חגיגות יום העצמאות: "ישראל היא פלא"

טקס הדלקת המשואות בהר הרצל נתן את האות לפתיחת חגיגות יום העצמאות ה-66 של המדינה. 14 נשים הדליקו 12 משואות ויו"ר הכנסת אדלשטיין נשא דברים: "החברה הישראלית עושה את הלא-ייאמן, בהון האנושי טמון עתידנו"

כמדי שנה, מבשר טקס הדלקת המשואות שנערך הערב בהר הרצל על המעבר החד מיום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה לחגיגות יום העצמאות ה-66 של המדינה. את הטקס העברנו בשידור ישיר בחדשות 2 Online. ברחבי הארץ נערכים שלל אירועים, מסיבות ומופעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפתיחת הטקס, כדי לרכך את המעבר מהאבל לשמחה, ביצעה שירי מימון את השיר "פרי גנך" שכתב יוני רועה לאמו של חן ברוד ז"ל, חברו, ששירת כמפקד מחלקה בגדוד "צבר" של גבעתי ונהרג ליד גדר המערכת בצפון. מימון שרה בליווי חיילי הלהקות הצבאיות ונגני תזמורת סימפונט רעננה.

ישראל בת 66 (flash 90 / Yonatan Sindel)

לאחר מכן הונף דגל המדינה לראש התורן - ובכך נפתחו רשמית חגיגות יום העצמאות. טקס הדלקת המשואות עומד השנה בסימן "זמן נשים", ובמסגרת זאת ביצעה הזמרת אסתר רדא את פסוקי "שירת דבורה", שהולחנו במיוחד לטקס על ידי המלחינה נורית הירש.

"החברה הישראלית עושה את הלא-ייאמן"

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נשא דברים בטקס ואמר: "בין מחוזות הזיכרון למצהלות העצמאות, בין מצבות האש של הנספים בשואה ולצד מצבות האבן של קברי לוחמינו, גיבורי מערכות חירות ישראל - אנו שבים ומחדשים את הברית הכרותה בינינו. ברית האהבה לארץ ישראל, ברית הציונות".

הטקס הערב בהר הרצל (חדשות 2)

"כבר 66 שנים עושה החברה הישראלית את הלא-ייאמן", אמר אדלשטיין. "תחת שמש קופחות ועל אדמה סרבנית בנינו כלכלה חזקה והפרחנו את הישימון. בתנאים קשים בדוחק ובמחסור, קלטה מדינת ישראל מיליוני עולים ובנתה חברה פתוחה ויצירתית, מגוונת ורבת-פנים. חברה המהווה את המשאב היקר ביותר שלנו. את ההון האנושי שבו טמון עתידנו".

יו"ר הכנסת קרא לפתוח את שערי החברה הישראלית בפני כל האזרחים: "לאיש אין בעלות על הישראליות. היא לא שייכת לקבוצת אנשים או מפלגה פוליטית. כל מי שרוצה להיות שותף לעשייה ישראלית מוזמן לקחת חלק כבן בית, לא כהלך זר. פתיחת החברה הישראלית לקבלת האחר והשונה - לא תבוא מכוח חוק כזה או אחר. פתיחת החברה הישראלית תתרחש רק אם נהיה מוכנים לכך מבפנים".

זיקוקים ברחבי הארץ (flash 90 / Yonatan Sindel)

יהורם גאון ואניה בוקשטיין הציגו את 14 הנשים שידליקו את 12 המשואות בסדר הבא: העיתונאית כרמלה מנשה, הספורטאיות שחר פאר ופסקל ברקוביץ', השגרירה בליינש זבדיה, אשת החינוך מרים פרץ, מנכ"לית אינטל ישראל מקסין פסברג, אשת החברה הינדייה סלימאן, הפעילה החברתית טלי פרץ כהן, הרבנית עדינה בר שלום, שחקנית התיאטרון מרים זוהר, המדענית ד"ר קירה רדינסקי, האלופה אורנה ברביבאי ולוחמת המחתרות גאולה כהן שתחלוק משואה עם יושבת ראש מועצת התלמידים הארצית גל יוסף.

מופע מרהיב (יונתן סינדל, פלאש 90)

שרת התרבות והספורט ויו"ר ועדת שרים לענייני סמלים וטקסים, לימור לבנת, אמרה על הבחירה בנושא המרכזי כי "לצד ההישגים הרבים שהושגו במהלך השנים, חשוב לזכור, כי רשימת האתגרים הניצבת בפנינו עד להשגת שוויון אמיתי בין המינים, עודנה ארוכה. בחירת הנושא המרכזי נועדה לתת רוח גבית למאבק שלנו נגד פערי השכר, כמו גם לדרישה למתן הזדמנות שווה וייצוג הולם במיוחד במשרות בכירות ולמאבק החשוב נגד תופעת האלימות כלפי נשים על כל היבטיה".

מצדיעים למדינה (יונתן סינדל, פלאש 90)

עם תום מחרוזת השירים, כמיטב המסורת, עלו על הרחבה בהר הרצל 66 דגלנים כנגד 66 שנות המדינה בהובלתו של אל"מ דוד רוקני וביצעומ שורה של תרגילים שבמהלכם כתבו כתובות ויצרו סמלים שונים.