מי מפחד שקשישה סיעודית בת 92 תברח מהארץ?

טייבה קוגן, המרותקת לכיסא גלגלים, הועלתה בחזרה לארץ ע"י משפחתה כדי שיוכלו לסעוד אותה, אך נתקלו בחומה ביורוקרטית בצורה: המוסד לביטוח לאומי מסרב להעניק לקשישה זכויות סוציאליות ודורש שתשהה במדינה לפחות 6 חודשים כדי שתזכה במעמד רשמי. המוסד לביטוח לאומי: לאחר ההכרה בה כתושבת יטופל נושא הביטוח הרפואי

"רוצים לתת לה להזדקן בכבוד", טייבה קוגן

כבר שבועיים שטייבה קוגן בת ה-92 נמצאת בישראל ללא כל מעמד רשמי. הקשישה הסיעודית, המרותקת לכיסא גלגלים, חיה בעבר בארץ במשך מספר שנים והוחזרה ארצה מרוסיה על ידי משפחתה בשל מצבה הרפואי. כעת טוענים קרוביה בשיחה עם חדשות 2 Online כי בשל הליכים ביורוקרטיים - היא אינה זכאית עדיין לזכויות סוציאליות. "היא לא חברה באף קופת חולים ואם יקרה לה משהו הטיפול הרפואי יהיה לחלוטין על חשבון המשפחה", סיפרה נכדתה, נטע קוגן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טייבה נולדה בעיר רובנה שבפולין וברחה יחד עם משפחתה לסיביר. לפני 23 עלה בנה לישראל וכעבור מספר שנים עלתה בעקבותיו גם טייבה. הקשישה, שקיבלה אזרחות ישראלית מתוקף חוק השבות, שהתה בארץ מספר שנים שאחריהן חזרה לרוסיה.

כשבנה של טייבה נפטר לפני כשנה לא נותר לקשישה אף בן משפחה ברוסיה שיסעד אותה. כאמור, לפני כשבועיים העלה בנה של טייבה את אמו הקשישה ארצה כדי שתוכל לבלות את שנותיה האחרונות בחיק משפחתה. חומות הביורוקרטיה שבהן נתקלה המשפחה הותירו את אמם הקשישה ללא מעמד אזרחי או זכויות.

"נאמר לנו שהכל יהיה בסדר"

"לפני שהטסנו את סבתי ארצה בדקנו עם כל הרשויות כי ההליך יעבור באופן תקין", סיפרה נכדתה של טייבה. "בביטוח לאומי אמרו לנו כי בגלל שהיא תושבת חוזרת 'הכול יהיה בסדר'". כעת טוענת הנכדה כי במוסד לביטוח לאומי דורשים מהמשפחה להמתין שישה חודשים בטרם ניתן יהיה להסדיר את מעמדה של הקשישה.

"זה מאוד מכעיס", זעמה נטע. "הפקידים בביטוח לאומי התנערו מאחריות ולא סיפקו תשובות למצב הרגיש שלנו. הם טענו שיש הרבה אנשים שעולים ארצה על מנת לקבל טיפולים ואחריהם חוזרים לארץ המוצא שלהם. מספיק מבט אחד בסבתא שלי כדי להבין שזה לא המקרה. אנחנו רק רוצים לאפשר לה לבלות את שנותיה האחרונות בכבוד".

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה:
"הגב' קוגן התגוררה בארץ כשלוש שנים, בשנים 1995-1998, ומאז עזיבתה לא ביקרה בארץ. לאחר חזרתה ארצה הגיעה נכדתה לסניף הביטוח הלאומי והוסבר לה שיש למלא עבור סבתה טפסים ובמידה והגברת קוגן אומנם חזרה להתגורר בארץ היא תוכר כתושבת. רק לאחר ההכרה בה כתושבת, יטופל נושא הביטוח הרפואי והחברות בקופת חולים. יש באפשרות המשפחה לרכוש ביטוח בריאות פרטי.

"באופן כללי, תושב חוזר שהוכר כתושב ישראל, זכאי לקבל שירותים רפואיים במסגרת חוק בריאות ממלכתי, בתום תקופת המתנה מינימאלית של חודשיים ומקסימאלית של 6 חודשים, לפי הנסיבות. אולם על פי חוק ביטוח בריאות אפשר לפדות את תקופת ההמתנה בתשלום מיוחד של 10,530 ולקבל את השירותים הרפואיים מיד".