו של התובע לקבל כספים שאינם מגיעים לו. אבהיר כי מדובר בבחור צעיר שנכח כ-4-3 שעות במשך יום אחד בלבד במשרדי ונמצא לא מתאים לעבודה. הנושא יצא מכל פרופורציה. בגין אותה היכרות קצרצרה במיוחד, הוא גרם וגורם נזקים והנושא ידון במסגרת תביעה משפטית שתוגש כנגדו".