חגיגות העצמאות בבית הנשיא: צפו בנתניהו, גנץ, יעלון ופרס שרים

כמדי שנה, אירח הבוקר נשיא המדינה את חגיגות יום העצמאות במעונו. לאחר היכרות זריזה עם 120 מצטייני הנשיא שנבחרו מכל חילות צה"ל, ניגש פרס אל התכנית האומנותית ונתן את קולו בשירה. גם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ לא הצליחו להתחמק

פרס והמצטיינים (מרים אלסטר, פלאש 90)

חגיגות יום העצמאות ה-66 למדינת ישראל נפתחו הבוקר (ג') גם בבית הנשיא שמעון פרס בירושלים, שם נערך מופע "שרים עצמאות" המסורתי, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ. בחדשות 2 Online העברנו את האירוע בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

את האירוע פתח כמדי שנה טקס "מצטייני הנשיא", בהשתתפותם של 120 חיילים מצטיינים שנבחרו מתוך כל חילות צה"ל. לאחר הטקס נמשכה החגיגה באירוע "שרים עצמאות", בהנחיית הקומיקאי צביקה הדר ובהשתתפות מיטב אומני ישראל, ששרו משיריו של הזמר אריק איינשטיין ז"ל, שהלך השנה לעולמו.

הנשיא פרס עם אחת המצטיינות (חיים צח)

הראשונה לעלות לבמה הייתה הזמרת ריטה, שנחשבת לאחת החביבות על הנשיא. לבקשתו, שרו השניים יחד את השיר "עוף גוזל". "אני חושב שהשיר הזה מסמל את מדינת ישראל", נימק פרס את הבחירה בשיר. "הורים מגדלים ילדים בקן שלהם והם עומדים להתגייס לצה"ל, ואז הגוזל שלהם עוזב את הבית ושוב לא יראו אותו בקן".

פרס: "ישראל איננה צל חולף"

בנאום שנשא לאחר מכן פנה פרס בדברי שבח לחיילים המצטיינים. "אתם דור חדש של צה"ל, ששבע פעמים הותקף והדף", אמר פרס. "ישראל איננה צל חולף היא מציאות עזה כסלע. אתם ההוכחה שגם בהיעדר שפע כמותי ניתן להגיע להצטיינות איכותית. אתם בנותיו ובניו של עם שרק לפני יובל ידע שואה, ומאז ידע גם מלחמות. אתם בנים לעם שגלה מארבע כנפות תבל, ואז שב וקיבץ גלויות כדי לעשותם עם אחד. במזרח התיכון העתיק קרסו לא מעט עמים ואבדו לא מעט לשונות, ואתם כולכם דוברים את שפת נביאינו".

נתניהו: "יש על מי לסמוך"

ראש הממשלה נתניהו, שהשתתף אף הוא באירוע, ביקש לנצל את הטקס החגיגי כדי להוקיר את הנשיא פרס על תרומתו רבת השנים למען המדינה. "אני רוצה להודות לך שמעון על חיים של שירות למדינה", אמר נתניהו. "תרמת למדינה בכל הצמתים בדרכך המיוחדת, וזה מרגש". בהמשך שיבח נתניהו את החיילים המצטיינים שנבחרו להשתתף גם הם במעמד. "כאן היום פועלים באוויר בים וביבשה, במחשכי הלילה לאבטח את ביטחון המדינה שלנו ואני יכול להגיד שיש על מי לסמוך. אני רוצה להודות למשפחות על שגידלתם את הבנות והבנים האלה, חינכתם אותם לתרום למדינת ישראל".

לאחר מכן נתן ראש הממשלה את קולו בשירה יחד עם הזמר שלומי סרנגה, ב"שיר השיירה". "הבחירה בשיר הזה היא אישית ולאומית", סיפר נתניהו. "סבא רבא רבא שלי הגיע ארצה ב-1806, וסבא רבא שלי הגיע בסוף המאה ה-19 לראשון לציון. כולנו חלק מהשיירה הזאת. השיירה הזאת זו הכמיהה של עם ישראל לחזור לארצו ולבנות את חייו. העשייה היא כבירה, את השיירה הזאת אי אפשר להפסיק. אבל נראה אם את המנגינה הזאת אפשר לזייף. תתמקדו במילים ובפזמון, עדיף". "דווקא יש שמועה שאתה זמר גדול", התלוצץ סרנגה עם נתניהו רגע לפני שפצח בשיר.

אל דברי השבח למצטיינים הצטרף גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "כמי שחי את זה יותר מארבעה עשורים, תמיד מרגיש טוב לשוב ולראות בכל פעם מחדש את אלה שמובילים, מצטיינים ולוקחים אחריות. בהחלט מגיעות להם מחיאות כפיים", אמר השר.

לפני שחבר לזמר קובי אפללו בשיר "אמא אדמה", נימק יעלון בפשטות את הבחירה בשיר. "לא בדיוק בחרתי את השיר", הודה. "אפשר היה לומר שהאדמה נותנת לנו חיים ואליה אנו נאספים, והיא גם זו שהצילה את חיינו כשהתחפרנו בה במלחמת ההתשה, אבל האמת היא שפגשתי את קובי קודם לכן והוא בחר את השיר".

גנץ: "צריכים להיות ערוכים למלחמות"

אחרון השרים היה הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, שבחר לבצע דווקא את "שיר של אחרי מלחמה", שאותו שר עם כוכבת דה-ווייס, טוראי יובל דיין, שהספיקה להתגייס לשורות צה"ל. "מדינת ישראל היא מקום שבו לצערנו מעת לעת יש מלחמות ואנחנו צריכים להיות ערוכים להן", אמר גנץ. "אבל יש גם אופטימיות, והשיר הזה מזכיר תקווה, ותקווה בישראל זה משהו חשוב מאוד. זה שיר אופטימי שמסמל סיום של דברים קשים".

בנאום שנשא לפני תחילת טקס חלוקת תעודות ההצטיינות לחיילים, הדגיש גנץ את ייחודיות החברה הישראלית וערכי צה"ל. "חברה מתקדמת היא חברה שאינה משאירה איש מאחור", אמר גנץ "היא פועלת על פי העיקרון השגור בפינו כי כל ישראל ערבים זה לזה. לכל אדם יש אחריות לסובבים אותו ולקהילה שבה הוא חי, ורוח זו עומדת בבסיס חוסנו של צה"ל".

שרים עם אפללו (מרים אלסטר, פלאש 90)

בתום האירוע המוזיקלי, העניקו הנשיא והרמטכ"ל את תעודות ההוקרה ל-120 החיילים המצטיינים, שנבחרו מכל יחידות צה"ל על פי תרומתם ושירותם בצבא.